henna w ciąży

Farbowanie henną rzęs oraz brwi jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w salonach kosmetycznych. Henna pozwala przyciemnić włoski, nadając spojrzeniu charakteru i wyrazu, bez konieczności codziennego traktowania brwi kosmetykami przeznaczonymi do ich podkreślania. Kobiety w ciąży często zastanawiają się, czy henna jest bezpieczna dla przyszłej mamy. Okazuje się, że w większości przypadków stosowanie henny nie niesie za sobą żadnych negatywnych skutków. Są jednak wyjątki i niekiedy ciężarne muszą zrezygnować z usług z wykorzystaniem henny. 

Czy henna jest zdrowa?

Henna wykorzystywana do farbowania włosków to roślinny produkt pozyskiwany ze sproszkowanej rośliny o nazwie lawsonia bezbronna. Henna swoje działanie opiera na tej roślinie z dodatkiem odpowiednich barwników, które odpowiedzialne są za nadawanie konkretnego odcienia włoskom. Zazwyczaj sama henna nie powoduje żadnych reakcji alergicznych. Za niepożądane skutki w postaci wysypki czy zaczerwienienia skóry winne są roślinne barwniki, takie jak na przykład indigo czy orcha. 

By henna barwiła włoski, w składzie produktu znajduje się także środek przyspieszający wnikanie pigmentu w naskórek. Odpowiada on także za trwałość henny na skórze. Chociaż jest środkiem chemicznym często uczulającym, to unijne normy dopuszczają jego obecność w hennie, jednak nie w większym stężeniu niż 6% produktu. Jeżeli henna dopuszczona jest do sprzedaży, można mieć pewność, że wszystkie normy unijne zostały spełnione i produkt nadaje się do aplikacji na włosy i skórę. Henna ma właściwości wzmacniające i pogrubiające włosy, co jest niezwykle pomocne w walce o gęstsze i piękniejsze brwi. 

Sprawdź!  Bezbarwna henna Cassia - jakie daje efekty na włosach?

Henna brwi w czasie ciąży – czy to bezpieczne?

Farbowanie włosków henną jest zabiegiem bezpiecznym, jednak może on prowadzić do reakcji alergicznych. Mowa nie tylko o kobietach w ciąży czy karmiących, gdyż alergia może spotkać każdą osobę sięgającą po hennę. Dzieje się tak za sprawą obecnych w niej barwników, które mogą podrażniać delikatną skórę wokół oczu. 

Jeżeli przed ciążą kobieta regularnie poddawała się zabiegowi farbowania włosków henną, niemalże pewne jest, że nie wystąpi żadna reakcja alergiczna. Jeżeli zaś kobieta w ciąży chce pierwszy raz wykonać usługę z użyciem henny, konieczne jest wykonanie wcześniejszej próby alergicznej. Polega ona na aplikacji niewielkiej ilości henny za uchem lub na przedramieniu, zmyciu jej oraz odczekaniu 48 godzin.

W tym czasie ciężarna powinna obserwować swoją skórę i monitorować, czy nie występuje zaczerwienienie, podrażnienie czy dokuczliwe swędzenie. Reakcja alergiczna nie jest niebezpieczna ani dla matki, ani dla dziecka, jednak uniemożliwia wykonanie zabiegu z użyciem henny. Warto zaznaczyć, że alergie na hennę występują częściej u ciężarnych i młodych matek karmiących. Dzieje się tak przez wysoki poziom hormonów, które zwiększają wrażliwość skóry. 

Sprawdź!  Henna na włosy ciemne i brązowe - jaką wybrać?

Chcąc mieć pewność, że aplikacja henny przebiegnie pomyślnie, warto usługę wykonać w profesjonalnym salonie kosmetycznym. Mamy wtedy pewność, że użyte produkty do farbowania są najwyższej jakości i pierwszej świeżości. Wtedy też osiągnięty rezultat będzie spełniał wszystkie oczekiwania.

Henna w ciąży – jakie są przeciwwskazania?

Farbowanie henną w ciąży czasami może okazać się nie najlepszym pomysłem. Jeżeli po próbie uczuleniowej skóra źle zareagowała na hennę, zabieg jest zabroniony. Przeciwskazaniem może być też wcześniejsze wyregulowanie włosków, co dodatkowo może podrażnić okolicę brwi.

Z tego powodu tak ważne jest korzystanie z usług doświadczonej osoby, która zna wszystkie procedury podczas wykonywania zabiegu. Często początkujące kosmetyczki dobierają zbyt wysokie stężenie aktywatora do henny lub nakładają ją na zbyt długi czas, co także może podrażnić skórę. 

Reakcja alergiczna, która wystąpiła jeszcze przed zajściem w ciąży, dyskwalifikuje kobietę do wykonania zabiegu. Wtedy lepszym wyborem będzie samodzielne podkreślanie brwi dedykowanymi do tego kosmetykami, takimi jak kredki czy cienie. 

Sprawdź!  Jak zmyć hennę? - 10 produktów, które Ci w tym pomogą

Jaką hennę wybrać podczas ciąży?

Henna stosowana w ciąży, ale i nie tylko, powinna posiadać wszystkie unijne certyfikaty dopuszczające produkt do sprzedaży. Rodzaj henny powinien być dobierany indywidualnie, w zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać. Ważne jest, by henna miała jak najprostszy skład, bazujący jedynie na składnikach pochodzenia naturalnego. 

Czy można robić hennę karmiąc piersią?

Jak zostało już wspomniane, karmienie piersią nie jest przeciwskazaniem do farbowania włosków henną. Mitem jest, że składniki zawarte w hennie mogą przedostawać się do łożyska i powodować jakiekolwiek nieprawidłowości płodu. Jeżeli karmiąca kobieta cierpi na niedokrwistość lub problemy z układem odpornościowym, wizyta u kosmetyczki powinna być jednak poprzedzona konsultacją z lekarzem prowadzącym ciążę.

Naturalna henna może być także stosowana jako alternatywa dla chemicznych farb bazujących na amoniaku, co dodatkowo wpływa pozytywnie na kondycję włosów, pogrubiając je i wzmacniając. Jest to ważne szczególnie dla kobiet, które podczas ciąży lub karmienia obserwują wzmożone wypadanie pasm.