olejek z goździków właściwości

Goździki, pąki kwiatowe drzewa goździkowego, są szeroko stosowane w fitoterapii i aromaterapii. Dzięki swoim licznym właściwościom zdrowotnym, olejek eteryczny goździkowy łagodzi wiele codziennych dolegliwości.

Olejek eteryczny goździkowy składa się w 70-80% z eugenolu, cząsteczki, która ma wiele właściwości leczniczych. Jest to dość rzadkie, zwłaszcza że nie miesza się z innymi molekułami. Eugenol jest obecny we wszystkich olejkach eterycznych, ale jest połączony z innymi molekułami. Te ostatnie mają zatem mniejsze właściwości.

Olejek eteryczny goździkowy: silny środek przeciwbólowy.

Infekcje jamy ustnej są zazwyczaj bardzo bolesne. W przypadku wystąpienia ubytków lub ropni zaleca się szybką konsultację z dentystą w celu ich wyleczenia. Dzięki swoim właściwościom przeciwbólowym, możesz użyć goździkowego olejku eterycznego, aby złagodzić ból podczas oczekiwania na konsultację. Jeśli masz ropień, możesz zmieszać kilka kropli olejku eterycznego z odrobiną wody. Następnie z płynu robi się płyn do płukania jamy ustnej i wypluwa się go.

Olejek goździkowy może być również stosowany w leczeniu owrzodzeń jamy ustnej, które są bolesne i nieprzyjemne. W tym celu należy rozcieńczyć 5 kropli olejku goździkowego i 10 kropli olejku z drzewa herbacianego w 10 ml oleju roślinnego. Następnie nałożyć mieszankę na 4 do 5 dni na wrzody w jamie ustnej.

Olejek eteryczny z goździków, sprzymierzeniec w walce z zaburzeniami trawienia.

Kolejna zaleta olejku goździkowego? Łagodzi dolegliwości trawienne, takie jak zapalenie żołądka i jelit oraz biegunka. Olejek eteryczny z goździków zmniejsza ból związany z tymi zaburzeniami trawiennymi. Jest on szczególnie polecany podczas podróży, zwłaszcza kiedy zmienia się strefę klimatyczną.

W celu złagodzenia zapalenia żołądka i jelit  zaleca się rozcieńczenie 10 kropli goździka, 5 kropli mięty pieprzowej i 10 kropli bazylii tropikalnej w 20 ml oleju roślinnego. Następnie można zastosować mieszaninę do żołądka przez 5 do 7 dni, aby złagodzić ból.

Czy olejek eteryczny z goździków ma właściwości przeciwzakaźne?

Olejek goździkowy jest również zalecany do leczenia infekcji skórnych, takich jak gonty, opryszczka i trądzik. Dzięki swoim właściwościom przeciwgrzybicznym i przeciwinfekcyjnym olejek eteryczny z goździków jest skuteczny również w zwalczaniu grzybic, infekcji wywołanych przez mikroskopijne grzyby i drożdże. Poleca się go również przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych i dróg oddechowych, takich jak zapalenie oskrzeli, zatok, nosa i gardła czy angina. To doskonały sprzymierzeniec w walce z infekcjami.

Olejek goździkowy ma działanie kauteryzujące.

W przypadku małych ran, olejek goździkowy może być stosowany na skórę, ponieważ wspomaga gojenie. Aby przyspieszyć gojenie, można rozcieńczyć 5 kropli olejku goździkowego i 5 kropli olejku tymiankowego w 10 ml oleju roślinnego. Masuj ten obszar raz dziennie przez tydzień. Zaprzestać stosowania, jeśli rana nie zamknie się po 7 dniach. Wtedy można zacząć od nowa w następnym tygodniu.

Jakie są przeciwwskazania i środki ostrożności, których należy przestrzegać podczas stosowania olejku eterycznego z goździków?

Olejek eteryczny goździkowy nie jest zalecany dla kobiet w ciąży i karmiących piersią, dzieci poniżej 6 roku życia oraz osób cierpiących na zaburzenia krzepnięcia i poddawanych leczeniu przeciwzakrzepowemu. Ten olejek eteryczny może również wchodzić w interakcje z wieloma lekami, takimi jak aspiryna, leki przeciwgrzybicze lub rozcieńczalniki krwi. Dlatego przed jego użyciem należy porozmawiać z lekarzem, farmaceutą lub naturopatą.

Przy stosowaniu na skórę olejek goździkowy należy koniecznie rozcieńczyć w oleju roślinnym. Powód? Istnieje ryzyko poparzenia, ponieważ ten olejek eteryczny jest bardzo silny. Nie należy go stosować dłużej niż 7 dni z rzędu. Wątroba musi zrobić sobie przerwę, bo nie jest to łatwe do przyswojenia.

Kolejny środek ostrożności: nie należy spożywać goździkowego olejku eterycznego. Może uczulać i powodować oparzenia. Lepiej też unikać dyfuzji, gdyż zbyt mocno stymulowałaby drogi oddechowe i jamę ustną.