olejek herbaciany

Olejek z drzewa herbacianego pochodzi z liści drzewa herbacianego (Melaleuca alternifolia). Rośnie na bagnistym południowo-wschodnim wybrzeżu Australii. Substancje zawarte w olejku z drzewa herbacianego mogą zabijać bakterie, grzyby i roztocza oraz zmniejszać alergiczne reakcje skórne poprzez zmniejszanie obrzęków.

Olejek herbaciany zastosowanie na cztery sposoby

Olejek z drzewa herbacianego ma wiele zastosowań. Niektóre sugestie obejmują:

  • opatrunek na ranę – należy nałożyć kilka kropli olejku na świeży opatrunek na ranę, aby zabić bakterie i zmniejszyć ogólny stan zapalny, zaczerwienienie;
  • domowy płyn do płukania ust – dodanie 2 kropli olejku z drzewa herbacianego do kubka wody i można to używać jako płyn do płukania ust. Olejek jest toksycznym olejem, jeśli jest przyjmowany wewnętrznie, dlatego nie należy go połykać;
  • naturalny środek przeciwłupieżowy – wymieszanie kilku kropel olejku ze zwykłym szamponem i umycie włosów;
  • leczenie trądziku – 4 krople olejku z drzewa herbacianego do pół szklanki wody. Należy nakładać na twarz płatkiem kosmetycznym raz dziennie.

Olejek z drzewa herbacianego właściwości

Olejek herbaciany skutecznie promuje zdrową skórę, łagodząc i lecząc wiele problemów skórnych. Jednak należy pamiętać o kilku środkach ostrożności:

  • nie powinno stosować się olejku bezpośrednio na powierzchnię skóry. Ważne jest, aby rozcieńczyć go olejem nośnikowym, takim jak oliwa z oliwek czy olej kokosowy;
  • należy również być szczególnie ostrożnym przy nakładani olejku w okolicach oczu. Narażenie oczu na kontakt z tą substancją może powodować zaczerwienienie i podrażnienie;
  • zanim użyje się olejku, należy wykonać test płatkowy, aby upewnić się, że skóra nie reaguje na olejek z drzewa herbacianego.

Olejek z drzewa herbacianego może pomóc w walce z suchą skórą. Może znacznie zmniejszyć uczucie podrażnienia skóry. Wykazano również, że jest bardziej skuteczny niż kremy z tlenkiem cynku i maślanem klobetazonu w leczeniu egzemy.

Właściwości przeciwzapalne

Właściwości antyseptyczne olejku herbacianego wykorzystuje się również w walce z tłustą skórą. Jedno badanie wykazało, że uczestnicy, którzy używali kremu przeciwsłonecznego zawierającego olejek z drzewa herbacianego przez określony czas, wykazali poprawę w zmniejszeniu przetłuszczania się skóry. Ponadto właściwości przeciwzapalne olejku sprawiają, że jest on przydatny w łagodzeniu dyskomfortu swędzącej skóry. Uspokaja skórę i pomaga leczyć infekcje powodujące uczucie swędzenia. Kolejne badanie wykazało, że olejek z drzewa herbacianego skutecznie zmniejsza swędzenie powiek.

Przeciwzapalne działanie olejku z drzewa herbacianego pomaga ukoić i złagodzić bolesną i podrażnioną skórę. Może również pomóc w zmniejszeniu zaczerwienienia i obrzęku. Badania potwierdzają, że olejek z drzewa zmniejsza stan zapalny skóry ze względu na wrażliwość skóry na nikiel. Zwykle zaleca się rozcieńczenie olejku z drzewa herbacianego olejkiem nośnikowym przed nałożeniem go na skórę. Właściwości antybakteryjne olejku z drzewa herbacianego sprawiają, że jest on skutecznym środkiem do gojenia ran.

Pielęgnacja włosów oraz skóry

Można użyć olejku z drzewa herbacianego do leczenia łupieżu. Olejek usuwa martwe komórki ze skóry głowy. Stosowanie olejku z drzewa herbacianego na włosach może pomóc im zachować zdrowie i nawilżenie, promując optymalny wzrost. Brakuje badań naukowych wspierających stosowanie olejku z drzewa herbacianego w leczeniu łuszczycy. Jednak niepotwierdzone dowody sugerują, że olejek może być przydatny w zwalczaniu objawów łuszczycy, takich jak infekcje, czy stany zapalne.

Olejek z drzewa herbacianego jest popularnym wyborem w leczeniu trądziku ze względu na jego właściwości przeciwzapalne i przeciwdrobnoustrojowe. Powszechnie wiadomo, że łagodzi stany zapalne. Może również pomóc w zmniejszeniu widoczności blizn potrądzikowych, pozostawiając skórę czystą.

Olejek z drzewa herbacianego aromaterapia

Naturalne olejki eteryczne to skoncentrowane ekstrakty z różnych roślin, pozyskiwane w procesie destylacji i posiadające specyficzne, ale wyjątkowe właściwości lecznicze. Naturalny, roślinny ekstrakt z liści drzewa herbacianego, który wszech obecnie stosuje się w aromaterapii, to właśnie olejek herbaciany. Wykazuje właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, antyseptyczne, oczyszcza skórę (zwłaszcza polecany przy skórze tłustej), polecany zwłaszcza w walce z niedoskonałościami skóry, łagodzi podrażnienia, przyspiesza regenerację skóry oraz wspomaga układ odpornościowy.

Istnieje wiele efektywnych sposobów na zastosowanie esencji, jak na przykład: inhalacje, kąpiele, masaże, czy nawet podgrzewacze do olejków. Wszystkie te metody mają ogromny potencjał aromatyczny oraz wykazują dużą skuteczność. Taka wyjątkowa kąpiel z pewnością uspokajająco dla ciała i duszy, relaksująco lub pobudzająco w zależności od użytego olejku. Masaże z olejkiem eterycznym dodanym do bazy olejowej dają uczucie komfortu. Inhalacje odświeżają powietrze w pomieszczeniach, dezynfekują, poprawiają nastrój i ułatwiają swobodne oddychanie, nawaniają przy tym przyjemnym zapachem.

Olejek herbaciany wykazuje wszechstronne zastosowanie. Z pewnością jest to jeden z najpopularniejszych i najbardziej polecanych olejków. Należy pamiętać, by przed każdym użyciem olejku z drzewa herbacianego skonsultować się z lekarzem. Ważne jest też wykonanie testu alergicznego, by zapobiec jakimkolwiek podrażnieniom.