Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak najlepiej układać dziecko do snu w łóżeczku, a przede wszystkim czy je przykrywać i czym. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie kocyk, kołderka, a może coś jeszcze innego?

Wielu świeżo upieczonych rodziców zastanawia się, jak najlepiej układać dziecko do snu w łóżeczku, a przede wszystkim czy je przykrywać i czym. Czy najlepszym rozwiązaniem będzie kocyk, kołderka, a może coś jeszcze innego?

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta – najlepiej, gdy dziecko będzie spało w śpiworku. Śpiworek do spania dla dziecka powinien być bardzo ważnym elementem wyprawki dla dziecka.

Dlaczego śpiworek do spania dla dziecka jest lepszy niż kocyk lub kołderka?

Śpiworek do spania dla dzieci jest dużo lepszym rozwiązaniem niż kocyk lub kołderka z kilku względów. Przede wszystkim śpiworek jest bezpieczniejszy, zwłaszcza w pierwszych miesiącach życia dziecka.

Kocyk lub kołderkę dziecko może sobie niechcący zarzucić na głowę, co może mu utrudnić oddychanie, a taki kilkumiesięczny maluch może mieć jeszcze problem ze ściągnięciem kocyka z własnej twarzy.

Dodatkowo korzystając ze śpiworka nie musimy się martwić, że dziecko w nocy zmarznie. W przypadku dzieci przykrytych kocykiem lub kołderką jest bardzo duża szansa, że już w trakcie pierwszej godziny snu dziecko się odkryje.

Sprawdź!  Konto oszczędnościowe: na czym polega i kiedy warto je założyć?

Dzieci często wiercą się przez sen i ściągają z siebie przykrycie, a same nie są w stanie jeszcze się przykryć. W ten sposób albo będą w nocy marznąć albo będą często budzić rodziców, żeby Ci je przykryli. W śpiworku nie ma takiego ryzyka – dziecko pozostaje okryte przez całą noc.

Od jakiego wieku dziecko może spać w śpiworku? Kiedy z niego zrezygnować?

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby dziecko korzystało ze śpiworka już od pierwszych dni swojego życia. Często jednak rodzice decydują się najpierw korzystać z otulacza, a dopiero potem ze śpiworka. W takiej sytuacji w momencie, gdy dziecko zaczyna się przekręcać na brzuch, należy bezwzględnie zrezygnować z otulacza i można w zamian używać śpiworka.

W śpiworku dziecko może spokojnie spać nawet do 2-3 roku życia. Śpiworki dostępne są w różnych rozmiarach, więc bez problemu można znaleźć taki, który będzie odpowiedni nawet dla dwulatka. Ze śpiworka należy zrezygnować, gdy dziecko zaczyna spać w normalnym łóżku lub gdy decydujemy się na wyjęcie szczebelków w łóżeczku.

Czy śpiworek do spania nie krępuje ruchów dziecka?

Odpowiednio dobrany śpiworek w żaden sposób nie krępuje ruchów dziecka. W śpiworku rączki dziecka są na zewnątrz, natomiast nóżki znajdują się w środku. Śpiworki uszyte są w ten sposób, że rozszerzają się w dolnej części, dzięki czemu dziecko może bez problemu poruszać nóżkami na wszystkie strony. W śpiworku dziecko bez większych trudności może zmieniać pozycję, obracać się na boki, siadać, a nawet wstawać.

Sprawdź!  Jak karmić butelką? – karmienie dziecka butelką

Na co zwracać uwagę wybierając śpiworek dla dziecka?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych modeli śpiworków przez co niedoświadczonym osobom może być ciężko wybrać ten właściwy. Jest jednak kilka istotnych kwestii na które należy zwrócić uwagę wybierając śpiworek dla swojego dziecka.

Jeśli podczas wybierania konkretnego modelu zwrócimy uwagę na poniższe kwestie, to możemy być pewni, że wybrany śpiworek będzie spełniał swoje zadanie doskonale.

Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, żeby śpiworek był w odpowiednim rozmiarze dostosowanym do wzrostu dziecka. Zbyt duży śpiworek nie będzie spełniał dobrze swojego zadania, a zbyt mały będzie krępował ruchy dziecka, które będzie się przez to denerwować. Dziecko nie powinno zapadać się w śpiworku, a pomiędzy jego nóżkami a końcem śpiworka powinno być ok. 15-20 cm przestrzeni.

Śpiworek powinien być w kształcie trapezu, czyli rozszerzać się w dolnej części, tak aby dziecko miało wystarczająco dużo miejsca i mogło swobodnie poruszać nóżkami.

Materiał z którego jest wykonany śpiworek powinien być dobrej jakości i przepuszczać powietrze. Śpiworek nie powinien być wykonany ze sztucznych materiałów. Grubość śpiworka należy dobrać do pory roku – inny śpiworek sprawdzi się w ciepłych miesiącach, a inny zimą.

Sprawdź!  Najpopularniejsze zabawki do piaskownicy

Zalety i wady śpiworka do spania

Nie da się ukryć, że śpiworek do spania dla dzieci ma dużo zalet. Przede wszystkim jest dużo bezpieczniejszy niż kocyki i kołderki. Dodatkowo dziecko śpiące w śpiworku nie rozkopuje się, a tym samym nie marznie w nocy.

Jeśli wybierzemy śpiworek zapinany na zamek błyskawiczny możemy bez większego problemu przebrać dziecko nie wyciągając go ze śpiworka. Śpiworek otula dziecko, dzięki czemu czuje się ono bezpieczniejsze, a jednocześnie nie krępuje ruchów dziecka.

Jeśli natomiast chodzi o wady śpiworka, to czasami (bardzo rzadko) zdarza się, że dziecko po prostu nie chce spać w śpiworku. Denerwuje się, że coś je ogranicza i za wszelką cenę chce się pozbyć śpiworka. Jeśli sytuacja się powtarza i dziecko po chwili nie uspokaja się, to należy zrezygnować ze śpiworka i szukać innego rozwiązania.

Mam nadzieję, że udało mi się skutecznie nakreślić najważniejsze kwestie związane z użytkowaniem śpiworków do spania i po lekturze tego artykułu nie będziesz mieć żadnych problemów z odpowiedzią na pytanie, jak powinno spać Twoje dziecko.