jak karmić butelką

Karmienie butelką dziecka jest nie tylko wykorzystywane przy używaniu mleka modyfikowanego, ale także bywa ratunkiem dla kobiet, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią.

Karmienie butelką dziecka jest nie tylko wykorzystywane przy używaniu mleka modyfikowanego, ale także bywa ratunkiem dla kobiet, które z różnych powodów nie mogą karmić piersią.

Mimo tego, że wydaje się to prozaiczną czynnością, wbrew pozorom bywa kłopotliwe. Zwłaszcza, gdy młody rodzic nie wie w jaki sposób prawidłowo karmić swoje dziecko. Dlatego warto dowiedzieć się, jak karmić butelką, tak aby cały proces przebiegał komfortowo oraz bezpiecznie, zarówno dla rodzica jak i dziecka.

Jaką wybrać butelkę do karmienia?

Przede wszystkim należy zwrócić na tworzywo butelki. Do wyboru jest tworzywo szklane lub plastikowe – zarówno jedne jak i drugie mają swoich zwolenników. Obecnie na rynku butelki plastikowe wykonane są z bezpiecznych materiałów bez BPA oraz szkodliwych składników. Są lekkie, dzięki czemu już małe dziecko będzie w stanie trzymać je w rączkach.

Szklane butelki w większości przypadków wykonane są z wysokiej jakości szkła, a co najważniejsze są łatwe do mycia i sterylizacji. Ważne jest też, aby zwrócić uwagę na pojemność butelki. Dla noworodków optymalna będzie 120 ml, a dla starszego dziecka od 240 do 300 ml.

Sprawdź!  Suknia dla druhny – jak ubrać się na wesele?

Odpowiednia pozycja do karmienia to podstawa

Jest to bardzo istotna kwestia przy karmieniu butelką. Prawidłowa pozycja, jaką rodzic powinien przybrać, to w miarę możliwości, wyprostowane ciało, tak aby było w pozycji pionowej, a samą butelkę należy trzymać poziomo.

Nigdy nie robi się na odwrót, gdyż można dziecko zadławić. Absolutnie nie powinno się także karmić dziecka leżącego! Dzięki odpowiedniej postawie rodzic ma kontrolę nad wypływem mleka z butelki, co dziecku ułatwia połykanie oraz radzenie sobie z tym co z butelki wypływa.

Jak prawidłowo zachęcić dziecko do picia z butelki?

Karmiąc dziecko butelką powinno się podawać ją w taki sposób jak w przypadku karmienia piersią. W pierwszej kolejności należy dotknąć smoczkiem okolicy rynienki wargowej, która znajduje się pod noskiem dziecka. Ta czynność powinna wyzwolić odruch szukania i otwarcia ust.

Sprawdź!  Jak znaleźć najlepszy żłobek? Czym się kierować?

Następnie należy delikatnie wprowadzić smoczek do buzi dziecka, trzeba przy tym pamiętać, aby cała czynność wykonywana była pod kątem, a smoczek powinien być skierowany do góry, tak by dotykał połączenie podniebienia twardego z miękkim. Dzięki temu powinien wyzwolić się odruch ssania.

Warto najpierw pozwolić dziecku possać pusty smoczek, gdyż tak samo przebiega to w przypadku karmienia piersią – mleko nie leci od razu. Potrzebna jest chwila, aby wyzwolić odruch oksytocynowy. Dopiero po odczekaniu kilkunastu sekund można przechylić butelkę tak, aby zaczęło lecieć z niej mleko.

Zachowanie rytmu karmienia

Podczas procesy karmienia powinno się pilnować rytm, miej więcej taki sam jak w przypadku karmienia naturalnego. Dziecko, które karmione jest piersią, robi przerwy między cyklami zassań. Podczas karmienia butelką powinno wyglądać to podobnie, pozwoli to wyrównać oddech dziecku.

Jeżeli maluch przestanie ssać, nie należy go popędzać, ani przyspiesz procesu, poprzez zwiększanie kąta nachylenia butelki. Dziecko potrzebuje odpoczynku podczas tej czynności, dlatego należy to uszanować i pozwolić mu na chwilę wytchnienia.

Sprawdź!  Zdrowe soki do picia - najlepsze produkty

Natomiast, kiedy zdarzy się sytuacja, że maluch nie przestaje ssać, powinno się co minutę robić przerwę np. poprzez obniżenie butelki lub odłożenie jej na chwilkę.

Jakie mogą być powody niechęci dziecka do picia z butelki?

Niestety czasami zdarza się, że dziecko niechętnie lub wcale nie chce korzystać z karmienia butelką. Po pierwsze maluch może woleć matczyną pierś, więc potrzeba więcej czasu na oswojenie go z karmieniem butelkowym. Podczas przyzwyczajania dziecka do picia z butelki, należy zachować cierpliwość i nie poddawać się np. gdy dziecko zacznie płakać i stawiać opór.

W innej sytuacji, dziecko może po prostu nie umieć korzystać z takiej metody, więc warto zaopatrzyć się w kilka smoczków oraz butelek. Metodą prób i błędów dopasować taki zestaw, które będzie odpowiadał dziecku.

Dziecko może także nie chcieć korzystać z butelki, gdyż zwyczajnie nie smakuje mu mleko, które jest podawane. W takiej sytuacji oczywistym jest zmiana płynu np. poprzez mieszanie modyfikowanego mleka z mlekiem matki lub zamianę produktu na inny. Więcej znajdziesz tutaj.