Wyroby perukarskie – zarówno toppery, jak i peruki – mają swoją żywotność. Wymiana peruki w odpowiednim czasie jest kluczowa, aby zapewnić jej estetyczny wgląd i komfort noszenia. Co jaki czas trzeba wymienić perukę?

O tym, że peruka się zużywa z czasem i traci swoje właściwości wie każdy, także osoby, które nie korzystają z systemów włosów zastępczych na co dzień. Nie każdy wie jednak, jak często perukę należy wymieniać. I nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ to kwestia pod wieloma względami indywidualna. Wiele zależy do samej peruki. Tego z jakich materiałów i jak została wykonana. Nie bez znaczenia jest również nasz tryb życia i sytuacje, w których z peruki korzystamy.

Od czego zależy trwałość peruki?

Trwałość peruki zależy od wielu czynników, w tym od materiału, z jakiego jest wykonana, jakości wykonania, a także od tego, jak jest pielęgnowana i użytkowana. Ze względu na materiał wykonania wyróżniamy peruki syntetyczne i peruki naturalne. Peruki syntetyczne różnią się od siebie pod względem jakości, co w sposób bezpośredni wpływa również na ich trwałość. W sprzedaży dostępne są zarówno jednorazowe peruki eventowe, jak i wysokiej klasy systemy włosów zastępczych dedykowane do użytku codziennego. Tak czy inaczej, decydując się na wybór włosa syntetycznego musimy liczyć się z tym, że nasza peruka będzie się zużywać szybciej niż peruka z naturalnych włosów. Peruki wykonane z włosów naturalnych są bardziej trwałe. Przy odpowiedniej pielęgnacji mogą przetrwać nawet kilka lat. Ponadto charakteryzują się większą wszechstronnością pod kątem stylizacji, co jest bardzo ważne dla kobiet ceniących sobie swobodę zmiany uczesania.

Ważnym czynnikiem decydującym o trwałości peruki jest jej odpowiednia pielęgnacja oraz użytkowanie, a także ekspozycja na czynniki zewnętrzne. Niezależnie od tego, czy użytkujemy perukę syntetyczną czy naturalną, jej regularne mycie, używanie odpowiednich produktów do pielęgnacji i przechowywanie w odpowiedni sposób znacząco wydłużają jej żywotność. Jednocześnie unikanie nadmiernej ekspozycji na ciepło, ostrożne szczotkowanie i unikanie ciągłego noszenia peruki w trudnych warunkach atmosferycznych pomagają zachować jej właściwości na dłużej.  

Jak często należy wymienić peruki?

Częstotliwość wymiany peruki jest ściśle powiązana z intensywnością jej użytkowania oraz sposobem, w jaki jest pielęgnowana. Różne scenariusze użytkowania peruk mogą znacząco wpływać na to, jak często będzie potrzebna ich wymiana. O wymianie peruki może decydować stan włosów. Z czasem i pod wpływem oddziaływania czynników zewnętrznych włosy mogą zacząć się puszyć i kołtunić, sprawiać trudność podczas rozczesywania i stylizacji. Może również dojść do wyraźnego przerzedzenia peruki, która w ten sposób straci swoje właściwości. Na uwagę zasługują również uszkodzenia wynikające z nieprawidłowego stylizowania i pielęgnacji włosa, których nie sposób usunąć przy pomocy regeneracji wyrobu. W takich sytuacjach perukę trzeba będzie wymienić, nawet jeśli jest stosunkowo nowa i nie była często użytkowana.

Materiał Partnera