boję się wyjść za mąż

Czy warto wyjść za mąż i mieć dzieci? To pytanie stawia sobie każda młoda kobieta, która waha się pomiędzy karierą, a głosem serca. Moja odpowiedź na pytanie: oczywiście że tak! Jestem spełnioną mężatką i matką wspaniałego dwulatka. Nie zmienia to jednak faktu, że nikt mi nie wytłumaczył co tak naprawdę oznacza małżeństwo i bycie matką. Nie twierdzę, że to coś złego, ale chciałam zaznaczyć, że nie każda z nas wie co nas czeka po zawarciu małżeństwa i urodzeniu dziecka. Dlaczego o tym mówię? Aby rozwiać wszystkie wątpliwości. Jak wiadomo, każdą decyzję należy przemyśleć i dobrze wyciągnąć wnioski, a szczególnie to czy jesteś gotowa na takie poświęcenie.

Pierw opiszę moje małżeństwo. Kocham swojego męża i to jest fakt, dla mnie niezmienny. Przysięgłam mu miłość, wierność i uczciwość małżeńską, co oznacza, że jestem z nim na dobre i na złe. Nie ważne jaką by głupotę zrobił zawsze muszę patrzeć na takie sprawy z dwóch perspektyw. Jak wiadomo my kobiety lubimy mieć zawsze rację i patrzymy z jednej perspektywy. Niestety taki tok myślenia nigdy nie będzie zbliżał małżonków do siebie. Z doświadczenia wiem, że ciągłe stawianie na swoim wyniszcza pomału związek, aż w końcu stajemy się osobnymi jednostkami żyjącymi obok siebie. Ważne jest liczyć się ze zdaniem współmałżonka. Nawet jeśli nie ma racji to lepiej przedstawić mu na spokojnie różne opcje rozwiązania konfliktu. I wiesz co? Najpewniej wybierze opcje najbliższa twojemu zdaniu. Dzieje się tak dlatego, że po prostu dasz mu wybrać, a on nieświadomie pójdzie Ci na rękę.

kłótnia z mężem jak wygrać

Zdaj sobie sprawę z tego, że kłótnie nic nie zmienią, chyba że chcesz rozwodu. Najlepsze ćwiczenie jakie wykonuje, gdy chce się wyładować na mężu to wspomnienia. Szczególnie wspomnienia chwil pierwszych randek oraz najszczęśliwszych momentów naszego wspólnego życia oraz tego jak się w tedy zachowywałam. Nasi mężowie zakochani w naszym obrazie sprzed małżeństwa dziwią się dlaczego nagle ten obraz się zmienił.

Sprawdź!  12 porad jak stworzyć szczęśliwą rodzinę

Cóż… Ciężko mi to mówić ale jest w tym dużo naszej winy. My kobiety mamy instynkt do zdobycia szczęśliwej rodziny i życiowego partnera, ale po ich osiągnięciu zapominamy po co to wszystko. Założę się, że chociaż raz zadałaś sobie pytanie “co ja tu robię?”. W tej chwili mogłabym Ci odpowiedzieć, przypomnij sobie dlaczego za niego wyszłaś. Dlatego, że kochasz swojego partnera, że chciałaś z nim spędzić resztę życia, że chcesz z nim być na dobre i na złe. Być może również dlatego, że tak świetnie się przy nim czułaś.

zalety małzeństwa

Wiesz dlaczego twój partner się zmienił? Bo Ty także się zmieniłaś. Rozumiem, że zmieniły się okoliczności. Teraz mieszkacie razem, spędzasz z nim każdą chwilę, a tak bardzo potrzeba Ci relaksu. Pamiętaj, że kiedyś to spotkania z partnerem były twoim czasem relaksu i to w jego ramionach znalazłaś ukojenie. Czas zadać sobie pytanie: co się zmieniło w mojej głowie? Otóż małżeństwo to sztuka kompromisu. Żeby był kompromis to obie strony muszą być zadowolone. Znasz męża jak własną kieszeń i z pewnością wiesz jakie chwile Was zbliżają, więc to wykorzystaj. Jeśli Ty raz dasz mu chwilę radości, on z pewnością Ci się odwdzięczy. Dobro powraca, a jeśli nie wierzysz to sprawdź.

