Zarówno białe złoto, jak i srebro to popularne metale szlachetne stosowane do tworzenia biżuterii. Nie da się jednak ukryć, że często są ze sobą mylone ze względu na bardzo zbliżony kolor. Istnieją jednak spore różnice między tymi kruszcami, zarówno pod względem samego wyglądu, jak i ich właściwości fizycznych. Jak odróżnić białe złoto od srebra? Dowiesz się z tego artykułu!
Czym jest białe złoto, a czym srebro?
Aby rozróżnić białe złoto od srebra, warto wiedzieć o nich coś więcej. Choć łączy je wyjątkowy blask, srebrzysta barwa i chłodny odcień, to jednak sporo je dzieli.
Co to jest białe złoto?
Białe złoto to szlachetny kruszec, który nie występuje w naturze samoistnie. Jego odcień, blask i trwałość są rezultatem połączenia klasycznego żółtego złota z innym metalem – np. ze srebrem czy platyną. Warstwa, którą pokrywane jest białe złoto, eliminuje złotawy połysk i nadaje mu chłodnego, mieniącego się odcienia. Biżuteria z białego złota jest wyjątkowa i wytrzymała, a co najważniejsze – przyciągająca wzrok. Wysokiej jakości biżuterię (np. kolczyki z białego złota) wykonaną z tego kruszcu znajdziesz tutaj: https://www.tous.com/pl-pl/bizuteria/kolczyki/biale-zloto/c/4961.
Czym jest srebro?
Srebro z kolei znane jest już od wieków – wyróżnia je blask i naturalna srebrzysta barwa. Występuje w naturze i jest określane najbielszym z metali. Wydobywane i odpowiednio przetwarzane, srebro jest częstym wyborem przy produkcji wyrobów jubilerskich. Srebrna biżuteria cieszy się popularnością ze względu na jego wysoki połysk, dobrą cenę i szeroką dostępność. Choć kolorem może przypominać białe złoto, istnieją pewne cechy, które pozwolą Ci rozróżnić srebro od białego złota.
Białe złoto a srebro – czym się od siebie różnią?
Podstawowymi różnicami między srebrem a białym złotem są aspekty takie jak cena kruszcu, jego wytrzymałość, próba i kolor. Nie da się ukryć, że białe złoto jest znacznie droższe od srebra. Jest także bardziej wytrzymałe, ponieważ charakteryzuje je większa twardość, dzięki czemu jest też mniej podatne na zarysowania.
Wbrew temu, co widać na pierwszy rzut oka, białe złoto i srebro w pewnym sensie różni również ich kolor – a raczej to, co dzieje się z nim po upływie lat. Srebro po jakimś czasie czernieje, przez co wymaga specjalistycznego czyszczenia. Białe złoto natomiast zachowuje swój kolor na długie lata.
Najprostszym sposobem na to, aby odróżnić białe złoto od srebra w przypadku np. biżuterii, jest sprawdzenie próby danego wyrobu. Każdy kruszec ma próby „zarezerwowane” tylko dla siebie.
Białe złoto ma próby:
- 585,
- 750,
- 333,
- 375,
- 500,
- 960,
Srebro z kolei oznaczane jest próbami:
- 925,
- 875,
- 830,
Niezależnie od tego, czy interesuje Cię białe złoto, czy srebro, to wyroby, do których są one wykorzystywane, z pewnością przypadną go gustu osobom lubiącym biżuterię w chłodnych odcieniach. Warto jednak wiedzieć, jak je rozróżnić – szczególnie w przypadku odkupywania np. biżuterii z białego złota od innej osoby, by nie trafić na oszusta. Jeśli masz w domu przedmiot, który nie jest oznaczony, a chcesz sprawdzić, czy jest to białe złoto, czy srebro – zawsze możesz skorzystać z pomocy eksperta.