Każdy młody rodzic z niecierpliwością wyczekuje nowego dnia i regularnych postępów motorycznych u swojej pociechy. Czy aby na pewno jednak zdajemy sobie sprawę z faktu, że pojęcie motoryki nie jest jednoznaczne wyłącznie z rozwojem fizycznym? Kluczową rolę odgrywa tutaj również sama psychika i to właśnie jej prawidłowe działanie pozwala na umacnianie się dziecka z każdym dniem.

Co to jest rozwój motoryczny?

Istnieje wiele metod, dzięki którym jako rodzice możemy wspomóc rozwój swoich maluchów. Niektóre z nich polegają wyłącznie na samej zabawie, a jeszcze inne wymagają pełnego skupienia i podejścia do sprawy zupełnie poważnie.

W tytule można zauważyć wiek trzech lat jako ten kluczowy i najbardziej istotny. Co takiego dzieje się zatem w danym czasie, że to właśnie wtedy należy najbardziej skupić się na rozwoju dziecka? Otóż, pierwsze trzydzieści sześć miesięcy życia obejmuje praktycznie trzy jego okresy: noworodkowy, niemowlęcy i początek dziecięcego. Nie sposób więc zauważyć, że to właśnie w tym niby krótkim, a jednak znaczącym czasie, dziecko rozwija się najbardziej. Wiele badań dowodzi, że uzyskane w pierwszych trzech latach zdolności, bezpośrednio przekładają się na dalszy rozwój w kolejnych etapach dorastania.

Sprawdź!  Lekki i praktyczny wózek spacerowy

W skrócie można powiedzieć, że rozwój motoryczny malucha to regularne zmiany pojawiające się w jego ciele. Dziecko z biegiem czasu i na skutek wykonywania podstawowych czynności, zyskuje kontrolę nad swoim ciałem i stopniowo się z nim oswaja. Im bardziej będziemy o to dbać na początku jego ścieżki, tym lepiej odbije się to za kilka lat.

Rodzaje motoryki

Wyjaśniliśmy sobie, że motoryka jest ogólną sprawnością fizyczną, o którą dbamy także poprzez odpowiednie przygotowywanie psychiczne. Warto wspomnieć również o poszczególnych jej typach po to, aby nie zapomnieć o wdrożeniu żadnego z nich.

Sprawdź!  Jak działa szczoteczka soniczna?

Na samym początku, w podstawowej fazie rozwoju dziecko uczy się tzw. motoryki małej. Jest to nic innego, jak po prostu umiejętności manualne, związane z ruchem palców, dłoni i stawów. Wraz z biegiem czasu, rozwój motoryczny dziecka przeobraża się potocznie mówiąc w motorykę dużą. Jest to już stricte sprawność fizyczna, w skład której wchodzi kondycja, siła i wytrzymałość organizmu.

Należy stopniowo wdrażać rozwijanie obydwu rodzajów, choć istotne jest, aby w przeciągu pierwszych trzech lat skupić się zarówno na jednej, jak i na drugiej.

Porady dla rodziców odnośnie wspomagania sprawności

Najlepszym sposobem na nauczenie czegoś dziecka jest danie mu przykładu. Jako rodzice również stale trenujmy i polepszajmy naszą motorykę, bez względu na wiek. Dziecko widząc nasz zapał, również zacznie powtarzać wykonywane czynności w ramach zabawy. Kluczowym aspektem jest jednak czas. Maluch nie może próbować na siłę prac, których nie jest jeszcze w stanie podjąć. Pamiętajmy, że nie tylko nasz trening decyduje o prędkości rozwoju malucha, ale również sama natura.

Sprawdź!  Rzęsy – zadbaj o swoje spojrzenie

Zawsze warto mieć jednak wsparcie u swojego opiekuna. Motywacja i zachęcanie do ruchu to rzecz oczywiście wskazana. Nie znając sposobu na przekonanie dziecka do ćwiczeń, zawsze można zrobić to w formie zabawy. Wspólnie wykonywane obowiązki domowe, łączenie nauki z różnymi grami czy chociażby wspomagające kondycję wyjście na ogród i poruszanie się z piłką, to doskonałe formy spędzania wolnego czasu z dala od telewizji i codziennej rutyny.