Zanieczyszczone powietrze, żywność wypełniona substancjami chemicznymi, ale też styl życia, w którym coraz więcej stresu i pośpiechu, a coraz mniej zdrowej diety – to wszystko sprawia, że w naszym organizmie kumulują się toksyny. Sprawiają one nie tylko, że czujemy się zmęczeni. Wpływają również na nasze zdrowie i prowadzić mogą do nieprzyjemnych chorób. Dowiedz się, jak oczyścić organizm z toksyn w kilku skutecznych krokach. 

Objawy zatrucia organizmu toksynami

Jak w wielu innych przypadkach, nasz organizm wysyła konkretne sygnały, które powinny dać nam do zrozumienia, że jego kondycja zdrowotna nie jest prawidłowa. Objawami sygnalizującymi obecność nadmiernych toksyn w organizmie mogą być: 

 • słabe włosy i cera o ponurym, szarym kolorze,
 • przybywające kilogramy masy ciała,
 • ciągłe zmęczenie i brak energii, 
 • regularnie pojawiający się zły humor i drażliwość.

Jeżeli przyłapałaś się na tym, że ciągle jesteś zmęczona, drażnią cię najróżniejsze rzeczy, które normalnie nie wpływałyby na twoje samopoczucie, a przy tym spadła kondycja twoich włosów i cery… Może być to sygnał, że w twoim organizmie skumulowało się zbyt wiele toksyn i potrzebujesz detoksu. Jest jednak prosty sposób, by temu zaradzić. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze produkty w codziennej diecie, które bywają przyczyną zatrucia toksynami:

 • alkohol, zwłaszcza spożywany regularnie w nadmiernych ilościach,
 • mleko, jaja oraz inne produkty pochodzenia zwierzęcego,
 • kawa i napoje z wysoką zawartością kofeiny oraz cukru.

Detoksykacja – jak oczyścić organizm z toksyn?

Toksyny obecne w organizmie kumulują się w najważniejszych narządach, wpływając negatywnie na ich funkcjonowanie. Ludzkie ciało natomiast to “mechanizm”, w którym wiele elementów jest od siebie zależnych. Nieprawidłowe funkcjonowanie jednego narządu wpływa na całą resztę, przez co nie wszystkie procesy w organizmie zachodzą w taki sposób, jak powinny. 

Oto najważniejsze skutki zatrucia toksynami:

 • Wątroba – zaburzone krążenie oraz problemy z trawieniem. Niewłaściwie funkcjonująca wątroba przyczynia się choćby do złej kondycji cery, czy problemów ze stawami.
 • Jelita – problemy trawienne, wzdęcia i gazy. Toksyny w jelitach sprawiają też, że inne narządy nie są właściwie odżywione.
 • Nerki – problemy przy oddawaniu moczu, blokowanie płynów ustrojowych w organizmie, nieprawidłowe ciśnienie krwi.

Aby oczyścić organizm z toksyn i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych, konieczne jest zastosowanie odpowiedniej diety lub też usunięcie z niej szkodliwych produktów, które wymieniliśmy powyżej.  Najbardziej restrykcyjne metody zakładają przyjmowania wyłącznie określonych produktów w pewnym odstępie czasu. 

Do popularnych diet oczyszczających organizm należą np.:

 • dieta jabłkowa – przez trzy dni jedyną spożywaną przez nas rzeczą są jabłka oraz przygotowane z nich soki.  
 • dieta sokowa – przez tydzień lub dwa, oprócz niskokalorycznych i lekkostrawnych posiłków, pić należy duże ilości świeżych soków wyciśniętych z warzyw i owoców.
 • dieta koktajlowa – soki zastępujemy koktajlami z użyciem kefiru oraz zdrowych owoców, czy warzyw. 
 • dieta zbożowa – jedynymi produktami spożywanymi w jej trakcie są gotowane ziarna ryżu i pszenicy. 
 • dieta śliwkowa – kilkanaście suszonych śliwek zalewamy gorącą wodą i odstawiamy na noc. Rano, po przebudzeniu, należy wypić wodę, a owoce zjeść. Ponownie szykujemy nowe śliwki i zalewamy wrzątkiem. Odstawiamy do wieczora, by przed snem ponownie wypić wodę i zjeść śliwki.

