Choroby skórne dotykające dzieci charakteryzują się specyficznymi cechami rozwojowymi i w związku z tym wymagają zupełnie innego traktowania niż schorzenia dotykające dorosłych. Dlatego też w obrębie istniejących dotychczas nauk medycznych powstała specjalizacja o nazwie dermatologia dziecięca. Jej głównym celem jest zapewnienie kompleksowej opieki dermatologicznej dzieciom i młodzieży do 18. roku życia.

Jakimi chorobami zajmuje się dermatolog dziecięcy?

 Dermatologia dziecięca jest bardzo obszerną specjalizacją, ściśle powiązaną z innymi gałęziami medycyny, między innymi alergologią, immunologią i onkologią. Wiele schorzeń, które leczy dermatolog, ma swoje podłoże w zaburzeniach działania układu odpornościowego i innych naturalnych dla ludzkiego organizmu biologicznych mechanizmów. Przykładowo alergie niemal zawsze dają objawy skórne, ich charakterystycznymi symptomami są wysypka i świąd. Podobne dolegliwości wywołuje łuszczyca czy liszaj. Dlatego dermatolog dziecięcy odgrywa kluczową rolę w diagnozowaniu i leczeniu tych chorób, często przy tym współpracuje jednak z lekarzami innych specjalizacji. Wymienione wyżej przypadłości należą do poważnych i potencjalnie groźnych dla życia, ale oczywiście dermatolog dziecięcy zajmuje się też innymi, znacznie mniej groźnymi problemami, chociażby pokrzywką, trądzikiem czy pieluszkowym zapaleniem skóry. W zakres jego kompetencji wchodzą ponadto schorzenia włosów, na przykład łupież.

Kiedy należy zabrać dziecko do dermatologa? 

Wskazaniem do wizyty u dermatologa jest każda zmiana na skórze, w tym skórze głowy, w szczególności zaś należy z nim skonsultować zmiany o nietypowej kolorystyce, szybko powiększające rozmiary oraz te, którym towarzyszą inne mniej lub bardziej dokuczliwe objawy. Dermatolog powinien też obejrzeć wrodzone znamiona dziecka, takie jak przebarwienia, pieprzyki i kurzajki, zwłaszcza jeśli w historii Waszej rodziny zdarzały się przypadki raka skóry. Poza tym nie zaszkodzi również zupełnie profilaktycznie zasięgnąć jego opinii w kwestii pielęgnacji delikatnej i wrażliwej skóry dziecka. Prawdopodobnie w tym konkretnym celu lekarz rodzinny nie wystawi skierowania do dermatologa, ale na szczęście można skorzystać z porady takiego specjalisty w prywatnej klinice: drenglertdermaclinic.com.

Materiał Partnera