Olejek z bergamotki jest skutecznym i naturalnym antybiotykiem. Wiadomo również, że uspokaja umysł i łagodzi napięcie mięśni. Niezależnie od tego, czy zamierzasz używać olejku z bergamotki aromaterapiami, czy miejscowo, możesz liczyć na wiele korzyści zdrowotnych, jakie przynosi.

Olej, jak sama nazwa wskazuje, pochodzi z bergamotki, dziwnego, ale interesującego owocu. Z wyglądu wygląda jak skrzyżowanie pomarańczy i cytryny. Jest to owoc cytrusowy, który nie jest tak popularny, jak pomarańcze, ale jest źródłem silnego olejku eterycznego, który pozyskuje się z jego skórki.

Olejek z bergamotki - skład i opis

Olejek bergamotowy pozyskiwany jest przez tłoczenie na zimno ze skórki i liści cytrusów. Skórka dostarcza 3% oleju, a liście ok. 1%. Wyglądem przypomina on ciemnozieloną ciecz. Podczas przechowywania kolor staje się ciemnooliwkowy. Ekstrakt ma wyraźny cytrusowy aromat ze słodkimi nutami. Przy dłuższym przechowywaniu olejek z bergamotki uwalnia gorzkie i pikantne nuty.

Bergamot jest wynikiem skrzyżowania cytryny i pomarańczy. Ma soczyste owoce, o kwaśno-gorzkim smaku i silnym zapachu. Miejscem narodzin bergamotki jest włoskie miasto Bergamo. Aczkolwiek istnieją informacje o naturalnym, dzikim rozwoju rośliny w Indiach. Aby uzyskać olejek, owoce są zbierane, aż w końcu dojrzeją. Skórki i liście są prasowane, aż do uwolnienia cieczy.

Olejek eteryczny z bergamotki zawiera:

  • Limonen;
  • Kamfen;
  • Bergaptol;
  • Nerol.

Olejek z bergamotki - zastosowanie

Aromatyczny produkt można wykorzystać na wiele sposobów. Powszechną procedurą jest aromatyzacja pomieszczeń. Olejek z bergamotki i aromaterapia to częste połączenie. Do lampy aromatycznej wlewa się trochę wody i dodaje od 5 do 6 kropli olejku. Po podgrzaniu aromat rozchodzi się w powietrzu.

Kolejnymi polami zastosowań olejku z bergamotki jest kosmetologia i odchudzanie. Olejek bergamotowy stosowany jest jako produkt do pielęgnacji skóry i włosów. Reguluje prace gruczołów łojowych, zmniejsza przetłuszczanie się skóry, poprawia cerę, wygładza zmarszczki mimiczne.

Olejek jest skoncentrowany, więc nie może być używany w czystej postaci. Olejek dodaje się kroplami do kremów, balsamów do ciała. Robi się z niego maseczki na twarz do cery tłustej, dojrzałej i normalnej.

Olejek bergamotowy stosowany jest także w gotowaniu. Ekstrakt z bergamotki używany jest jako element przyprawiania potraw. Przykładem jest słynna herbata Earl Grey, która ma wyraźny cytrusowy aromat. Olejek z bergamotki służy do aromatyzowania domowych deserów – galaretek, nadzienia do ciast.

Olejek bergamotowy – korzystne cechy

  • Dezynfekuje – Olejek eteryczny z bergamotki to naturalny antybiotyk i środek dezynfekujący. Pomaga zwalczać niebezpieczne bakterie i wirusy. Aby zapewnić skórze korzyści, po prostu dodaj trochę oleju do mydła lub wody do kąpieli. Twoja skóra będzie również chroniona przed możliwymi infekcjami, ponieważ olejek z bergamotki hamuje rozwój drobnoustrojów. Ponadto leczy infekcje okrężnicy, jelit, układu moczowego oraz infekcje nerek;
  • Łagodzi Ból – Olejek eteryczny z bergamotki zmniejsza uczucie bólu w ciele. Wspomaga wydzielanie pewnych hormonów, które sprawiają, że nerwy są mniej wrażliwe na ból. Przydaje się przy bólach głowy, zwichnięciach, bólach mięśni i innych objawach, a nawet chorobach wymagających dużych dawek środków przeciwbólowych.

Olejek z bergamotki aromaterapia – pozytywne cechy stosowania olejku w dyfuzorze

Olejek z bergamotki stosowany w dyfuzorze uwalnia flawonoidy, które są doskonałymi środkami zwiotczającymi. Uspokajają nerwy i zmniejszają napięcie nerwowe, niepokój i stres. Dzięki temu olejek eteryczny z bergamotki pomoże uporać się z takimi stanami jak nadmierna bezsenność i epizody depresyjne. Stymuluje również działanie hormonów w organizmie, które działają uspokajająco.

Co więcej, olejek bergamotowy oprócz działania relaksującego, stymuluje także produkcję hormonów, takich jak dopamina i serotonina. Wywołuje on uczucie uspokojenia i odprężenia. Zmniejsza stres i niepokój, gdy jest odpowiednio stosowany w połączeniu z aromaterapią w dyfuzorze lub lampie aromatycznej.

Olejek z bergamotki zastosowanie – środki ostrożności

Zanim zaczniemy czerpać korzyści z olejku bergamotowego, oto kilka środków ostrożności, które należy podjąć przed rozpoczęciem stosowania olejku w aromaterapii lub innych celach:

  • Indywidualna nietolerancja – objawy alergiczne związane ze stosowaniem olejku z bergamotki zabraniają jego stosowania ze względu na niebezpieczeństwo dla zdrowia;
  • Stosowanie na skórze – wrażliwa skóra w kontakcie z olejkiem z bergamotki i słońcem może spowodować poważne oparzenia słoneczne. Jeśli planujesz używać olejku na skórze, trzymaj się z dala od słońca lub pozostań na zewnątrz w ciągu dnia;
  • Ostrożne dawkowanie – Na każde 15 metrów kwadratowych do aromaterapii pobiera się nie więcej niż 5-7 kropli olejku. Większa ilość kropel może powodować reakcję uboczną w postaci nadmiernego bólu głowy;
  • Suplementacja – Olejek bergamotowy nie jest suplementem, dlatego stosowanie go w celach medycznych jest niewłaściwym zachowaniem, mogącym spowodować nasilenie objawów choroby. Przed rozpoczęciem stosowania olejku z bergamotki należy skonsultować się z lekarzem.

Jak wybrać i przechowywać olejek bergamotowy – podsumowanie

Produkt można kupić w specjalistycznych sklepach z olejkami aromatycznymi lub w sklepie internetowym. Kupując, należy zwrócić uwagę na kolor płynu – olejek z bergamotki powinien być ciemnozielony lub oliwkowy. Możliwe tworzenie się lekkiego osadu na dnie jest całkowicie naturalne. Ciecz jest gęsta i płynna. Jeśli olejek nalewany będzie jak zwykła woda – zacznie być rozcieńczany.

Olejek z bergamotki to ciekawy środek aromaterapeutyczny, który pomaga radzić sobie z depresją i lękiem, a także nieznośnymi bólami głowy i stresem. Aromat świeżych cytrusów poprawia nastrój i dodaje energii.