usg piersi

USG to specjalistyczne badanie z zakresu diagnostyki obrazowej, dzięki któremu lekarz może ocenić stan wybranych narządów wewnętrznych. Ultrasonografia jest powszechnie stosowana w diagnostyce wielu chorób oraz wykorzystywana do monitorowania ciąży. Przy pomocy tego badania można wcześnie wykryć niebezpieczne zmiany i wdrożyć skuteczne leczenie. A na czym dokładnie polega badanie USG i co może wykryć?

Na czym polega badanie USG?

Aparat do USG wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które są niesłyszalne i całkowicie bezpieczne dla ludzkiego organizmu. Badanie USG polega na przyłożeniu głowicy urządzenia do określonej części ciała, która wcześniej została posmarowana specjalnym żelem. Głowica emituje ultradźwięki, które przenikają przez tkanki i narządy, a następnie wracają do głowicy. Aparat USG przekształca odebrane sygnały w obraz widoczny na monitorze. W trakcie badania lekarz może dowolnie przesuwać głowicą po ciele, by sprawdzić wybrany obszar. Natomiast za pomocą monitora specjalista może wygodnie powiększyć i oznaczać interesujące go miejsca. Tak powstały materiał diagnostyczny, trzeba jeszcze dokładnie opisać, wydrukować i dołączyć do dokumentacji medycznej pacjenta.

Sprawdź!  Biegunka u niemowlaka

Kiedy warto wykonać badanie USG?

Przy pomocy badania USG można wykryć guzy, niebezpieczne zmiany nowotworowe i stany zapalne. Wskazaniem do badania jest ból o nieustalonej przyczynie i dużym nasileniu oraz zaburzenia pracy poszczególnych narządów. Badanie USG może być również wykonywane kontrolnie i profilaktycznie. Do postawienia trafnej diagnozy często wykorzystuje się takie badania jak:

Sprawdź!  Korzyści kosmetyków z alantoiną

Badanie USG może też objąć wiele innych części ciała w zależności od zgłaszanych przez pacjenta objawów. Co ważne zarówno USG piersi, jak i USG ginekologiczne to szybki i efektywny sposób na wykrycie niepokojących zmian, dlatego po ukończeniu przez kobietę 30 roku życia powinno być wykonywane przynajmniej raz w roku.

Jak się przygotować do badania USG?

Sposób przygotowania do badania będzie uzależniony od jego rodzaju. Jeśli pacjent wybiera się na USG jamy brzusznej w Warszawie, to nie może wcześniej spożywać pokarmów i powinien ograniczyć przyjmowanie płynów. Natomiast USG piersi nie wymaga specjalnego przygotowania podobnie jak i USG ginekologiczne. Na takie badanie warto się umówić w renomowanej warszawskiej klinice REX MEDICA, gdzie pacjent może liczyć na szybką i fachową obsługę oraz profesjonalnie sporządzony opis badania. W tym celu wystarczy odwiedzić stronę https://www.rexmedica.pl/ i wypełnić formularz kontaktowany lub zadzwonić pod wskazany numer telefonu.

Sprawdź!  Skuteczny sposób na gładką skórę? Depilacja laserowa

Badanie USG trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut i nie powoduje żadnych dodatkowych dolegliwości. Stosując nowoczesne i bardzo czułe aparaty USG, lekarz będzie w stanie szybko wychwycić wszystkie nieprawidłowości i zlecić odpowiednie leczenie lub dalszą diagnostykę. Takie badanie zwykle nie wymaga specjalnego przygotowania i może być przeprowadzone u każdego pacjenta bez względu na jego wiek czy ogólny stan zdrowia.