henna na ciemne włosy

Każda kobieta lubi dobrze wyglądać. Jedne Panie lubią nieco bardziej podkreślać swoją urodę, inne lubią naturalne piękno, podkreślając tylko jego największe atuty. Obecnie silnym trendem jest korzystanie z dobrodziejstw natury, kosmetyki naturalne, jak henna, coraz bardziej cieszą się popularnością. Natura nie raz udowodniła, że potrafi działać a naturalne kosmetyki niekoniecznie muszą być drogie. Bardzo dobrą alternatywą dla Pań, które nie chcą aplikować na swoje włosy chemicznych farb, jest zastosowanie henny. Sprawdź, jaka będzie najlepsza dla ciemnych i brązowych włosów.

Henna jest to naturalny barwnik, uzyskany z liści Lawsoni inermis. Barwnik tez wykorzystywany jest od czasów starożytnego Egiptu, jest naturalny, całkowicie zdrowy i bezpieczny w stosowaniu. Dlatego warto wziąć pod uwagę stosowanie henny, gdy planujemy zmianę i podkreślenie koloru, a jednocześnie cenimy ich zdrowy wygląd.

W dalszej części artykułu opisujemy produkty z najlepszymi opiniami. Możesz sprawdzić je już teraz:

Czy henna farbuje ciemne i brązowe włosy?

Farbowanie henną z reguły podkreśla i pogłębia naturalny kolor włosów. Naturalna henna będąca jedynie barwnikiem w Lawsoni inermis barwi włosy na kolor czerwono-pomarańczowy. W takim wypadku włosy ciemne uzyskają podkreślenie koloru, będą wyglądały na zdrowsze i odżywione. Można jednak dodać do henny innego naturalnego barwnika, co spowoduje że paleta dostępnych kolorów będzie nieco większa. 

Jak działa henna (efekty)?

Stosowanie henny, w przeciwieństwie do chemicznych farb, korzystniej wpływa na strukturę włosa. W trakcie farbowania na łuski włosa nie oddziałują aktywatory z wodą utlenioną, amoniak, nikiel i parabeny, które mają kontakt z włosem podczas tradycyjnego farbowani. Henna nie działa na powierzchnię włosa, nie oblepia go barwnikiem. Wnika natomiast do kory włosa, gdzie barwnik henny łatwo wiąże się z włóknami keratynowymi. Dzięki temu włosy są nieco pogrubione i wyglądają zdrowiej. Korzystne właściwości henny i działanie nawilżające i odżywcze mają związek z obecnością takich składników jak witaminy A, B oraz D, kwasy oleinowy i linolowy oraz błonnik i pierwiastki (magnes, wapń, żelazo, potas, cynk). 

Jak hennować ciemne włosy?

Farbowanie henną włosów ciemnych i brązowych należy rozpocząć od odpowiedniego przygotowania mieszanki. W zależności od długości włosów zużyjemy od 70 do 200 g proszku. Proszek wsypujemy do ceramicznej lub plastikowej miseczki (nie należy używać metalowych misek ani przyrządów do mieszania wykonanych z metalu), zalewamy bardzo ciepłą wodą i dokładnie mieszamy. Należy pilnować aby powstała masa była jednolita, bez grudek, ponieważ może to spowodować nierównomierne rozłożenie koloru na włosach. Masę należy aktywować poprzez dodanie kilku kropli soku z owoców cytrusowych (o ile producent nie zaleca inaczej). Powstałą mieszankę odstawimy na dobę.

Włosów do farbowania henną nie trzeba specjalnie przygotowywać. Ważne jest jedynie aby pamiętać, że od zastosowania farby powinno minąć 14 dni, a tuż przed nakładaniem henny, należy umyć włosy szamponem nie zawierającym silikonów.

Sprawdź!  Jak zmyć hennę? - 10 produktów, które Ci w tym pomogą

Sam proces farbowania to kilka kroków:

  1. dokładne rozprowadzenie mieszanki na całej długości włosów;
  2. zabezpieczenie włosów folią (czepek foliowy bądź folia spożywcza);
  3. odczekanie co najmniej 60 minut, chociaż zaleca się czas wydłużyć do 120 minut a nawet dłużej, w zależności od efektu jaki chcemy uzyskać;
  4. zmycie mieszanki za pomocą letniej wody (bez szamponu, chyba że producent zaleca inaczej).

Należy pamiętać, że henna silnie barwi skórę, dlatego warto wszystkie czynności wykonywać w rękawiczkach, a skórę czoła, szyi i uszu osłonić dodatkowo warstwą wazeliny. Po farbowaniu włosów henną zaleca się nie mycie ich przez kolejne dwa dni, nie powinno się również stosować kosmetyków typu oleje.

Jaką hennę wybrać dla włosów ciemnych i brązowych?

Do włosów ciemnych i brązowych doskonale sprawdzą się ciemne odcienie henny, które pogłębią i przyciemnią włosy dodając im blasku. Taką henną jest jedna z najczęściej polecanych „Khadi Naturalna Henna Ciemny Brąz„. Nadaje ona włosom czekoladowego odcienia w chłodnej tonacji. Dodatkowo odżywia włosy, a wszystkie zawarte w niej składniki są naturalne. Obie mieszanki mają dołączone rękawiczki, czepek oraz pędzel, co ułatwi aplikację henny na włosy. Inną mieszanką, pozwalającą uzyskać podobny efekt kolorystyczny, jest „Sattva Ziołowa Henna Do Włosów Ciemny Brąz„, która zawiera w swoim składzie mieszankę ajurwedyjskich ziół. 

Sprawdź!  Tatuaż z henny - czy jest bezpieczny dla dzieci i dorosłych?

Nieco innym ciekawym rozwiązaniem, jest „Tints of nature„, czyli  półtrwała farba do włosów w kremie z henną ciemny brąz. Opakowanie zawiera saszetkę szamponu oczyszczającego, rękawiczki, czepek i pędzel, oraz farbę w kremie.  W tym przypadku nie ma konieczności przygotowywania mieszanki, ponieważ zrobił to producent. Atutem farby jest jej jagodowy zapach, uzyskany wyłącznie na bazie naturalnych aromatów. Efekty utrzymują się do 12 myć. 

Innym kremem, pozwalającym uzyskać kolor mahoniowego brązu, jest „Delia Cameleo Ziołowy Krem Koloryzujący„. Oprócz henny zawiera między innymi wyselekcjonowany olejek marokański, co sprawia że włosy są miękkie i pełne blasku. Innym wartym uwagi kosmetykiem tego producenta, jest „Delia Cameleo Herbal Maska Ziołowa„. Zawiera wyciągi z Lawsoni indyjskiej, oraz ekstrakt z orzecha włoskiego, który dodatkowo wyciąga i podkreśla kolor włosów. Warto dodać, że jest to produkt przyjazny weganom. Oba produkty kosztują niewiele, co jeszcze bardziej zachęca do ich wypróbowania. 

Ile trzyma henna na włosach?

Pierwsze użycie henny pozwala się cieszyć efektem przez około cztery tygodnie. Następnie należy zabieg powtórzyć. Kolejno, przy regularnym stosowaniu henny na całą długość włosów mieszankę wystarczy nakładać raz na trzy miesiące, w pozostałych przypadkach w zależności od potrzeb wystarczy pokrywać nią odrosty.