jak wyczyścić łańcuszek ze srebra

Srebro ma to do siebie, że z czasem brudzi się, tracąc swój pierwotny wygląd. Na skutek codziennego użytku, a czasami po prostu przez to, że nasz łańcuszek, czy inny element biżuterii zalegnie gdzieś na dnie szuflady. Na szczęście istnieją domowe sposoby na czyszczenie srebra, dzięki czemu szybko przywrócimy jej naturalny blask.

Zamiast martwić się niepotrzebnie zabrudzoną biżuterią, warto zwyczajnie o nią dbać. Odbarwienie srebra następuje na skutek kontaktu z tlenem lub siarką, więc naturalną rzeczą jest to, że w końcu zostanie pokryte zabrudzeniami. Aby tego uniknąć, przechowuj drobiazgi w szkatułce lub innym pudełku. Świetnie sprawdzi się tutaj schowek na biżuterię wypełniony specjalnym, aksamitnym materiałem.

Naturalnym sposobem na ochronę łańcuszka ze srebra jest po prostu częste jej użytkowania. Nasza skóra naturalnie je oczyści, więc nosząc regularnie łańcuszek, czy bransoletkę, nie będziesz musiała tak często martwić się o jej czyszczenie. Olejki, które wydziela ludzka skóra, stanowią naturalny środek do czyszczenia srebra. Pamiętaj również, by ubierać ją na sam koniec, po użyciu perfum i kosmetyków. Unikniesz w ten sposób zbyt szybkiego matowienia, gdyż preparaty pielęgnacyjne często mogą zaszkodzić Twojej biżuterii. Nie narażaj też srebra na kontakt z domowymi preparatami czyszczącymi – przed sprzątaniem zdejmij biżuterię, a zapewnisz jej trwałość i błyszczący wygląd na dłużej.

Jak czyścić srebro?

Najlepsze sposoby są bardzo często nieoczywiste. Właśnie jednym z tych, na pozór dziwnych pomysłów, jest umieszczenie srebra w wodzie po gotowaniu ziemniaków, rabarbaru, czy szpinaku. Brzmi to dosyć dziwnie, jednak już 10 minut w gorącej wodzie, pozostałej po gotowaniu wcześniej wspomnianych produktów, może skutecznie czyścić biżuterię. Po upływie wyznaczonego czasu, przygotuj roztwór zawierający łyżkę octu i łyżeczki sody oczyszczonej. Blisko 30 minut kąpieli w takiej mieszaninie wystarczy. Wytrzyj srebro i zbadaj efekty. Jeśli wygląd drobiazgów nadal odbiega od ideału, pozostały do wykonania jeszcze dwa kroki, którymi możesz wzbogacić cały proces.Użyj soku z cytryny. Dokładnie opłucz w nim biżuterię, a następnie umyj w gorącej wodzie.

Istnieją też inne sposoby, za pomocą których wyczyścisz swój łańcuszek ze srebra. Oto niektóre z nich:

  1. Wypoleruj srebro za pomocą pasty z sody oczyszczonej i wody.
  2. Połącz pół szklanki soku z cytryny z łyżeczką oliwy. Nasącz cieczą ściereczkę z mikrofibry, po czym dokładnie wyciśnij. Wypoleruj dokładnie srebro.
  3. Zwyczajna woda i mydło do zmywania, pozbawione amoniaku i fosforanów. W tym przypadku również nasącz ściereczkę i wyczyść srebrne elementy. To jednak jeden z podstawowych, nie zawsze skutecznych sposobów. Jeśli nie przyniesie zamierzonych skutków, wykorzystaj inną, wspomniana wcześniej metodę.

Podsumowanie

Wszyscy doskonale zdajemy sobie sprawę, że przebarwione, poczerniałe elementy ze srebra nie wyglądają estetycznie. Nikt nie chciałby nosić zabrudzonej biżuterii – warto jednak pamiętać, że nawet długo nieużytkowane drobiazgi, które zalegały gdzieś przez długi czas, mogą odzyskać swój blask dzięki prostym, domowym sposobom czyszczenia. Rodzinne pamiątki, czy prezenty od ukochanej osoby mogą znowu nadawać się do użytku, jeśli zastosujemy przepisy zawarte w tym artykule.