
Brudne skarpetki na podłodze i totalny bałagan w pokoju, nieoczekiwany brak papieru toaletowego, niepozmywane naczynia i niewyniesione śmieci – wszystkie te rzeczy i wiele innych mogą stać się źródłem stresu, który przekształca się w prawdziwą frustrację zaburzającą harmonię w rodzinie. Nasze Jest jednak kilka kroków, które pomogą Ci zbudować silną, szczęśliwą i zdrowszą rodzinę.
Większość rodziców naprawdę nie chce dla swoich dzieci i rodziny niczego więcej niż zapewnienia im prawdziwego szczęścia. Jednak jeśli weźmiemy pod uwagę codzienność rodzinną – konieczność łączenia ze sobą pracy, dzieci, rachunków, prania i wszystkich innych czynników stresujących w życiu, nie zawsze jest tak łatwo osiągnąć i utrzymać stan szczęścia. Staramy się jak najlepiej.
Czasami poddajemy się natychmiastowym życzeniom i pragnieniom, ponieważ wierzymy, że sprawi to radość naszym dzieciom i że jeśli będą szczęśliwe, nasze domy również będą szczęśliwsze. To rzadko działa, a my tkwimy w ciągłych cyklach dokuczania, kłótni i urazy.

Jak mieć szczęśliwą rodzinę?
Aby naprawdę znaleźć trwałe szczęście w swojej rodzinie, musisz spojrzeć na szerszy obraz. Nie chodzi o poddanie się natychmiastowej potrzebie lub próbę uspokojenia kogokolwiek. Chodzi o znalezienie zdrowych sposobów, które pozwolą wam być blisko siebie i czerpać z tego przyjemność.
Oto kilka wskazówek, jak mieć szczęśliwą rodzinę.
- Zjedzcie razem obiad. Lub śniadanie. Albo chociaż kolację. Jeśli nie jest to realistyczne dla twojej rodziny, znajdź inny czas, w którym regularnie będziecie ze sobą. Realistycznie patrząc w niektórych rodzinach czas posiłków, to czas totalnego chaosu. Jeśli dzieci jest więcej, są w różnym wieku, może się zdarzyć tak, że nikt nie będzie siedzieć nieruchomo – wszyscy przeszkadzają sobie i rozmawiają między sobą. Najlepiej jest wtedy poszukać innego, dogodnego czasu. Może czas dojazdu do szkoły? Jeśli odwozisz jedno dziecko, masz możliwość na bezpośrednią, spokojną rozmowę. Nie poddawaj się, wyszukuj dogodnych okazji i dostosowuj działania do potrzeb Twojej rodziny.
- Rozmawiajcie ze sobą, a co ważniejsze, słuchajcie się nawzajem. Porozmawiaj o swoim dniu oraz swoich upodobaniach. Zadawaj członkom rodziny wiele otwartych pytań. Niektóre rodziny postanowiły każdego dnia rozmawiać o najlepszej i najgorszej rzeczy, która wydarzyła się w ciągu minionego dnia. Dzięki temu wszyscy będą ze sobą rozmawiać. Spotkania rodzinne to skuteczny sposób na komunikowanie sympatii i antypatii w rodzinie, omawianie problematycznych zachowań lub negocjowanie zasad. Tak naprawdę w tym wszystkim chodzi o to, by każdy mógł wyrazić siebie.
- Aktywnie interesujcie się swoimi zainteresowaniami i życiem. Słuchaj, co dzieje się w życiu każdego członka rodziny i interesuj się tym. Nie narzucaj swoich pomysłów innym, raczej spróbuj wczuć się w ich położenie. Dostrzegaj, jakie są prawdziwe zainteresowania dzieci, pomóż im realizować ich plany i spraw, by stały się tym, kim one chcą być, a nie tym, kogo ty chciałbyś z nich zrobić. Rozmawiajcie o ich zainteresowaniach. Angażuj się w to, co interesuje dzieci lub partnera. Proś, by Ciebie też tego nauczyli. Wspólne działania to świetny sposób dla rodzin na nawiązanie silnych więzi.
- Znajdź sposoby na zmniejszenie i zminimalizowanie stresu. Uwolnij się od ciągłego dokuczania i presji, aby być doskonałym i robić wszystko idealnie. Baw się dobrze. Znajdź swoje sposoby na stres, niezależnie od tego, czy jest to aktywność fizyczna czy czytanie książki na kanapie. Upewnij się, że wszyscy w rodzinie mają również dużo czasu na odpoczynek. Nie przemęczaj swoich dzieci poprzez ciągłe chodzenie na dodatkowe zajęcia. Zwróć uwagę na poziom ich stresu i dokonaj zmian, jeśli okaże się, że nie są w stanie właściwie zarządzać wszystkim, co dzieje się w ich życiu.
