Soczewica to roślina strączkowa z rodziny bobowatych podobnie jak ciecierzyca, fasola, soja, groch, czy bób. Soczewica cieszy się coraz większą popularnością nie tylko wśród wegetarian i wegan, ze względu na dużą zawartość wysokiej jakości białka, witamin i minerałów. Soczewicę warto zawsze mieć pod ręką, ponieważ można nią wzbogacić bardzo wiele dań warzywnych, mięsnych, rybnych, zup, a nawet wykorzystać do przygotowania zdrowych wysokobiałkowych deserów.
Soczewica jest bardzo popularna na Bliskim Wschodzie, w wielu krajach Azjatyckich, w Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej oraz krajach śródziemnomorskich. Roślina ta występuje w kilku różnych odmianach różniących się między sobą smakiem oraz zastosowaniem. Do tych bardziej popularnych zaliczamy soczewicę żółtą, czerwoną, zieloną oraz brązową, natomiast te mniej znane to soczewica różowa, pomarańczowa i czarna. Sprawdź, dlaczego warto jeść soczewicę i co z niej przygotować.
Soczewica – wartości odżywcze
Soczewica jest niskokaloryczna – zawiera jedynie około 116 kcal w 100 gramach, jest za to bogata w dobrej jakości łatwo przyswajalne białko. Jego zawartość wynosi 10 gramów w 100 gramach ugotowanej soczewicy. Przy tym zawiera ona mało tłuszczu, co czyni ją produktem bardzo zdrowym. Soczewica jest więc doskonałym źródłem białka dla osób na diecie wegetariańskiej i wegańskiej oraz świetnym zamiennikiem mięsa, dla tych wszystkich, którzy chcą ograniczyć jego spożycie. Zawiera ona też sporo błonnika pokarmowego, który wpływa korzystnie na działanie układu pokarmowego i wspiera zdrowie układu krwionośnego.
Soczewica ma również niski indeks glikemiczny, może więc być bez obaw spożywana przez osoby zmagające się z takimi chorobami jak cukrzyca, czy insulinooporność.
W soczewicy znajdziemy takie minerały jak:
- wapń,
- magnez,
- żelazo,
- fosfor,
- potas.
Rodzaje soczewicy i ich zastosowanie
Do najpopularniejszych rodzajów soczewicy, które bez problemu kupimy w niemal każdym sklepie spożywczym, należą:
1. Soczewica żółta, która bardzo łatwo rozpada się podczas gotowania, a jej smak jest łagodny. Świetnie nadaje się ona do zagęszczania zup i sosów. Jest ona tak delikatna i neutralna w smaku, że z powodzeniem można ja również wykorzystać do wypieku bezglutenowych muffinek, ciasteczek, czy przygotowania puddingu z owocami.
2. Soczewica czerwona, która również szybko się rozgotowuje. Jest ona najpopularniejszym rodzajem soczewicy. Jest pyszna i lekkostrawna. Możemy ją zastosować do zup, sosów, jednogarnkowych dań warzywnych oraz mięsnych.
3. Soczewica zielona ma delikatny neutralny smak i nie rozpada się podczas gotowania. Świetnie nadaje się jako nadzienie do pierogów, krokietów, naleśników, jako dodatek do sałatek. Można z niej również przygotować pyszną pastę kanapkową- wystarczy zmiksować soczewicę z kilkoma łyżkami oleju, ząbkiem czosnku, odrobiną soli i pieprzu.
4. Soczewica brązowa jest bardziej wyrazista w smaku niż pozostałe. Ponadto ma twardszą wierzchnią łuskę i dobrze namoczyć ją na godzinę przed gotowaniem w wodzie. Brązowa soczewica jest niezastąpiona do przyrządzania różnego rodzaju wegetariańskich pasztetów. Świetnie sprawdzi się również jako składnik zdrowego chleba i bułek.
Właściwości prozdrowotne soczewicy
Soczewica jest nie tylko bardzo odżywcza i lekkostrawna, ale również ma wiele udowodnionych naukowo właściwości prozdrowotnych.
Należą don ich:
- wspomaganie prawidłowej pracy układu pokarmowego,
- profilaktyka i leczenie zaparć,
- ze względu na wysoką zawartość dobrze przyswajalnego żelaza, soczewica chroni przed anemią,
- wspiera zdrowie serca i układu krwionośnego, ponieważ pomaga obniżyć poziom cholesterolu, zapobiega miażdżycy oraz nadciśnieniu tętniczemu,
- pomaga utrzymać właściwy poziom cukru we krwi.
Ponadto regularne spożywanie soczewicy wpływa również korzystnie na stan skóry, włosów i paznokci.
Ta popularna roślina strączkowa jest tania, łatwo dostępna, prosta w przygotowaniu i możemy ją wykorzystać do przygotowania bardzo wielu dań. Warto więc włączyć ją na stałe do swojej diety.