Metoda Montessori od lat cieszy się ogromną popularnością. Stworzony przez Marię Montessori system wychowawczy ma zadanie wspieranie rozwoju dziecka we wszystkich obszarach. Na czym to konkretnie polega? Czy można wdrożyć Montessori w domu? Odpowiadamy!

Na czym polega metoda montessori?

Maria Montessori była włoską lekarką, która opracowała metodę wychowawczą ciesząca się popularnością od kilkudziesięciu lat. W zasadzie jest to nie tyle metoda, co całościowy system wychowawczy. Opiera się on na następujących zasadach:

  • do dziecka podchodzimy w sposób holistyczny,
  • dziecko jest samodzielną jednostką, której należy się szacunek,
  • pozwalamy dziecku samodzielnie wybierać drogi rozwoju,
  • uczymy przez praktykę.
Sprawdź!  Rzęsy – zadbaj o swoje spojrzenie

Holistyczne podejście oznacza rozwój dziecka we wszystkich obszarach. Oczywiście obejmuje to rozwój intelektualny, dzięki któremu maluch będzie przygotowany do edukacji szkolnej i akademickiej. Jednak montessori to również rozwój emocjonalny, poznawczy i społeczny. Nie można zapominać o rozwoju fizycznym. Warto przy tym zaznaczyć, że zgodnie z systemem wychowawczym montessori dziecko należy traktować z szacunkiem. Oznacza to uwzględnianie jego głosu, opinii, chęci. Dziecku nie należy przerywać wykonywanych czynności, natomiast rozwój powinien być ukierunkowany na wybrane przez malucha aktywności. Ważnym aspektem metody montessori jest uczenie przez praktykę. Chodzi o to, aby angażować malucha w codzienne czynności. Od najmłodszych lat może on towarzyszyć w codziennych czynnościach, takich jak gotowanie czy sprzątanie.

Sprawdź!  Wynajem długoterminowy – Audi i każda inna marka, która jest w kręgu Twoich zainteresowań

Montessori w domu jest możliwe!

Wprowadzenie systemu montessori w domu z pewnością zabierze nieco czasu. Rozpocząć należy od właściwych założeń i stopniowego ich wdrażania. Przede wszystkim obserwuj malucha i odpowiedz sobie na pytanie, co lubi robić i co wychodzi mu najlepiej. Rozwijaj w nim te umiejętności. Pozwól mu również towarzyszyć Ci w codziennych czynnościach i ułatwiaj mu to, na przykład kupując dopasowane do jego rozmiarów przybory do sprzątania. Daj mu nieco swobody, nie zapominając o nadzorze, i przede wszystkim, szanuj dziecko i jego wybory.

Sprawdź!  Mokosh – ekologiczne kosmetyki w trosce o naszą planetę