Małżeństwo jest więc, połączeniem dwóch osobnych jednostek w jedną jednostkę. Od dnia zawarcia małżeństwa jesteśmy jednością. Wszystkie decyzję musimy podejmować razem i liczyć się z ich konsekwencjami. Chociażby podjęcie pracy przez Ciebie z pewnością wpłynie na cały związek. Taka decyzja również powinna być wspólną decyzją, bo nie myślimy już tylko o sobie, ale o wspólnym życiu. Musisz razem z partnerem przemyśleć wszystkie czynniki podjęcia pracy oraz jak będzie wyglądać Wasza codzienność w przyszłości. Jeśli taka zmiana ma wpłynąć negatywnie, lepiej zrezygnować i poszukać innej pracy. Na tym właśnie polega kompromis. Aby podejmować decyzje nie szkodząc przy tym naszej relacji.

Sprawdź!  12 porad jak stworzyć szczęśliwą rodzinę


Po pojawieniu się dziecka na świecie relacje w małżeństwie także mogą się zmienić. Jedną parę to zbliża, a inną może różnić. Nie ważne jakie emocje Wami targają, dobro dziecka jest najważniejsze. Sami kiedyś byliście dziećmi i z pewnością nic Was tak nie cieszyło jak widok radosnych rodziców, od których bije ciepłem i miłością. Z pewnością chcielibyście, aby dzieci takimi Was zapamiętały. Wiem dobrze, że ciężko jest stworzyć tak idealny obrazek.

ojciec z dzieckiem

Kobieta, która urodzi dziecko jest jeszcze bardziej roztargniona i zmęczona życiem. Przede wszystkim targają nami hormony i emocje. Zmienia się nasz styl życia. Od teraz to dziecko jest najważniejsze, a nasze potrzeby sprowadzają się do higieny, toalety i jedzenia. Sen dla młodych mam jest jak piękne wspomnienie, ale czego się nie robi dla tej pięknej, małej istotki.

Chcę Ci powiedzieć, że nie jesteś z tym sama. Nasze mamy miały dokładnie ten sam scenariusz i pociesze Cię, bo ten obrazek trwa do 4 roku życia malca. Zdaj sobie sprawę z tego, że tak intensywna opieka nad dzieckiem w końcu zaczyna się zmniejszać. Dziecko staje się bardziej samodzielne, a Ty możesz pomału wrócić do obrotów sprzed ciąży.

Sprawdź!  12 porad jak stworzyć szczęśliwą rodzinę

Dla mnie bardzo pomocnym w okresie bezsilności i skrajnego zmęczenia było wspomnienie porodu. Wiem, że to śmieszne, ale po jego zapomnieniu całe zmęczenie dniem codziennym odchodziło w zapomnienie. Najlepiej sobie radzę z chwilami zwątpienia po prostu porównując je z innymi gorszymi. Prawda jest taka, że skoro przetrwałyśmy poród, to marudzenie malucha i bałagan w salonie tym bardziej przetrwamy. Jeśli dla Ciebie to nie jest takie proste, poproś partnera lub kogoś z rodziny o zajęcie się maluchem i po prostu odpocznij. To nic złego, że jesteś zmęczona. Masz prawo do odpoczynku i relaksu. Też masz prawo poleżeć w wannie i odciąć się na chwilę od obowiązków.


Jeśli jeszcze nie masz dzieci i małżonka, to teraz już wiesz czego można się spodziewać. Twoja codzienność się zmieni i już nie Ty jesteś najważniejsza, a dziecko. Musisz zadać sobie pytanie, czy jesteś gotowa na takie poświęcenie? Czy odnajdziesz się w tej nowej roli? Czy jesteś gotowa zrezygnować z własnej wygody dla bycia żoną i matką? Pamiętaj też, że oprócz swojego poświęcenia dostaniesz w zamian najpiękniejszy uśmiech swojego dziecka i bezwarunkową miłość, o którą zawsze warto walczyć.

Kariera zawodowa z pewnością jest bardzo ważna. W końcu trzeba zapewnić rodzinie godny byt i musisz płacić rachunki, ale jesteś silną kobietą. Z pewnością znajdziesz sposób na pogodzenie kariery i rodziny. Jest wiele zawodów, które można pogodzić z macierzyństwem. Wystarczy intensywnie i dokładnie nad tym pomyśleć. Mam nadzieję, że pomogła Ci rozstrzygnąć Twoje każde “ale”. Powodzenia!