- Bądź rodzicem. Utrzymywanie zdrowych i otwartych relacji z dziećmi nie oznacza, że jesteś ich przyjacielem. Nie bój się powiedzieć „nie” lub stawać się rodzicem, którego potrzebują twoje dzieci. Przejmij kontrolę i upewnij się, że ustanowiłeś jasne zasady, granice i ograniczenia, i przestrzegaj odpowiedniej dyscypliny. Jeśli nie będziesz konsekwentny, twoje dzieci szybko nauczą się manipulować tobą, aby uzyskać to, czego chcą. I to ostatecznie nie czyni ich szczęśliwszymi. Dzieci potrzebują zasad, granic i ograniczeń, aby czuć się bezpiecznie, pewnie i pewnie. Tak wygląda prawdziwe szczęście.
- Jedz, baw się, kochaj! Z rodzinnych posiłków uczyń prawdziwą zabawę. Wiemy, że wspólne jedzenie może zwiększyć osiągnięcia u dzieci, zmniejszyć ryzyko wystąpienia zaburzeń odżywiania u dziewcząt i obniżyć wskaźniki depresji zarówno u dziewcząt, jak i chłopców. Ale to nie znaczy, że posiłki muszą być poważne, formalne. Proste, pełne humoru rytuały są tym, co dzieci zapamiętają jako dorośli. Wypróbuj comiesięczny „dzień wstecz”, serwując śniadanie na obiad i odwrotnie, lub oglądaj kreskówki w sobotnie poranki przy śniadaniu. Te pozornie głupie rzeczy, które nie kosztują ani grosza, zbliżą was do siebie.
- Zostań w domu, zostańcie razem. Przyklej do telefonu notatkę z napisem „Nie!”. Możecie zrobić babeczki na przyjęcie szkolne, ale zróbcie to wspólnie z dzieckiem. Zamiast ciągłych wyjść wieczorem, zostańcie w domu, ale spędźcie ten czas naprawdę razem. Poczytajcie na głos książki lub obejrzyjcie rodzinny film – może to być o wiele bardziej znaczące dla twojej rodziny niż fala imprez.
- Bądź fajnym rodzicem. Stworzenie przyjaznej przestrzeni dla dzieci i ich przyjaciół jest jedną z najmądrzejszych rzeczy, jakie możesz zrobić, więc zainstaluj bramkę do koszykówki i zaopatrz się w gry planszowe i wideo oraz zdrowe przekąski. W miarę dorastania dzieci zaprzyjaźniają się z innymi o podobnych wartościach i zainteresowaniach – możesz dowiedzieć się wiele o swoim dziecku, przez obserwowanie tych, z którymi się przyjaźni.
- Twórz (i utrzymuj) granice. Rodziny, które stawiają ścisłe, jasne oczekiwania wobec swoich dzieci, są szczęśliwsze. Dziecko może Ci powiedzieć, że chce większej wolności i niezależności, ale tak naprawdę taka perspektywa budzi w nim przerażenie. Dlatego wciąż się upewniaj, że twoje dzieci znają i rozumieją zasady rodzinne.
- Przeżywajcie przygody. Wakacje powodują chwilowy rozpad codziennej rutyny. Przebywanie w nowym miejscu zwiększa dopaminę (dobre samopoczucie) w mózgu, co pomaga zbliżyć wszystkich do siebie. Badania także pokazują, że ludzie, którzy dają innym swój czas i pieniądze są szczęśliwsi. Dziecko powinno rozumieć, że nie zajmuje centralnego miejsca we wszechświecie i że to, co mówi i robi wywiera wpływ na świat wokół niego. Zachęcaj dziecko, by angażowało się w działalność charytatywną. Może mogłoby zaangażować się w działalność w ośrodkach dla innych dzieci albo pomoc starszym osobom. Może chciałoby przekazać część swoich oszczędności na wybraną przez siebie organizację charytatywną?
- Pokaż dziecku, że jest częścią rodziny. Opowiadaj dziecku o waszym drzewie genealogicznym, o swoich dziadkach i ich przeżyciach. Sprawi to, że dzieci poczują się, jakby należały do czegoś większego od siebie i sprawi, że poczują się bardziej ugruntowane. Jeśli twoje dzieci nie mają okazji porozmawiać z dziadkami, przejrzyj stare albumy ze zdjęciami i podziel się rodzinnymi wspomnieniami, historiami i przygodami.
- Zacznij pisać SMS-y i wiadomości na komunikatorach. Chociaż twoim pierwszym pomysłem może być pominięcie jakiejś technologii, której nie znasz do końca (jak myślisz, że może to zagrozić bliskości rodziny), istnieje jeden trend, do którego warto się przełamać: pisanie wiadomości. To jeden z najlepszych sposobów, aby pozostać w ciągłej łączności z życiem dziecka. Prosty i krótki SMS „Jak się masz?” sprawi, że dziecko będzie wiedziało, że nawet jeśli nie ma Cię w pobliżu, to ono jest nadal ważne. Być może nie są to teksty, który Twoje dziecko pokazuje swoim znajomym, ale na pewno ostatecznie doceni Twoje starania.