dziecko nauka oszczędzania

Podeście do pieniędzy powinno się kształtować on najmłodszy lat. Dlatego warto, abyś jako rodzic, zaangażował się od samego początku w przekazanie dziecku wiedzy na temat pieniądza, jego wartości i nauczył gospodarować środkami, a przede wszystkim oszczędzania. Jak to zrobić? Przedstawiamy X sposobów na to, jak nauczyć dziecko oszczędzania?

Dlaczego warto nauczyć dziecko oszczędzania?

W szkole dziecko uczy się tego, czym jest pieniądz, w jaki sposób można zarobić. Niestety nie nabywa umiejętności gospodarowania nimi oraz oszczędności. Tym powinni zając się rodzice, którzy uświadomią dziecko, że bankomat nie wypłaca tylu pieniędzy, ile byśmy chcieli, a oszczędzanie jest niezwykle ważny.

Dlaczego warto nauczyć dziecko oszczędzania? Dlatego, że niesie to za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim maluch poznaje wartość pieniądze, w efekcie wyrabia w sobie dobre nawyki. Nagromadzenie oszczędności, które pozwolą na zakup nowej zabawki czy gry, sprawią, że będzie miał zupełnie inne podejście do droższych upominków. Zrozumie, że zakup takiej zabawki wiąże się zarówno z dużym wydatkiem, jak i czasem, którego potrzeba do zgromadzenia odpowiedniej ilości środków.

X kroków, aby nauczyć dziecko oszczędzania

Każde dziecko, mniejsze czy większe, ma zachcianki, pragnie kupić sobie np. nową zabawkę. Najczęściej prosi o zakup rzeczy swoich rodziców, obiecują dobre zachowanie czy oceny w szkole. Absolutnie nie ulegaj takim obietnicom. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zaoferowanie dofinansowania zabawki poprzez zachęcenie do oszczędzania. Powiedz maluchowi, że dołożysz połowę do zabawki, jeśli to on wyłoży połowę. W ten sposób skłonisz dziecko do próby zdobycia pieniędzy i oszczędzenia ich. Jak nauczyć dziecko oszczędzania? Poznaj nasze niezawodne sposoby!

Daj dziecku przykład

Nie od dziś wiadomo, że dzieci naśladują zachowania rodziców i od nich czerpią wiedzę. Z tego względu stań się wzorem godnym do naśladowania. Kontroluj swój budżet, twórz listę dochodów i wydatków, a przede wszystkim oszczędzaj. Ze starszym dzieckiem rozmawiaj na temat pieniądza, zdradź mu swoje sposoby zarządzania pieniędzmi i oszczędzania.

Nauka poprzez zabawę

Zdobywanie wiedzy poprzez zabawę jest jednym z najlepszych metod przyswojenia wiedzy. W tej sytuacji doskonale sprawdzą się gry typu Monopoly czy Eurobusiness. Dziecko na start dostanie określoną sumę pieniędzy, którą musi dobrze zainwestować. Dzięki temu uczy się rozsądnego obrotu gotówką, planowania, logicznego myślenia i szybkiego liczenia.

Kieszonkowe

Aby dziecko mogło nauczyć się wartości pieniądza, powinno mieć gotówkę. Możesz przekazać dziecku kieszonkowe, poprosić o pomoc w formie pracy, za którą dostanie wynagrodzenie. Oczywiście wszystko dostosowane do wieku pociechy. Naucz dziecka, aby nie wydawało od razu otrzymanej gotówki, a oszczędzało. Przyda się tutaj skarbonka, do której dziecko będzie wrzucać kieszonkowe lub zarobione pieniądze. Jeżeli zamiast oszczędzić, wszystko wyda, zrozumie, że musi czekać do kolejnej „wypłaty”, aby móc sobie cokolwiek kupić.