Domowe sposoby na ból głowy mają to do siebie, że nie wywołują negatywnych skutków ubocznych, a więc są w pełni bezpieczne dla naszego zdrowia. Podobnie do tabletek na ból głowy, czy też innych środków – naturalne sposoby na ból głowy są równie skuteczne, a przy okazji mniej szkodzą naszemu organizmowi. Poznaj najlepsze naturalne metody w walce z uporczywym bólem głowy czy migreną!

Ból głowy to wyjątkowo męcząca przypadłość, która potrafi zakłócić harmonogram całego dnia, a do tego pojawić się w najmniej odpowiednim momencie. Jeżeli czeka nas ważna rozmowa, musimy spędzić wieczór na nauce lub przygotowaniu ważnych materiałów do pracy – powinniśmy być w pełni skupieni, by jak najszybciej i najlepiej wykonać dane zadanie. Ból głowy, który lubi pojawiać się podobnych momentach, czy to wywołany pogodą, zmęczeniem lub też innym czynnikiem – powinien zostać jak najszybciej zwalczony, byśmy mogli kontynuować realizację naszych planów czy choćby spędzić miło czas wolny bez męczącego pulsowania w skroniach. 

Sposób #1: Masaż głowy

Na codzienny ból głowy dobrym sposobem jest masaż skroni czy potylicy. W pierwszym przypadku masaż wykonaj między końcem ucha a początkiem łuku brwi. Przez  kilka minut na przemian uciskaj lekko i puszczaj miejsce w okolicach skroni, by później wykonać masaż okrężnymi ruchami. Powtarzaj tę czynność przez kilkanaście minut, aż poczujesz się lepiej. To dobry sposób, gdy nie mamy pod ręką innych środków na ból głowy – do masażu możesz wykorzystać też maść lub Amol. 

Masaż potylicy wykonuj na szyi, poniżej linii włosów, ale nie na plecach. Naprzemiennie uciskaj i masuj napięte miejsce. Możesz też spróbować rozluźnić mięśnie szyi i karku, wykonując kilka obrotów głową w jedną i drugą stronę. 

Sposób #2: Wyjdź na świeże powietrze

W zamkniętym pomieszczeniu często panuje zbyt wysoka temperatura, a przy okazji bywa duszno i brakuje świeżego powietrza. Jednym z najlepszych sposobów na ból głowy jest zwyczajne wyjście na zewnątrz lub złapanie kilku oddechów przy otwartym oknie. Wychodząc na świeże powietrze, odetchnij głęboko kilka razy, aż poczujesz się lepiej. Sposób ten sprawdza się także w przypadku przemęczenia pracą lub znużeniem – warto co jakiś czas oderwać się od pracy czy nauki i pooddychać powietrzem innym niż to panujące w biurze lub pokoju. 

 Sposób #3: Zdrowa herbata z ziół

Domowe sposoby na ból głowy mogą wymagać wykorzystania powszechnie dostępnych ziół. Zarówno herbaty, jak i napary mogą skutecznie zwalczyć ból głowy czy migrenę – nie potrzebują też zbyt wielkiego wysiłku z naszej strony. Każdy w domu posiada herbatkę lub zioła zakupione wcześniej “na wszelki wypadek”. W przypadku nagłego ataku bólu głowy, warto zaparzyć herbatę z rumianku, mięty, imbiru lub rozmarynu. Wszystkich z tych roślin wykazują działanie uspokajające, przeciwbólowe i przeciwzapalne.  Herbata rumiankowa dodatkowo redukuje napięcie mięśni, a na ból związany z zatokami najlepsza będzie herbata z mięty. Do każdej z herbat możesz dodać odrobinę świeżo startego imbiru, by spotęgować efekt i szybciej pozbyć się bólu głowy. 

Sposób #4: Inhalacje z naturalnymi olejkami eterycznymi

Liczne olejki eteryczne posiadają działanie przeciwbólowe i redukujące napięcie mięśni oraz stres. Wykonując inhalację, do miski lub dużego garnka wlej odpowiednią ilość gorącej wody, by parowała z jak największym natężeniem. Do wody wlej kilka kropel olejku eterycznego i pochyl się nad naczyniem, wdychając parę wodną. Aby zabieg inhalacji był skuteczny, nałóż na głowę na ręcznik, by para nie ulatniała się na boki. 

Stosując ten domowy sposób na ból głowy, nie tylko poczujesz uderzenie świeżości w płucach i nozdrzach. Inhalacje sprawdzają się też doskonale w przypadku bólu zatok czy kataru. Pamiętaj, aby w trakcie zabiegu zamknąć oczy. Olejki możesz wykorzystać również w kąpieli z gorącą wodą. Ciepła kąpiel nie tylko wypełni łazienkę parą z olejków eterycznych, ale też całkowicie rozluźni Twoje ciało i umysł. 

Idealne do inhalacji oraz kąpieli na ból głowy są następujące olejki: 

  1. olejek z drzewa różanego,
  2. olejek bazyliowy,
  3. olejek tymiankowy,
  4. olejek lawendowy.

Sposób #5: Inne naturalne metody na ból głowy

Oprócz spacerów na świeżym powietrzu, masaży, herbat i naparów z ziół, czy inhalacji z użyciem naturalnych olejków eterycznych, powszechnie stosowane są też inne domowe sposoby na ból głowy. Czasami pomaga wypicie filiżanki kawy, jednak nie jest to rozwiązanie zalecane osobom cierpiącym na nadciśnienie tętnicze. Popularne są również zimne okłady na czoło i skronie, albo zwyczajne wypicie kilku szklanek wody mineralnej – ból głowy często spowodowany jest odwodnieniem organizmu. Jeżeli dolegliwościom towarzyszy zmęczenie, możesz po prostu położyć się w cichym, odosobnionym miejscu i odpocząć przez kwadrans. 

Podsumowanie

Ból głowy to wyjątkowo uporczywa dolegliwość. Nie ma na świecie osoby, której sprawia przyjemność to męczące pulsowanie w skroniach lub bolesny ucisk z tyłu głowy. Należy pamiętać, że długotrwały ból głowy należy skonsultować z lekarzem, gdyż może być spowodowany poważniejszym problemem zdrowotnym. W przypadku jednorazowego bólu, zamiast tabletek, warto zastosować domowe sposoby na ból głowy, które opisaliśmy powyżej. Masaż, zdrowa herbatka, albo wyjście na świeże powietrze może zażegnać problem dużo skuteczniej niż leki przeciwbólowe kupione w markecie.