Bezrefleksyjna nauka materiału na pamięć już dawno odeszła do lamusa. Obecnie istnieje wiele technik, które sprawią, że tematy, które musisz przyswoić, nie tylko szybko zapadną Ci w pamięć, ale również zostaną z Tobą na dłużej. W tym artykule znajdziesz metody, które przyspieszą tempo nauki.
Mapy myśli
Jest to jeden z najpopularniejszych sposobów efektywnej i szybkiej nauki. Polega na graficznym przedstawianiu materiału poprzez zastosowanie odpowiedniej hierarchii treści. Jej charakterystyczną cechą jest zwięzłe i logiczne przedstawianie wiedzy z notatek, dzięki czemu ta metoda pozwala w znacznym stopniu skrócić czas przygotowywania materiału.
Przygotowywanie mapy myśli rozpoczynamy od wybrania nadrzędnego zagadnienia, wokół którego będziemy tworzyć powiązane tematy. Główne hasło umieszcza się w centralnym miejscu mapy myśli, a od niego tworzy się tak zwane „gałęzie”. Te podkategorie są związane z tematem nadrzędnym, jednak pogłębiają wiedzę na jego temat.
Do skutecznego tworzenia mapy myśli warto stosować krótkie hasła oraz skojarzenia. Dzięki temu podczas nauki aktywujemy odpowiednie obszary w naszym mózgu, z których w łatwy sposób wydobędziemy przyswojoną wiedzę i wykorzystamy ją w praktyce.
Nie istnieje konkretny schemat tego, jak powinna wyglądać mapa myśli. W przypadku wykorzystywania tej techniki do nauki ogranicza Cię jedynie wyobraźnia. W tej metodzie warto wykorzystywać kolory i kształty, które znacznie ułatwiają zapamiętywanie. Tworząc swój diagram, sięgnij po artykuły papiernicze jak zwykłe długopisy czy ołówki, ale możesz wybrać też np. markery permanentne Sharpie. Jednak taka forma robienia notatek nie wymaga od nas zbyt wielu akcesoriów do pisania.
Łańcuchowa metoda skojarzeń
ŁMS to technika, która w łatwy, szybki i przede wszystkim logiczny sposób umożliwi Ci zapamiętanie dużych partii materiału. Aby sprawić, żeby łańcuchowa metoda skojarzeń była jeszcze efektywniejsza, możesz wykorzystać w niej akronimy (skróty utworzone z pierwszych liter ciągu słów) i akrostychy (zdania, w których początkowe litery słów tworzą wyraz do zapamiętania).
W łańcuchowej metodzie skojarzeń zapamiętuje się informacje poprzez wyobrażenie danych obrazów. Jak zastosować ŁMS w praktyce?
- Podziel materiał na mniejsze sekcje tak, aby nie pogubić się w swoich skojarzeniach. Lepiej jest stworzyć kilka mniejszych niż jedno, duże skojarzenie.
- Tak jak w przypadku mapy myśli, wybierz główne skojarzenie, wokół którego będziesz tworzyć całą resztę.
- Łańcuchową metodę skojarzeń potraktuj jak film, który reżyserujesz. Stwórz odpowiednią historię, która będzie atrakcyjna dla Twojego mózgu. Każda „klatka w Twoim filmie” powinna odpowiadać jednemu zagadnieniu.
- Odtwarzając w pamięci swoją „produkcję”, w łatwy sposób wyciągniesz z odmętów swojego umysłu nawet najbardziej skomplikowane zagadnienia.
Łańcuchowa metoda skojarzeń doskonale sprawdzi się podczas nauki materiału opartego na chronologii. Wraz z mapą myśli stanowi techniki, które w prosty sposób pozwolą przyswoić Ci teorię, którą później swobodnie zamienisz w praktykę.