henna siwe włosy

Henna to roślinny barwnik produkowany z lawsonii bezbronnej. Była używana do malowania skóry już od wieków. Obecny w hennie lawson bardzo dobrze wiąże się z keratyną we włosach, dzięki czemu możliwa jest zmiana kolorytu oraz struktury włosów poprzez ich pogrubienie. Hennowanie dwuetapowe włosów stało się jedną z najbardziej popularnych technik fryzjerskich i coraz więcej kobiet decyduje się na taki zabieg kosmetyczny. Polega on na farbowaniu odrostów lub całych włosów na ich naturalny kolor, a następnie nałożeniu barwnika o innym odcieniu. Zabieg ten jest szczególnie polecany dla włosów siwych, często rozjaśnianych i farbowanych. Jak dokładnie wygląda hennowanie dwuetapowe i jak się je wykonuje?

Co to jest hennowanie dwuetapowe?

Henna sama w sobie nie zmienia koloru włosów, pozwala jedynie pogłębić ich naturalny koloryt. Hennowanie dwuetapowe polega na utrwaleniu barwnika we włosach. W pierwszym etapie używa się czystej henny. Zawarty w niej lawson tworzy na włosach bazę, do której w dalszej kolejności “przyczepia się” kolejny barwnik, np. indygo. Ten typ hennowania przeprowadza się głównie na siwych, opornych na farbowanie włosach, co umożliwia wydobycie z nich mocnych, ciemnych kolorów, tj. czerń lub brąz.

Czy henna pokrywa siwe włosy?

Henna rewelacyjnie sprawdza się na włosach siwych, rozjaśnianych chemicznie lub farbowanych. Taki typ włosów jest zwykle pozbawiony naturalnego, endogennego składnika odpowiedzialnego za ich kolor – melaniny. Niedobór melaniny powoduje, że finalne efekty koloryzacji mogą okazać się nieudane, ze względu na nierównomierny rozkład farby. Hennowanie dwuetapowe włosów jest bezpieczne i daje trwalsze, bardziej wyraziste efekty na włosach słabych, pozbawionych koloru.

Sprawdź!  Henna do piegów - jak zrobić sztuczne piegi?

Dwuetapowe hennowanie krok po kroku

 1. Przygotowanie henny – proszek należy rozrobić z wodą o temperaturze 60 stopni Celsjusza do uzyskania gładkiej, pożądanej konsystencji. Masa nie powinna być zbyt rzadka, gdyż może spływać z włosów i zostawiać plamy na skórze lub ubraniach, jak również zbyt gęsta, gdyż trudno będzie ją równomiernie rozprowadzić po włosach.
 2. Jeżeli zależy nam na brązie (hendigo), hennę trzeba odpowiednio zakwasić.
 3. Odstawienie henny na kilka godzin – najlepiej na całą noc w ciepłe miejsce tak, aby zioła w pełni uwolniły swoje naturalne barwniki. Po upływie ok. 12 godzin do gotowej mieszanki można dodać nieco wody, by na nowo uzyskać pożądaną konsystencję.
 4. Nałożenie henny na włosy i odczekanie 2-3 godzin.
 5. Spłukanie czystą wodą i wysuszenie.
 6. 24 godziny przerwy – czas, w jakim henna na włosach powinna się porządnie utlenić. Nie należy nakładać żadnych szamponów, odżywek, czy innych produktów do pielęgnacji.
 7. Efekt – włosy powinny przyjąć intensywny, rudy kolor. W przypadku włosów ciemnych kolor może zahaczać o kasztanowy.
 8. Przygotowanie barwnika indygo lub hendigo (można skorzystać z gotowych mieszanek, np. brąz Khadi, Orientana, Swati) – należy użyć wody o wiele chłodniejszej niż w przypadku henny (50 stopni Celsjusza), gdyż barwnik indygo jest bardziej wrażliwy na wysokie temperatury i może ulegać rozkładowi.
 9. Mieszankę trzyma się na włosach kolejne 2-3 godziny, a następnie ponownie spłukuje czystą wodą.
 10. 48 godzin przerwy do następnego mycia.
 11. Przez kilka kolejnych godzin lub dni koloryt włosów może się mienić różnymi barwami i wydawać nierównomierny, jednakże jest to przejściowe. Kolor powinien się wyrównać samodzielnie po ok. 24 godzinach lub co najwyżej kilku dniach. W tym czasie należy unikać wszelkich produktów do włosów.
 12. Efekt – głęboki odcień brązu lub czerni.
Sprawdź!  Henna na włosy blond i rozjaśniane - jak wybrać odpowiednią?

Warto również pamiętać o kilku istotnych kwestiach, a mianowicie: bezpośrednio przed nałożeniem mieszanki henny, należy dokładnie umyć włosy szamponem oczyszczającym (unikać stylizatorów i odżywek), co pomoże lawsonowi utworzyć dookoła pojedynczych włosków delikatną warstwę. Przez pierwsze trzy dni kolor może ulegać utlenianiu i sprawiać wrażenie nierównomiernego. Ważne jest, by w tym czasie nie używać żadnych kosmetyków do pielęgnacji włosów. Jeżeli indygo nie złapało odpowiedniego koloru, drugi etap procesu można spokojnie powtórzyć (podkład w postaci henny już jest na włosach, więc nie ma konieczności nakładać go ponownie).

Jednym z najczęstszych błędów, jaki popełniają amatorzy hennowania to nakładanie henny brązowej lub czarnej na włosy rozjaśniane lub nakładanie henny indygo na włosy blond. Może to spowodować powstanie koloru zielonkawego. Rozrabianie henny w temperaturze wyższej niż 80 stopni Celsjusza może natomiast prowadzić do utraty intensywności koloru. Należy także uważać na czas trzymania henny na włosach – zbyt długa ekspozycja może nadmiernie przyciemnić włosy, zbyt krótka – nie zadziałać.

Sprawdź!  Czy można stosować hennę w ciąży?

Jak często można nakładać hennę na siwe włosy?

Regularnie stosowana henna może przyczyniać się do wysuszania włosów i osłabienia ich struktury, dlatego zaleca się, by zabiegi powtarzać nie częściej, niż co sześć tygodni. Ponadto, pomiędzy farbowaniami należy stosować wyłącznie naturalne, łagodne kosmetyki do pielęgnacji włosów, które będą zapobiegać łamaniu się włosów i ich przesuszeniu.