Mydło węglowe coraz częściej znajduje swoje zastosowanie w naszych domach. Od innych mydeł naturalnych wyróżnia je zawartość węgla aktywnego, który skutecznie oczyszcza i zwalcza problemy skórne. Pielęgnacja twarzy z jego użyciem może przynieść wspaniałe efekty, zwłaszcza osobom zmagającym się choćby z trądzikiem. Chociaż wygląda podobnie jak czarne mydło i często też tak jest nazywane, mydło z węglem aktywnym posiada inne właściwości i skład niż Savon Noir. Przekonaj się, kiedy warto użyć mydła węglowego w twarzy i włosów.

 Mydło z węglem aktywnym – właściwości

Aby zrozumieć jego działanie, przede wszystkim warto zbadać właściwości samego węgla aktywnego, który znalazł swoje miejsce również w kosmetyce. Węgiel aktywny stosowany jest w żelach pod prysznic, maseczkach, a także wybielających pastach do zębów. Wszystkie te kosmetyki należą do jednych z najskuteczniejszych w walce z niedoskonałościami skóry i trądzikiem. 

Jak działa węgiel aktywny?

Węgiel aktywny pozyskiwany jest metodą parową lub na skutek poddania wysokiej temperaturze. Proces jest całkiem prosty do zrozumienia – łupiny kokosa zostają podgrzane, aby powstał zwykły węgiel drzewny. Wówczas właśnie węgiel zostaje wystawiony na działanie pary i wysokiej temperatury, by wydobyły się z niego substancje lotne. Na skutek tego procesu w węglu powstają otwory, które później – w czasie nałożenia kosmetyku na skórę – wchłaniają toksyny i bakterie. 

Sprawdź!  Kosmetyki z miodem – właściwości kosmetyczne, zastosowanie oraz przepisy na domowe kosmetyki z miodu

Węgiel drzewny stosowany był już w starożytności, kiedy to Hipokrates i jego uczniowie stosowali go w celu przyspieszenia gojenia ran u pacjentów. W krajach afrykańskich natomiast węgiel nakładany jest w miejsca ukąszeń węży, pająków, czy skorpionów, aby pozbyć się trucizny z krwi. Dzisiaj najpopularniejszym jego zastosowaniem są czarne tabletki pomagające w przypadku biegunki czy zatrucia pokarmowego. 

Działanie węgla aktywnego polega w dużej mierze na wiązaniu się z innymi szkodliwymi substancjami. W czasie biegunki jest później wydalany z organizmu, a w przypadku nałożenia na skórę pozbędziemy się jego zwyczajnie zmywając mydło węglowe z ciała. 

Mydło z węglem aktywnym – działanie

 1. Mydło węglowe odblokowuje pory – zanieczyszczenia blokujące pory w skórze zostają wchłonięte przez węgiel aktywny, dzięki czemu skóra jest oczyszczona i odświeżona jak po peelingu. 
 2. Pozbywa się bakterii, grzybów i wirusów – węgiel aktywny nie niszczy ich, lecz absorbuje. Jak pisaliśmy wcześniej, wystarczy później opłukać skórę, by pozbyć się szkodliwych mikroorganizmów. 
 3. Redukuje nadmiar sebum, a w przypadku niedoboru łoju skórnego, prowadzi do jego równowagi. 
 4. Przywraca skórze zdrowy wygląd i kolor.
Sprawdź!  Perfumy dla niej i dla niego

Mydło węglowe – jak używać?

Zaleca się stosowanie mydła węglowego dwa razy dziennie – o poranku, w czasie mycia twarzy oraz podczas wieczornej kąpieli. Należy jednak zwracać uwagę, czy mydło nadmiernie nie osusza naszej skóry. W takim przypadku codzienna pielęgnacja z użyciem mydła z węglem aktywnym nie jest wskazana. Szczególnie u młodych osób zmagających się z trądzikiem, codzienne mycie twarzy kosmetykiem, który pomaga zwalczyć tę dolegliwość, jest szczególnie ważne. Oczywiście, nie należy stosować go w przypadku wystąpienia reakcji alergicznej. 

Sprawdź!  Sól karnalitowa z Morza Martwego - właściwości, opinie i zastosowanie

Skład mydła węglowego może się różnić w zależności od producenta. Popularnymi składnikami są jednak:

 • olej kokosowy,
 • olej rycynowy,
 • olej ze słodkich migdałów,
 • wosk pszczeli,
 • olejki eteryczne,
 • oliwa,
 • olej palmowy,
 • masło shea.

Podsumowanie

Przeglądając opinie w internecie można napotkać różne zdania na temat mydła z węglem aktywnym. Chociaż większość kobiet poleca i często stosuje ten naturalny kosmetyk, znaleźć można też osoby, którym mydło węglowe nie przypadło do gustu. Głównym powodem negatywnych opinii są najczęściej reakcje alergiczne, dlatego warto upewnić się, że mydło będzie odpowiednie dla naszego rodzaju skóry. Jeśli jednak nasza cera nie jest uczulona na żaden ze składników zawartych w tym produkcie, jak najbardziej możemy wypróbować drogocenne właściwości, jakie daje węgiel aktywny. Bardzo prawdopodobne, że mydło węglowe okaże się dla nas zbawienne, jeśli borykamy się z trądzikiem lub innymi problemami skórnymi.