Powyższe diety nie są jednak w pełni bezpieczne – zawsze najlepszym rozwiązaniem będzie zbilansowana dieta bogata we wszystkie produkty z powyższej listy, herbatki oczyszczające i lekkostrawne posiłki. Skutkiem stosowania tak restrykcyjnych diet mogą być omdlenia, czy zaburzenia miesiączkowania u kobiet. Aby pomóc w wydalaniu toksyn z organizmu, oprócz jedzenia zdrowych produktów, warto pić dużo świeżej wody mineralnej, zarówno rano po przebudzeniu, jak i w ciągu dnia, czy przed snem. 

Zioła oczyszczające organizm z toksyn

W procesie pozbywania się toksyn z organizmu, pomocne mogą być wybrane zioła, spożywane choćby w postaci zdrowych herbat. Stosowanie ich to skuteczna, domowa metoda na detoks ciała. Do najpopularniejszych ziół oczyszczających należą:

 • ostropest plamisty – zawiera antyoksydanty, sylimarynę i flawonoidy, dzięki którym pozytywnie oddziałuje na wątrobę oraz trzustkę,
 • babka płesznik – działa w jelitach, ale też oczyszcza cały organizm, a do tego reguluje poziom cholesterolu oraz ciśnienie krwi,
 • pokrzywa – dzięki działaniu moczopędnym, wspomaga usuwanie toksyn wraz z moczem,
 • czystek – oczyszcza ciało z metali ciężkich,
 • melisa lekarska – ma działanie rozkurczające i uspokajające,
 • rumianek – pomocny w usuwaniu złogów.

Stosując regularnie powyższe zioła, zapewnimy naszemu organizmowi stopniową detoksykację, która w dużej mierze wpłynie nie tylko na nasze samopoczucie, ale też wygląd i zdrowie. 

Inne domowe sposoby na oczyszczanie organizmu z toksyn

Czasami nie trzeba szukać daleko. Nie tylko zioła i specjalne diety, ale też zwyczajne poprawki w codziennym jadłospisie mogą być skuteczną metodą na oczyszczanie z toksyn. Wybierając się do lokalnego sklepu osiedlowego, czy do marketu, zamiast do działu ze słodyczami, alkoholami lub chipsami, lepiej udać się na stoisko z owocami i warzywami. Najlepszą metodą na oczyszczenie narządów – jelit, wątroby, czy nerek – ze szkodliwych substancji nie jest restrykcyjna dieta, lecz świadomy wybór produktów, które zjadamy na co dzień.

Oto zestawienie owoców i warzyw, które pomogą w detoksie organizmu. 

 • burak – ma właściwości przeciwutleniające, a także korzystnie oddziałuje na wątrobę. Dodatkowo, to powszechnie obecne w naszych domach warzywo doskonale poprawia funkcjonowanie jelit.
 • seler – ułatwia pozbywanie się kwasu moczowego z organizmu, ratując nasze stawy przed schorzeniami. Wspomaga również trawienie i działa antyoksydacyjnie. 
 • jabłko – nie trzeba rezygnować z jedzenia i przez kolejne kilka dni jeść tylko jabłka, by oczyścić organizm, jak ma to miejsce w diecie jabłkowej. Regularne spożywanie tego owocu, choćby jako popołudniową przekąskę, poprawi funkcjonowanie naszego organizmu dzięki utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej krwi i pozbywaniu się zbędnych produktów przemiany materii.
 • natka pietruszki – zapobiega powstawaniu infekcji dróg moczowych, pomaga w niwelowaniu przykrego zapachu, który często towarzyszy problemom z trawieniem. Doskonale też zapobiega cellulitowi. 
 • kapusta kiszona – zawiera pomocny w pracy jelit błonnik, a dzięki siarce, jest zbawienna dla funkcjonowania wątroby. 

Detoks organizmu – podsumowanie 

Nadmiar toksyn w organizmie może prowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości, a także zakłócać funkcjonowanie całego organizmu. Aby mieć więcej energii, dobrze się czuć, a przy tym cieszyć się zdrową cerą i włosami, warto przeanalizować swoją codzienną dietę i wyeliminować z niej szkodliwe produkty. Do oczyszczenia organizmu z toksyn idealne okazują się powszechnie dostępne owoce i warzywa. Zupy, koktajle oraz smoothie to nie tylko smaczny, ale też skuteczny sposób na odtruwanie ciała.