witamina b12

Witamina B12, inaczej kobalamina, jest niezbędna do prawidłowego rozwoju, wzrostu i funkcjonowania organizmu. Rozpuszcza się w wodzie i nie jest jednym związkiem, lecz odnosi się do grupy korynoidów, które wykazują biologiczną aktywność witaminy B12. Ma ona istotny wpływ na działanie układu nerwowego, a jej niedobory mogą skutkować licznymi objawami neurologicznymi.

Czym charakteryzuje się witamina B12? Odkryj tajemnice tego esencjonalnego składnika

Jest to witamina powstająca przy udziale mikroorganizmów, nie jest wytwarzana przez organizm, co sprawia, że musi być suplementowana, np. z jedzeniem. Co prawda organizm człowieka wytwarza niewielkie ilości kobalaminy przez bakterie zlokalizowane w jelicie grubym, jednak do jej wchłaniania dochodzi w jelicie cienkim. 

Rola witaminy B12 w organizmie

Dlaczego witamina B12 jest tak ważna? Odgrywa ona istotną rolę w organizmie, m.in. uczestniczy w procesach budowy osłonek mielinowych odpowiada za utrzymywanie ich w odpowiedniej formie. Ma udział także przy tworzeniu przekaźników nerwowych. 

Witamina B12 jest niezbędnym składnikiem wielu reakcji enzymatycznych i bierze udział w przemianach folianów. Uczestniczy także w powstawaniu komórek krwi czy syntezie białek i kwasów nukleinowych. 

Nie jest także bez znaczenia dla stanu skóry – obniżony poziom witaminy B12 sprawia, że skóra staje się blada, pozbawiona koloru. Właściwości witaminy B12 często doceniane są dopiero w momencie, gdy skutki jej niedoboru dają o sobie znać. Dzienne zapotrzebowanie na witaminę B12 zależy od wieku i etapu życia. Szczególnie potrzebują jej kobiety w ciąży lub panie karmiące piersią. 

Witamina B12 i jej niedobory

Witamina B12 magazynowana jest w wątrobie, a widocznie skutki niedoboru są widocznie dopiero po dłuższym czasie. Uboga w zawartość witaminy B12 dieta daje o sobie znać po 2-4 latach. Można zaobserwować:

  • kłucie w opuszkach palców
  • nieprzyjemne mrowienie, uczucie zimna lub gorąca w okolicy rąk i stóp,
  • drętwienie kończyn,
  • uczucie przechodzenia prądy po kręgosłupie w trakcie pochylania głowy do przodu,
  • poczucie niestabilności,
  • impotencja,
  • zaburzenia pamięci,
  • ograniczenie funkcji poznawczych,
  • wahania nastroju, depresje. 

Czy można mieć podwyższony poziom witaminy B12? Tak, lecz jest to bardzo rzadka sytuacja. Skutki nadmiaru witaminy B12 mają podłoże alergiczne i należy do nich np. krwotok z nosa. 

Materiał partnera