Wybór nowego tatuażu to zawsze olbrzymie wyzwanie.
Wzorów jest wiele. Każdy o tajemniczym, często zupełnie niespodziewanym znaczeniu. Nie ważne, czy planujesz tatuaż na stopie, dłoni czy przedramieniu – przed wyborem zawsze powinniśmy zastanowić się co oznacza dany symbol.
Prawdopodobnie zostanie z Tobą przez długie lata. Prawdopodobnie będzie wzbudzał zainteresowanie ludzi, których spotkasz. Warto dobrze przemyśleć swoją decyzję.
Skąd wiedzieć, czy konkretny wzór będzie dla Ciebie odpowiedni? Jeżeli ma być on czymś więcej niż grafiką na skórze, jeżeli ma nieść za sobą przesłanie, symbolizować Twoje uczucia, przekonania czy życiową filozofię – warto poznać jego znaczenie. Oto kilka popularnych motywów, które mogą Cię zainteresować.
Krzyż
Oprócz znaczenia religijnego, krzyż posiada też symbolikę, która nie jest znana wielu osobom. Pionowa belka reprezentuje męskość, życie pełną parą, aktywne przeżywanie każdego dnia, gdy pozioma to symbol kobiecości. Zanim krzyż stał się symbolem religinjnym, oznaczał również śmierć i zniszczenie.
Wilk
Dzikość i przetrwanie. Wytuatuowany na skórze wilk niesie za sobą wymowne znaczenie. To drapieżnik, który nie pozwala sobą kierować. To pragnienie bycia wolnym, lecz także lojalnym wobec swojego stada. Wybierz symbol wilka, jeżeli w głębi serca jesteś dzikim duchem.
Motyl
Motyl oznacza transformację, zmianę, odrodzenie. Podobnie jak gąsiennica przepoczwarza się w pięknego motyla, tak człowiek może zmienić się na lepsze. Posiada również znaczenie metafizyczne – motyl to lekkość ducha, a w Grecji czy Japonii to także smybol duszy.
Pióro
Ten często wybierany wzór posiada wiele znaczeń, w zależności od tego, w jakim stylu zostanie wykonany. Pióro może symbolizować śmierć czy utratę kogoś bliskiego, a z drugiej strony nawiązywać do szczęścia. Pióro to swoboda, jaką cieszą się ptaki, ale też symbol historyczny – husarii czy indian z Dzikiego Zachodu.
Sowa
Wiedza, cierpliwość i mądrość – z takimi cechami kojarzymy zwykle sowy. Znaczenie ów wywodzi się ze starożytnej Grecji, gdzie sowa stała się atrybutem Ateny – bogini mądrości i sztuki, ale także sprawiedliwej wojny. Arabowie tymczasem uznawali, że ptak ten niszczy wszystko, co wartościowe, a Egipcjanie obrali sowę za symbol śmierci. Motyw sowy szczególnie prezentuje się na męskich, umięścionych ramionach.
Róże
Najpopularniejszy format tatuaży, często wybierany przez kobiety, ale odpowednio zaplanowany, może świetnie prezentować się także u mężczyzny. Znaczenie róży zależy ściśle od jej koloru. Podobnie jak w życiu codziennym, inne róże wręczymy ukochanej, a inne znajomej. W świecie symboli, róża może oznaczać zarówno śmierć czy żałobę, ale też miłość. Królowa kwiatów często prezentowana jest w towarzystwie innego symbolu, np. czaszki.
Jaskółka
Jaskółka posiada pozytywne znaczenie. Tatuaż ten uosabia swobodę, wolność, ale również odrodzenie. Posłanka dobrych wieści, symbol szczęścia i wierności. Wytatuowana na skórze jaskółka zachwyca lekkością i subtelnością. W Chinach uznawana za świętego ptaka, a w Grecji towarzyszka bogini Afrodyty.
Skrzydła
Klasyczny wzór, popularny na plecach, ale też często skryty w niewidocznych miejscach. Oznacza indywidualność i oderwanie od życia codziennego. Skrzydła na plecach wznoszą właściciela ponad wszystkie smutki i żale życia codziennego. Często nawiązują do aniołów, ale też do Hermesa – greckiego boga kupców, podróżników i złodziei.
Księżyc
Sekretny obiekt na nocnym niebie, od zarania dziejów fascynował człowieka. Z biegiem wieków nabrał metafizycznego znaczenia, które odwierciedlić można za pomocą tatuażu. Magia i tajemnica, w religii chrześcijańskiej łączy się go z kobiecą siłą i płodnością. W nauce księżyc to jedyny naturalny obiekt astronomiczny, na którym człowiek postawił swoją stopę. To ziemski satelita, którego grawitacja ma wpływ na zachowanie mórz i oceanów na naszej planecie, a także na ludzkie sapomoczucie. Symbolizuje jednocześnie postęp, ale też tajemnicę. W zależności od tego, w jakim stylu wytatuujemy sobie symbol w kształcie księżyca – może mieć on naukowe lub metafizyczne znaczenie.
Łapacz snów
Amulet ochronny Indian, którego zadaniem jest odpędzać koszmary i chronić przed złymi duchami. Tattuując sobie ów wzór, w pewien symboliczny sposób chcemy ochronić siebie przed złym mocami, a także przyciągnąć sukces i szczęście w życiu codziennym. Motyw łapaczy snów to pomysł dla osób ceniących sobie niebalaność i oryginalność.
Las i drzewa
Drzewa to most, który poprzez swoją koronę, pieńi i korzenie łączy życie na ziemi ze sferą niebieską i siłami podziemia. Ten popularny wśród miłośników tatuaży motyw posiada rozbudowane znaczenie. To symbol wytrwałości, ale również mądrości i energii. Pnące się ku górze drzwo oznacza także ewolucję, nieśmiertelność, długowieczność oraz odnowę.
Serce
Serce wyraża uczucia do bliskiej osoby, często prezentowany wspólnie z inicjałami zakochwanych czy będących w bliskich relacjach ludzi. Symbol serca nie musi przyjmować banalnej postaci, często spotyka się go choćby w formie wytutuowanego na skórze organu lub rąk złożonych w podobny kształt.
Tribal
Tribal nawiązuje do plemiennych wierzeń i rytuałów. Symbolizują spokój, szczęście lub bóstwo. W dzisiejszych czasach to jeden z popularniejszych motywów, który może prezentować się świetnie zarówno u mężczyzn, jak i kobiet.
Smoki
Tatuaż, który doskonale prezentuje się w wersji wielkoformatowej. Najczęściej wybieramy motyw smoka azjatyckiego, którzy wyróżnia się swoją żywą kolorystyką, wywodzącą się z Azji. Symbol smoka spotkać też można w stylu nawiązującym do komiksów czy ilustracji fantastycznych. Znaczenie smoczego tatuażu może być bardzo różne – to siła, mądrość, długowieczność, ale też drapieżność i okrucieństwo.