olejek cynamonowy z liści

Olejki eteryczne od bardzo dawna są stosowane przy rozmaitego rodzaju bólach, w tym tych dotyczących mięśni i stawów, których podłoże może być różne. Bez względu na to, czy ich przyczyną jest reumatyzm i artretyzm, czy też po prostu nadwyrężenia i przećwiczenie, doskonałą substancją na każdy rodzaj bólu jest olejek eteryczny z liści cynamonowca.

Czym jest olejek z liści cynamonowca?

Olejek eteryczny z cynamonowca można pozyskiwać, używając do tego różnych jego części. Zdecydowanie najpopularniejszy jest olejek z jego kory, który ma jednak zupełnie inny skład i właściwości niż olejek pozyskiwany z liści. Również i owoce tej rośliny są olejkodajne i dają one produkt o innym składzie i właściwościach niż pozostałe dwa olejki.

Olejek z liści cynamonowca pozyskiwany jest przez ich destylację parą wodną, a jego główną substancją czynną jest eugenol, czyli związek organiczny z grupy terpenów, który obficie występuje też w olejku goździkowym.

Działanie olejku z liści cynamonowca

Olejek eteryczny z liści cynamonowca działa silnie przeciwzapalnie i przeciwbólowo, gdyż właśnie takie działanie wykazuje eugenol. Trzeba jednak pamiętać, że jest to olejek bardzo drażniący skórę, który należy zawsze stosować w formie rozcieńczonej, dodając go do oleju bazowego.

Chociaż olejek cynamonowy z liści stosowany jest w kosmetykach, należy unikać aplikowania go w jakimkolwiek stężeniu na twarz. Sprawdzi się on dobrze za to jako składnik kosmetyków do ciała. Rekomendowane stężenie przy zastosowaniu kosmetycznym to 0,5-3%.

W przypadku bólu mięśni i stawów należy wykonywać masaż tym olejkiem rozcieńczonym w dobrze i szybko wchłaniającym się oleju bazowym – najlepiej sprawdzi się olej z konopi, awokado, pestek malin, olej z wiesiołka, a także olej lniany.

W przypadku masażu obolałych okolic można zastosować stężenie większe niż to stosowane w formułach kosmetycznych, ale wszystko zależy też od indywidualnej wrażliwości skóry. Każda skóra jest inna i podczas gdy niektórzy dobrze znoszą nawet spore stężenia danego olejku, to u innych może wystąpić niepożądana reakcja w postaci pieczenia i zaczerwienienia nawet w przypadku niskiego stężenia.

Dodać należy, że niepożądane jest silne pieczenie i podrażnienie skóry, a nie uczucie jej rozgrzania, gdyż to jest przy tym olejku całkowicie naturalne i pożądane. Olejek z liści cynamonowca jest silnie rozgrzewający i powinno się uzyskać takie stężenie, które po nałożeniu na skórę da uczucie podobne do tego towarzyszącego użyciu rozgrzewającej maści końskiej.

Masaż taki, stosowany regularnie, przynosi znaczącą ulgę przy reumatyzmie i artretyzmie, a olejek ten cenią bardzo również sportowcy i osoby aktywne fizycznie. Olejek eteryczny z liści cynamonowca pomoże poradzić sobie z bólem wynikającym z naciągnięcia mięśni, przeciążenia stawów, a do tego pomoże szybko pozbyć się zakwasów.

Na koniec warto wspomnieć, że inhalacje z tym olejkiem są bardzo pomocne przy zapaleniach gardła, zatok i uszu, gdyż eugenol działa silnie przeciwdrobnoustrojowo, pomagając skutecznie pozbyć się infekcji zarówno o podłożu bakteryjnym, jak i wirusowym.

Olejek ten z pewnością warto posiadać w domowej apteczne, zwłaszcza że jest on naprawdę niedrogi, będąc jednym z najtańszych olejków, co wynika z obfitości i szybkiego tempa odnawialności surowca, z jakiego jest pozyskiwany, a także ze stosunkowo wysokiej zawartości tej substancji w liściach cynamonowca.