kwas hialuronowy do ust

Zabiegi przy użyciu kwasu hialuronowego są popularne, głównie ze względu na jego niesamowite działanie wypełniające, nawilżające i rewitalizujące skórę. Wypełnianie ust kwasem hialuronowym jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów przez Pacjentki gabinetów medycyny estetycznej. Dowiedz się, jaki kwas hialuronowy wybrać do wypełnienia ust.

Czym jest i jak działa kwas hialuronowy?

Kwas hialuronowy jest związkiem chemicznym, który naturalnie występuje we wszystkich organizmach żywych. Znajdziemy go między innymi w stawach oraz w skórze. W przypadku stawów kwas ma za zadanie chronić je przed zbyt szybkim zużywaniem się, a także nawilżać powierzchnię, aby chronić ją przed nadmiernym tarciem w czasie ruchu. W skórze natomiast ma za zadanie wiązać wodę, a także zapewniać sprężystość i elastyczność na odpowiednim poziomie. Na szczególną uwagę zasługuje higroskopijność tego związku – 1 cząsteczka kwasu hialuronowego jest w stanie wiązać ponad 200 cząsteczek wody. Ponieważ z wiekiem ilość kwasu hialuronowego się zmniejsza, stopniowo zaczynają pojawiać się zmarszczki.

Hipoalergiczność dzięki naturalnemu występowaniu

Ogromną zaletą stosowania kwasu hialuronowego podczas rozmaitych zabiegów jest to, że jest hipoalergiczny, ponieważ występuje naturalnie w skórze. Początkowo kwas hialuronowy był izolowany z ciała szklistego pochodzącego z oczu bydła, jednak z czasem rozwój medycyny i technologii pozwolił na produkowanie kwasu hialuronowego bez szkody dla zwierząt. Obecnie pozyskuje się go za pomocą fermentacji cukrowej lub z grzebieni kogucich.

Kwas hialuronowy – rodzaje

Kwas hialuronowy występuje w postaci:

 • nieusieciowanej,
 • częściowo usieciowanej,
 • usieciowanej.
Sprawdź!  Prezenty pod choinkę dla dzieci – na co postawić?

Kwas nieusieciowany stosujemy najczęściej w zabiegach mających na celu odżywienie i nawilżenie skóry zmęczonej, odwodnionej i suchej. Wykorzystuje się go przykładowo w różnych rodzajach mezoterapii. Nie używamy go do wypełniania ust, ponieważ nie sprawdza się jako wypełniacz, ale można mieszać go z preparatem usieciowanym w celu ułatwienia podawania żelu pod skórę. Efekty po zastosowaniu kwasu nieusieciowanego utrzymują się do około miesiąca. 

Kwas częściowo usieciowany będzie dobrym wyborem w przypadku chęci uzyskania delikatnego efektu wypełnienia. Efekty po jego użyciu utrzymują się do około 12 miesięcy, zależnie od czynników indywidualnych. 

Kwas hialuronowy usieciowany stosujemy do wypełniania ust, zmarszczek, blizn wklęsłych i asymetrii twarzy. Kwas usieciowany jest najbardziej odporny na rozpad, zatem efekty jego zastosowania utrzymują się najdłużej, bo do około 18 miesięcy od zastosowania.

Efekty po zabiegu na usta kwasem hialuronowym

Podając kwas hialuronowy na usta, można uzyskać spektakularny efekt wymodelowania, wyrównania asymetrii, poprawy konturu lub zniekształceń. Kwas może także uwypuklić delikatnie usta i poprawić czerwień wargową. Możliwe jest także podciągnięcie kącików ust, co pozytywnie zmieni wyraz twarzy. Efekty pozabiegowe zależą przede wszystkim od:

 • sposobu podawania kwasu i miejsc, w które się go aplikuje,
 • rodzaju wykorzystanego żelu,
 • wieku i indywidualnych predyspozycji.

