Biała glinka – lub też kaolinowa, krzemowa lub chińska, bo też z takimi nazwami możemy się spotkać – posiada silne właściwości pielęgnacyjne, zwłaszcza dla cery suchej i wrażliwej. Popularna jest nie tylko maseczka na twarz z białej glinki, ale też kąpiel czy mycie włosów glinką. Przekonaj się, jakie właściwości, zastosowanie, ale też przeciwwskazania posiada ten drogocenny kosmetyk!

Biała glinka – dlaczego warto?

Glinka biała to pochodzący z dna Morza Śródziemnego minerał, którego siły natury obdarzyły niesamowitym składem. Dzięki zawartości krzemianu glinu, a także innych cennych mikroelementów – wapnia, magnezu, krzemu, potasu, czy żelaza – oczyszcza i wpływa na regenerację naskórka. Odmładza wygląd skóry, odświeża, łagodzi podrażnienia i dogłębnie odżywia, dlatego stała się powszechnym składnikiem pudrów i cieni. To także doskonały kosmetyk do przygotowania maseczki na twarz, czy do kąpieli. 

Glinka kaolinowa przyjmuje różne kolory, od białego po jasnobłękitny – czym jednak jaśniejszy kolor, tym bardziej wartościowy skład kryje się w środku. Glinka biała wydobywano już w starożytnych Chinach, a jej głównym zastosowaniem było użycie w procesie wytwarzania porcelany. Na sklepowych półkach możesz znaleźć więc produkty o nazwie glinka chińska lub glinka porcelanowa – to jedynie inny sposób nazewnictwa, który biała glinka zawdzięcza swojemu rysowi historycznemu. Sposób wytwarzania kosmetyku jest wyjątkowo prosty – po wydobyciu, wystawia się go na działanie słońca, by poddać glinkę obróbce termicznej. Po wyschnięciu, produkt jest rozdrabniany aż do postaci pudru.

Sprawdź!  Glinka czerwona – właściwości i zastosowanie

Kaolin świetnie sprawdza się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry, lecz jego właściwości najbardziej pomogą cerze suchej. Przyczynia się do usuwania martwego naskórka, ale też przyspiesza regenerację nowych warstw skóry. Dzięki białej glince pozbędziesz się z organizmu toksyn, które zalegają w komórkach.

Biała glinka – przeciwwskazania

Stosowanie białej glinki ma wiele zalet, jednak należy pamiętać o wyjątkowych przypadkach, kiedy użycie okładów czy maseczek nie jest wskazane. 

Glinki kaolinowej nie stosuj w czasie miesiączki. Zwłaszcza niewskazane jest robienie wówczas okładów z białej glinki na dolne partie brzucha. Nie należy też dopuszczać do sytuacji, gdy glinka wysycha na skórze, ponieważ może to przynieść odwrotny skutek do zamierzonego – skóra staje się wtedy wysuszona, podrażniona i niedożywiona. Nie zaleca się także stosowania okładów z glinki w okolicach serca i wątroby, a także zaraz po posiłku – może to zakłócić procesy trawienne. 

Sprawdź!  Mydło węglowe – właściwości, zastosowanie oraz skład

Maseczka z glinki białej na twarz i ciało

Przygotowanie maseczki z użyciem białej glinki nie należy do skomplikowanych procesów – każda kobieta może przyrządzić ją sobie w domowych warunkach. Łyżkę stołową glinki zmieszaj z dwoma lub trzema łyżkami wody. Możesz wykorzystać też olejki naturalne, które spotęgują lub uzupełnią działanie glinki. Maseczkę z glinki przetrzymuj na ciele przez 20 minut, po czym spłucz letnią wodą. Aby wszystko przebiegło po naszej myśli, warto użyć w tym celu specjalnych płatków kosmetycznych zwilżonych wodą. 

Mycie włosów glinką kaolinową 

Biała glinka reguluje aktywność gruczołów łojowych, dlatego wskazana jest osobom, które borykają się z przetłuszczonymi włosami. Mieszankę glinki i wody wmasuj we włosy i skórę głowy, a powstałą zawiesinę przytrzymaj przez kolejne pół godziny. Ostatecznie zmyj okład z głowy – już po kilku myciach poprawi się wygląd i kondycja Twoich włosów. Nie przesadzaj jednak z częstotliwością zabiegów. Wystarczy, że zafundujesz sobie mycie włosów z użyciem glinki raz w tygodniu. 

Sprawdź!  Mydło cedrowe do ciała i włosów – właściwości oraz zastosowanie mydła z cedru syberyjskiego

Kąpiel w białej glince

Już podczas 20 minutowej kąpieli w glince kaolinowej możesz spodziewać się widocznych efektów. Dzięki bogatej zawartości minerałów, biała glinka poprzez wodę przekaże Twojej skórze cenne mikroskładniki, dzięki czemu wyjdziesz z wanny odżywiona i oczyszczona. Fundując sobie takie domowe spa, sprawisz, że Twoje ciało będzie ujędrnione i zrelaksowane. 

Podsumowanie

Białą glinkę stosować można wewnętrznie – w przypadku zaparć, kasa, czy problemów trawiennych –  lecz my koncentrujemy się zwłaszcza na zewnętrznym użyciu w formie okładów, kąpieli i maseczek, które mają przyczynić się do poprawy jakości naszej skóry. Pochodząca z Chin glinka kaolinowa to kolejny drogocenny składnik codziennej pielęgnacji, którym obdarowała nas natura. To nie tylko doskonały kosmetyk, który oczyści i odżywi każdy rodzaj skóry – to także bogactwo minerałów, niezbędnych do zachowania prawidłowego zdrowia i wyglądu ciała. Istotne jest, by przed zakupem zwrócić uwagę na sposób produkcji białej glinki. Aby wykorzystać jej właściwości w pełni, biała glinka powinna być suszona na słońcu. Na rynku dostępne są jednak produkty wytwarzane w piecach, co sprawia, że glinka traci swoje cenne minerały.