picie pokrzywy na włosy

Sok, płukanka, ale też napar z pokrzywy to chętnie polecany sposób na dłuższe, czy też zdrowsze włosy. Chociaż kojarzy ją każdy z nas i często omijamy ją z daleka, pokrzywa ma wiele wspaniałych właściwości. Niemal wszystkie jej części – łodyga, liście, czy korzenie – działają przeciwzapalenie i leczniczo. Jakie efekty daje jednak stosowanie naparu z pokrzywy na włosy?

Pokrzywa to zioło, które ma wiele zalet oraz nieoczywistych korzyści. Jednym z nich jest to, że można ją stosować jako składnik maski do włosów, aby te były zdrowe i lśniące. Jako dzieci często cierpieliśmy z powodu styczności z pokrzywą, która objawia się nieprzyjemnym pieczeniem. Odpowiednio przygotowana, potrafi jednak zdziałać cuda!

To wieloletnie zioło o grubej, wyprostowanej łodydze zakończonej szerokimi i owalnymi liśćmi. Kwiaty rosną w gronach na szczytach gałęzi. W naturze pokrzywy będą rosły na wilgotnych glebach w pobliżu cieków wodnych lub strumieni. Pokrzywy mogą być spożywane na surowo lub gotowane jako zielone warzywa liściaste i były używane do celów leczniczych.

Sprawdź!  Szampony do siwych włosów - 6 najlepszych produktów [RANKING]

Zawiera między innymi enzymy, minerały, witaminy i składniki odżywcze, co czyni pokrzywę skutecznym sposobem na wzmocnienie cebulek włosów. Zioło to zapobiega również ich wypadaniu, stąd też tak wiele osób poleca i stosuje ją jako remedium na problemy z nadmierną utratą włosów.

Oto 6 najważniejszych zalet stosowania naparów, czy picia soku z pokrzywy:

 1. Zwalcza zapalenie skóry głowy
 2. Wzmacnia kosmyki włosów
 3. Bogactwo przeciwutleniaczy
 4. Pomaga w walce z łupieżem
 5. Zapobiega wypadaniu włosów
 6. Wspomaga porost włosów

Oprocz tego, porzywa stosowana jest w leczeniu bólu stawów, czy infeksji dróg moczowych. W temacie włosów pojawiło się wiele trendów, jednak nadal brakuje solidnych badań, które potwierdziłyby działania pokrzywy na włosy. Dermatolodzy utrzymują przy tym, że ma ona pozytywny wpływ na zdrowie skóry głowy.

Po jakim czasie widać efekty picia herbaty z pokrzywy?

Pierwsze efekty stosowania pokrzywy w codziennej diecie moga być widoczne już po dwóch tygodniach. Nie tylko pomoże odbudować i zachować zdrowe, piękne włosy. Oczyszcza też organizm ze szkodliwych toksyn i wspomaga odchudzanie. Preparaty ziołowe mają to jednak do siebie, że wymagają odrobiny cierpliwości i regularnego zastosowania. Już samo picie naparu z herbaty co kilka dni przyniesie pozytywne efekty dla Twojego ciała i skóry głowy.

Sprawdź!  Czy siwe włosy postarzają?

Jak samodzielnie przygotować napar z pokrzywy do włosów?

Pokrzywa to roślina stosowana od wieków na włosy. Sprawia, że włosy stają się mocniejsze i zdrowsze. Stosowana jest również jako naturalny środek na wypadanie włosów.

Pokrzywy obficie występują wiosną i latem, dlatego najlepiej zbierać je właśnie w tych miesiącach.

Jeśli chcesz zrobić napar z pokrzywy, wykonaj następujące kroki:

 • Zbierz świeże pokrzywy z ziemi lub kup je w sklepie;
 • Włóż je do garnka z wodą;
 • Doprowadź do wrzenia;
 • Wyłącz ogień po gotowaniu przez 10 minut;
 • Pozwól mu ostygnąć przez 20 minut;
 • Odcedź i wypij.

Jak pokrzywa pomoże zapuścić dłuższe włosy?

Pokrzywa to roślina mająca zastosowanie zarówno lecznicze, jak i odżywcze. Od wieków stosowany jest w leczeniu różnych dolegliwości, ale ostatnio zyskał popularność dzięki właściwościom na porost włosów. Zawiera bowiem składnik aktywny zwany beta sitosterolem, który stymuluje czynniki wpływające na pojawianie się nowych włosów.

Sprawdź!  Jak nosić siwe włosy?

Czy napar z pokrzywy przyciemnia włosy?

Herbata z pokrzywy była używana przez wiele kultur do maskowania siwych włosów, a nawet farbowania włosów. Nie jest jednak jasne, czy ta metoda maskowania siwych włosów jest rzeczywiście skuteczna. Brakuje dokładnych badań pod tym kątem. Uważa się również, że chlorofil pomaga zyskać dłuższe włosy.

Pokrzywa jest bogata w przeciwutleniacze, które mogą przyspieszyć wzrost włosów, utrzymać je przy tym zdrowe i uchronić przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym.

Napar z pokrzywy stymuluje też krążenie. Pomaga to we wzroście włosów, dostarczając więcej cennych składników odżywczych do mieszków włosowych.

Płukanka z pokrzywy na długie i piękne włosy

Oprócz picia herbaty z pokrzywy, możemy zastosować również odpowiednią płukankę, która szczególnie wskazana jest osobom zmagającym się z nadmiernym przetłuszczaniem włosów. Ponadto płukanka posiada szereg innych zalet: nabłyszcza i wzmacnia kosmyki, oraz poprawia naturalną barierę skóry, chroniącą przed chorobami grzybiczymi.