Czasowniki modalne to pojęcie, które brzmi dla Ciebie znajomo? Chcesz odkryć tajniki czasowników modalnych i wiedzieć, jak wykorzystywać je w praktyce? Poznaj 7 najważniejszych czasowników modalnych w języku angielskim, ich zastosowanie oraz sposób, jak poprawnie je stosować.

Co to są czasowniki modalne i jakie są zasady ich stosowania?

Czasowniki modalne to tak zwane czasowniki pomocnicze lub posiłkowe, które pomagają wyrazić między innymi możliwość lub konieczność. Z jednej strony mogą stwarzać problemy, bo ich stosowanie różni się od wykorzystywania standardowych czasowników. Z drugiej, łamanie wcześniej znanych zasad jest bardzo proste i logiczne, łatwe do zapamiętania.

Czasowniki modalne w języku angielskim zawsze umieszcza się w bezokoliczniku, jak na przykład w zdaniu „I can run very fast”, które oznacza „Potrafię szybko biegać”. Czasowniki modalne nie zmieniają się ze względu na osoby i nie dodaje się do nich końcówek typu „ing” czy „ed” oraz dodatków w stylu „to”. W jednym zdaniu można użyć wyłącznie jednego czasownika modalnego. Więcej przydatnych informacji oraz praktyczne ćwiczenia dotyczące  czasowników modalnych znajdziesz na stronie: https://szybkanauka.pro/czasowniki-modalne-angielski/.

Sprawdź!  Bomberka damska w kobiecych stylizacjach. Jaką wybrać i jak ją modnie nosić?

Kiedy stosujemy czasowniki modalne?

Czasowników modalnych można używać w wielu przydatnych sytuacjach. Pomagają wyrażać różne stopnie konieczności, możliwość czy motywację. Katalog czasowników modalnych zawiera zarówno czasowniki typowo modalne, jak i półmodalne, w tym na przykład „have to”. Przy pomocy czasowników modalnych można poradzić sobie w wielu praktycznych sytuacjach w codziennym życiu. Za ich pomocą poinformujesz o konieczności wykonania czegoś, opowiesz o umiejętnościach, poprosisz o pozwolenie, czy poinformujesz o możliwości lub braku możliwości wykonania czegoś. Czasowniki modalne pozwolą również wydać rozkaz lub zakazać komuś robienia czegoś.

Czasowniki modalne przydają się też w bardziej „miękkich” sytuacjach. Za ich pomocą możesz zaprosić kogoś do udziału w wydarzeniu lub poprosić o wykonanie czegoś. Odpowiedni czasownik pomoże Ci także w udzieleniu rady drugiej osobie. Masz 30 minut i chętnie poświęcisz je na naukę języka angielskiego? Obejrzyj film: https://youtu.be/vQQCEx2cNrE, z którego dowiesz się, jak używać czasowników modalnych i poznasz też przydatne ćwiczenia.

Sprawdź!  Jak dobrać kredkę do oczu?

7 najważniejszych czasowników modalnych

Jednym z pierwszych czasowników modalnych, jakie poznasz, jest „can”. „Can” pozwoli Ci przekazać informację na temat umiejętności (I can fly), czyli „Potrafię latać”, czy mówić o pozwoleniu (I can use modal verbs), które znaczy tyle, co „Mogę używać czasowników modalnych”. Przyda się również do wyrażania możliwości oraz uprzejmej prośby. Podobne zastosowanie ma czasownik modalny „could”. Pozwala wyrażać umiejętności: „I could play tennis well last year” (Potrafiłem grać w tenisa dobrze rok temu) oraz pozwolenie („Could I go to the night club?”), które znaczy tyle, co „Czy mógłbym pójść do klubu nocnego?”. Przy użyciu czasownika modalnego could można również mówić o możliwościach i uprzejmych prośbach.

Kolejny przydatny czasownik modalny to „should”, który pozwala mówić o tym, co powinno się robić w formie porady „I should read one book a month” („Powinnam czytać jedną książkę w miesiącu”). Do wyrażania uprzejmej prośby stosowny okaże się czasownik „would” („Would you please help me?”), w tym zdaniu oznaczający: „Czy mógłbyś mi pomóc?”. Z kolei do udzielania porad w silniejszej formie przyda Ci się czasownik „must”. Wykorzystasz go na przykład w zdaniu: „You must visit me” (Musisz mnie odwiedzić).

Sprawdź!  Kiedy NIE WARTO kupować stroju kąpielowego typu push-up?

Czasownik modalny „need” wykorzystywany jest do wyrażania potrzeb oraz mówieniu o rzeczach niepotrzebnie wykonanych w przeszłości. W pierwszym przypadku będzie to np. „I need go” (Muszę iść), w drugim „You needn’t have waited for me” (Nie musiałeś na mnie czekać). Na koniec czasownik modalny have to. Pomaga w sytuacjach, gdy trzeba opisać coś, co musi wkrótce nastąpić, mówi o konieczności lub obowiązku. W zdaniu użyjesz go na przykład w sposób: „I have to use the phone” (Muszę skorzystać z telefonu).

Czasowniki modalne mogą okazać się bardzo przydatne w codziennej komunikacji, a ich nauka nie nastręczy Ci wielu trudności. Spróbuj!