farby do włosów

Farbowanie włosów dodaje im blasku i wigoru. Żeby jednak pasma prezentowały się pięknie i zdrowo, potrzebna jest właściwa pielęgnacja.

Zagrożenia dla włosów farbowanych

Żeby uzyskać intensywny, satysfakcjonujący efekt farbowania włosów, farba musi wniknąć głęboko w strukturę pasm. Ponieważ proces farbowania ingeruje w osłonkę włosa, może on stać się szorstki, matowy, przesuszony. Włosy farbowane mogą się łamać i puszyć. Na szczęście jest sporo kosmetyków, które pozwolą zachować blask i zdrowy wygląd pasm po koloryzacji. Ich zadaniem jest odżywienie włosa, zabezpieczenie przed mechanicznymi uszkodzeniami, ułatwienie stylizacji. Ważne jest jakich składników poszukuje się w kosmetykach do włosów farbowanych.

Jakie składniki powinny znaleźć się w kosmetykach do włosów farbowanych?

Farby do włosów, które wybieramy do koloryzacji powinny być wysokiej jakości. Zmniejszy to ryzyko powstawania uszkodzeń pasm. Warto też zwrócić uwagę na składy kosmetyków do koloryzacji. Świetnie sprawdzą się produkty z tymi substancjami, które pozwalają zatrzymywać wodę w strukturze włosa i odbudować go. Ceramidy, keratyna czy proteiny pozwolą przywrócić blask i właściwy poziom nawilżenia. Za nawilżenie odpowiadają też humektanty, które powinno się włączyć do pielęgnacji, zachowując przy tym właściwy umiar. Pielęgnacja włosów farbowanych powinna wpisywać się bowiem w zasady równowagi PEH – proteinowo-emolientowo-humektantowej. Najlepszy efekt osiągniemy stosując humektant z emolientem. Emolienty bowiem zapobiegają utracie wody i sprawiają, że włosy potraktowane humektantami nie zaczynają się puszyć. Do składników o właściwościach typowo nawilżających należą na przykład aloes czy kwas hialuronowy.

farba do włosów

Jakich kosmetyków używać do włosów farbowanych?

Kompletując kosmetyki do włosów farbowanych warto znaleźć przede wszystkim odpowiedni szampon, przeznaczony do pielęgnacji pasm po koloryzacji. Powinien on dbać o zachowanie koloru – na przykład powstrzymywać pasma blond przed żółknięciem. Ważne, aby miał właściwości wygładzające, nadające połysk. Szukajmy produktów bez silikonów, parabenów, silnie myjących detergentów – SLS i SLES. W codzienną pielęgnację włączyć odżywki i bardziej skoncentrowane maski. Odżywki warto stosować po każdym myciu, pamiętając o równowadze PEH. Masek używamy według potrzeb, na przykład raz w tygodniu. Świetnie sprawdzą się produkty z olejem kokosowym, arganowym, masłem shea czy ekstraktami z mango lub papai. Dodatkowo raz na jakiś czas można zastosować specjalne kuracje tworzone z myślą o włosach farbowanych – ampułki lub serum przywracające połysk i głęboko odżywiające włosy. Żeby chronić pasma koloryzowane przed blaknięciem warto zadbać również o odpowiednią ochronę UV. Mgiełki lub emulsje zdadzą egzamin. Kolejną kwestią jest termoochrona – w sklepach dostępne są na przykład specjalne spray’e do stylizacji włosów, które pozwalają zabezpieczyć pasma przed działaniem prostownicy czy lokówki. Dobrze też wiedzieć, że chociaż wydaje się to rozwiązaniem zdrowszym dla włosów, nie należy ich pozostawiać do wyschnięcia na słońcu – może to je dodatkowo wysuszać i rozjaśniać.

Sprawdź!  Laminowanie włosów żelatyną – jak je wykonać?

Farby do włosów wysokiej jakości oraz kosmetyki do włosów farbowanych znaleźć można na stronie tagomago.pl.

~~ Materiał partnera ~~