kosmetyki wyszczuplające

Samo określenie: kosmetyki wyszczuplające jest tak naprawdę nieco mylące, ponieważ w ich działaniu wcale nie chodzi o wyszczuplanie jako takie. Co prawda produkty takie zostały stworzone głównie z myślą o paniach pragnących pozbyć się nagromadzonej tkanki tłuszczowej oraz cellulitu, ale ich formuły wykazują także dodatkowe działanie. Na jaki efekt możesz liczyć? Przede wszystkim na ujędrnienie i poprawę napięcia skóry, wygładzenie, atrakcyjniejszy koloryt ciała. Czy jednak wszystkie kosmetyki wyszczuplające działają w taki właśnie sposób? Jak wybrać te najlepsze?

1. Czy kosmetyki wyszczuplające naprawdę działają?

2. Składniki godne polecenia

3. Jak stosować kosmetyki wyszczuplające, aby dostrzec efekt?

Kosmetyki wyszczuplające to bardzo szeroka kategoria produktowa, obejmująca kosmetyki do pielęgnacji biustu, brzucha, pośladków i okolicy bioder, nóg.

Czy kosmetyki wyszczuplające naprawdę działają?

Balsam, żel, masło czy krem wyszczuplający – oto najczęściej proponowane przez producentów postaci kosmetyków. Pomysłodawcy prześcigają się w tworzeniu innowacyjnych formuł, a mimo to sceptyków nie brakuje. Czy rzeczywiście kosmetyki antycellulitowe lub wyszczuplające pozwalają osiągać spektakularne efekty?

Przede wszystkim trzeba mieć świadomość, że tego rodzaju preparaty nigdy nie zastąpią aktywności fizycznej i prawidłowo zbilansowanej diety. Nie można także postawić znaku równości pomiędzy efektem wyszczuplającym a odchudzającym. Nie ulega natomiast wątpliwości, że połączenie wszystkich czynników: zdrowego odżywiania, ruchu, kosmetyków, a niekiedy także i masażu, przyczyni się do osiągnięcia niekiedy bardzo wyrazistych efektów w krótkim czasie.

Sprawdź!  Szafa kapsułowa - co powinno się w niej znaleźć?

Oceniając skuteczność kosmetyków wyszczuplających, należy również wziąć pod uwagę fakt, że kosmetologia jest szybko rozwijającą się dziedziną nauki, co oznacza, że formuły i stosowane w nich składniki aktywne są coraz skuteczniejsze. Tym samym balsamy i żele mają jakość nieporównywalną do kosmetyków dostępnych na rynku jeszcze kilkanaście lat temu.

Składniki godne polecenia

W kosmetykach wyszczuplających stosuje się najnowsze formuły, które działają nie tylko na poziomie naskórka, ale niejednokrotnie docierają w głębsze warstwy skóry, wspierając wielopoziomową redukcję tkanki tłuszczowej. Aby tak się jednak stało, niezbędne są substancje pozwalające na tego rodzaju transport. Z tego też względu współczesny balsam czy krem antycellulitowy zawiera często retinol – sam w sobie nie wykazuje on redukcyjnego oddziaływania na tkankę tłuszczową, ale stanowi świetny transporter i dodatkowo poprawia wygląd skóry.

Sprawdź!  Badanie USG - na czym polega i co wykrywa?

Z nadmiarem tkanki tłuszczowej poradzą sobie natomiast substancje usprawniające metabolizm komórkowy, a tym samym spalanie tłuszczu, uelastyczniają i ujędrniają skórę, wykazują działanie antycellulitowe. Należą do nich:

  • kofeina – substancja, która pobudza krążenie i ukrwienie skóry, oddziałując korzystnie na naczynia krwionośne, a dodatkowo przyspiesza spalanie tłuszczu,
  • wyciąg z karczocha – pomagający w procesie krążenia, dodatkowo ułatwia detoksykację i redukuje cellulit,
  • wyciąg z kasztanowca – spowalnia rozkład kwasu hialuronowego w skórze, poprawiając nawilżenie, jędrność i gładkość,
  • ekstrakt z cynamonu – spalający komórki tłuszczowe,
  • wyciąg z czerwonej papryki – kolejny skuteczny spalacz,
  • L-karnityna – przyspieszająca metabolizm tłuszczów.

W składzie wielu kosmetyków znaleźć można również masło shea, olej sezamowy, olej ze słodkich migdałów, betainę czy witaminę E. Formuły oparte o te wszystkie cenne substancje poprawiają mikrokrążenie, rozbijanie tłuszczu i usuwanie zbędnych produktów przemiany materii, ale także korzystnie wpływają na regenerację włókien kolagenowych, ujędrnianie i napinanie skóry.

Jak stosować kosmetyki wyszczuplające, aby dostrzec efekt?

Aby działanie kosmetyków wyszczuplających było skuteczne, ważna jest troska o to, by aktywne składniki efektywnie przenikały w głębsze warstwy skóry. Kluczowe jest więc prawidłowe stosowanie poszczególnych formuł. Często skuteczność spada, gdy słabnie entuzjazm. Trudno osiągnąć widoczne efekty, jeśli poszczególne preparaty aplikowane są jedynie sporadycznie. Najczęstsze zalecenia producentów wskazują, by robić to przynajmniej dwa razy dziennie, nieprzerwanie przez kilka tygodni.

Sprawdź!  Fala uderzeniowa Storz – poznaj jej zalety! Kiedy warto zdecydować się na ten zabieg?

Warto zadbać również o regularne oczyszczanie skóry. Martwy naskórek może być poważną przeszkodą dla dobroczynnych komponentów, dlatego przed aplikacją balsamu czy żelu wykonaj peeling. Dobrym pomysłem jest peeling mechaniczny zawierający złuszczające drobiny (można go także przygotować w domu) lub kosmetyk mechaniczno-enzymatyczny. Przy okazji peelingu wykonasz pobudzający krążenie masaż. Ułatwi on rozprowadzanie składników i przemianę materii.

Kosmetyk należy wsmarowywać dokładnie i przez kilka minut, zwłaszcza, gdy jest aplikowany w problematyczne miejsca: uda, pośladki, brzuch. Taki masaż nie powinien trwać krócej niż pięć minut, choć warto sugerować się jeszcze wskazaniami producenta. Skuteczność może podnieść zabieg przeprowadzany po kąpieli, gdy pory są dodatkowo rozszerzone.