lanolina do włosów

Niezależnie od pory roku, nasze włosy są narażone na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Słońce, deszcz, a nawet “zwykły” wiatr sprawiają, że nasza fryzura przybiera nowego, niekoniecznie pożądanego, kształtu. Warto jednak przyjrzeć się temu zagadnieniu od strony trychologicznej i zadbać o kondycję włosa w sposób specjalistyczny. Od niedawna rekordy popularności bije lanolinowanie, czyli terapia lanoliną. Na czym polega i czy każdy może z niej skorzystać? Poniżej rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na najpopularniejsze pytania z nią związane.

Lanolina – co to takiego?

Lanolina jest produktem wytwarzanym przez owce – to rodzaj sebum, czyli naturalnego łoju, który pełni rolę warstwy ochronnej. Natłuszcza i tworzy “skorupę”, która chroni zwierzę zarówno w lecie, jak i zimą od niekorzystnych temperatur. Jej konsystencja to wosk, który podczas pozyskiwania nieco zmienia swoją formułę – staje się bezwonny i przyjmuje postać półprzezroczystej, gęstej cieczy (podczas pierwotnego wydzielania jest żółto-brązowy i wydziela nieprzyjemny, ostry zapach alkoholu).

Jak wygląda pozyskiwanie lanoliny i czy zwierzę jest narażone na nieprzyjemne tego skutki? Nie jest to inwazyjny proces – tuż po ostrzyżeniu owcy, futro jest poddawane procesowi filtracji. Wełna jest prana, a podczas odwirowywania wszelkie nieczystości są oddzielane od tłuszczu, który po kilkukrotnym odwirowaniu jest odstawiany na okres kilku, by stwardniał i był gotowy do dalszego przetwórstwa, głównie do celów prozdrowotnych i pielęgnacyjnych. Następne, poddaje się go rafinacji i suszy – po tym etapie jest gotowy do stosowania jako gotowy produkt kosmetyczny.

Sprawdź!  10 pomysłów na fryzury z kręconymi włosami [GALERIA]

W zależności od stopnia rozcieńczenia i filtracji lanoliny, może służyć jako główny składnik kremów, półprodukt kosmetyczny, środek piorąco-zmiękczający tkaniny czy baza do specjalistycznych leków do skóry, których przyswajanie jest związane z indywidualnym zapotrzebowaniem naszej skóry na substancje odżywcze (szczególnie natłuszczające).

Jak stosować lanolinę na włosy?

Metod lanolinowania jest wiele – najprostsza z nich i zarazem najbardziej optymalna na początek naszej włosowej przygody, wymaga od nas zestawienia lanoliny z innymi olejami. Pozornie może się to wydawać “ciężkim” zabiegiem, tym bardziej, że niezależnie od stosowanego przez nas podziału i kalkulacji proporcji, lanolina będzie produktem towarzyszącym. 

Do pierwszej, pilotażowej próby lanolinowania można zastosować kąpiel wodną – lanolinę w miseczce lub kubku umieścić w garnku z gotującą się wodąi mieszać, do momentu uzyskaniu cieczy. Następnie, dodać wybrany przez siebie olej – z czarnuszki, winogron lub pestek dyni – w proporcji 1 porcja lanoliny do 8 porcji olejku, bardzo dokładnie wymieszać i nałożyć na włosy.

Sprawdź!  Szampony do siwych włosów - 6 najlepszych produktów [RANKING]

Zaczynając od końcówek, stopniowo rozprowadzamy nasz wyrób na całej długości włosów. Możemy wspomóc się drewnianym grzebieniem z rzadkimi zębami, by równomiernie nałożyć powstałą maskę. Tak zaimpregnowane włosy pozostawiamy na 2 godziny pod miękkim ręcznikiem, a następnie zmywamy specyfik delikatnym szamponem i nakładamy “lekką” odżywkę. Jeśli uznamy, że taka proporcja jest zbyt ciężka, możemy dodać więcej oleju, byleby konsystencja nadal miała półpłynny charakter i jednolitą barwę. 

Czy lanolina jest bezpieczna dla zdrowia?

Nadal dyskusyjną kwestią jest użytkowanie lanoliny w sposób wiodący – na pewno jednak jej skutki są zauważalne od razu, tym bardziej, że jako naturalna, hipoalergiczna substancja przyswaja się bardzo szybko i w większości efektywnie wpływa na kondycję naszego naskórka. Tworzy dodatkową warstwę ochronną, jednak zanim wdrożymy ją do naszej codziennej pielęgnacji, warto zrobić testy alergiczne lub skonsultować się z dermatologiem, który oceni stan naszej skóry i zwróci uwagę na jej sprężystość, nawodnienie i porowatość. 

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku używania płynów do płukania tkanin, które w składzie mają aromatyzowaną lanolinę – mimo jej prostego składu, może uczulać i podrażniać oraz działać destrukcyjnie w połączeniu ze specyfikiem do prania.

Jak działa lanolina na włosy?

Lanolina dla włosów jest jak ochronna tarcza – nawilża i natłuszcza włosy, tworząc iluzję ciężkiego i posłusznego włosa. W przypadku cienkich, suchych i zniszczonych końcówek, metoda lanolinowania okaże się bardzo trafna, jednak warto nadmienić, że włos na różnych etapach swojej długości może różnić się grubością i “posłuszeństwem” wobec stosowanego środka. Szczególnie trudnym przypadkiem są włosy kręcone, których wydobycie skrętu jest nierównomierne i wiąże się z łamliwością nawet u nasady.

Sprawdź!  Ciemno fioletowe włosy - jak uzyskać zjawiskowy efekt?

Eksperci sugerują, by samodzielne zabiegi pielęgnacyjne z użyciem lanoliny przeprowadzać z należnym umiarem i bez dodatkowego obciążania włosów produktami, które wymagają kilkuetapowego procesu wdrażania. Szampon z prostym składem i odżywka do codziennego stosowania – koniecznie pozbawiona składników SLS – wystarczą, by spróbować olejowania włosów lanoliną.

Ile kosztuje lanolina i gdzie ją kupić?

Cena za lanolinę w postaci płynnej lub stałej waha się od kilku do kilkunastu złotych w zależności od jej stopnia stężenia i specyfikacji. Zarówno apteka, jak i drogeria czy e-sklep oferuje lanolinę w dogodnej dla nas formie. Do pielęgnacji włosów, najbardziej poleca się postać półpłynną, która wymaga obróbki cieplnej – jest bardzo wydajna i umożliwia dobranie proporcji wedle własnego uznania.

Niezależnie, na jaką postać się zdecydujemy, warto poczynić tę inwestycję – może to właśnie dzięki niej nasze włosy zyskają blask i witalność?