Parametry kwasu hialuronowego

W kwestii rodzaju preparatu szczególne znaczenie ma jego gęstość i konsystencja, a także stężenie kwasu hialuronowego w produkcie. Chociaż zabieg należy regularnie powtarzać, kolejne aplikacje można przeprowadzać przy użyciu o wiele mniejszych ilości preparatów, niż pierwsze podanie. Wśród ogromnych zalet tej metody powiększania ust jest jej nieinwazyjność. Cały zabieg trwa około pół godziny, a okres rekonwalescencji nie jest uciążliwy. Przez pierwsze dni należy jedynie uważać na nadmierne używanie mimiki twarzy.

Sprawdź!  Nauka angielskiego dla dzieci - najlepsze metody

Kwas hialuronowy usieciowany – rodzaje

Jaki kwas hialuronowy do ust wybrać? Do ust wybieramy najczęściej kwasy zmodyfikowane lub żele kwasu hialuronowego usieciowane. Wśród nich możemy wyróżnić preparaty dwufazowe i monofazowe. Preparaty dwufazowe mogą rozkładać się w sposób nierównomierny i prowadzić do powstawania grudek na ustach, stąd rekomendujemy wybór preparatów monofazowych, choć nie stanowi to reguły. 

Wybierając odpowiedni preparat do zabiegu, należy zwrócić szczególną uwagę na to, aby w komfortowy sposób przechodził przez strzykawkę. Wówczas jego aplikacja będzie o wiele prostsza i nie odbije się negatywnie na efektach zabiegowych. Jednocześnie twardsze preparaty lepiej i dłużej utrzymują się w skórze, a także trudniej się przemieszczają.

Najlepsze preparaty do powiększenia ust

Wśród najlepszych i najbardziej popularnych preparatów do ust wymienia się najczęściej:

 • Produkty Restylane – szczególnie te z dodatkiem lidokainy. Producent deklaruje działanie do około 9 miesięcy od przeprowadzenia zabiegu. Ma najszerszy wybór preparatów do wypełniania, z najróżniejszymi dodatkami wspomagającymi działanie kwasu.
 • Stylage – preparat dostępny jest w dwóch wersjach – z lidokainą i bez niej. Wzbogacony został dodatkowymi przeciwutleniaczami, które mają wydłużać efekty pozabiegowe. Jest wygodny w podawaniu i nie powoduje powstawania grudek, ani zgrubień na ustach.
 • Juvederm– tuż obok Stylage jest to najczęściej stosowany preparat w gabinetach medycyny estetycznej. Znajdziemy tutaj stosunkowo duże stężenie usieciowanego kwasu hialuronowego niezwierzęcego wraz z dodatkiem lidokainy.
 • Neauvia– produkt nastawiony jest na działanie wielotorowe. Wyróżnia się dodatkiem specjalnego kompleksu aminokwasów (glicyny, L-proliny), które mają wzmacniać działanie żelu, a także stymulować produkcję kolagenu i elastyny w skórze. W składzie znajdziemy również hydroksyapatyt wapnia, który zapewnia dodatkowe wygładzenie i nawilżenie skóry.
 • Filorga – preparat cechuje wygoda podawania i zawartość lidokainy, która ma zmniejszyć dolegliwości bólowe odczuwane przez Pacjenta w czasie zabiegu. Producent deklaruje 18-miesięczną trwałość efektów, a na potwierdzenie tego twierdzenia dysponuje stosownymi badaniami przeprowadzanymi za pomocą kilku różnych metod.
Sprawdź!  Kosmetyki elementem dobrego życia - filozofia Sebastiana Kneippa

W wyborze odpowiedniego preparatu do powiększania ust warto zwrócić uwagę na to, czy żel posiada oznaczenie, że jest on wyborem medycznym. Do ust wygodnie jest kupować preparaty, które dostępne są w pojemnościach 0,5 ml.

FAQ:

1. Czy powiększanie ust za pomocą kwasu hialuronowego jest bezpieczne?

Tak, kwas hialuronowy jest całkowicie hipoalergiczny, a efekty zabiegowe nie utrzymują się dłużej niż 1,5 roku.

2. Jaki kwas hialuronowy jest najlepszy do wypełniania ust?

Usieciowany, o twardej konsystencji, który jednocześnie nie utrudnia podawania preparatu.

3. Jakie preparaty do wypełniania ust są najczęściej wybierane przez konsumentów?

Lekarze pracujący w gabinetach medycyny estetycznej wybierają najchętniej preparaty Stylage i Juvederm.