Biorąc ślub, nikt nie zakłada zapewne rozwodu. Ale jednak życie potrafi zaskakiwać i to nie zawsze pozytywnie. Bywają różne sytuacje i niestety rozwody w obecnych czasach nie są zjawiskiem odosobnionym, lecz zdarzają się nader często. Około 1/3 małżeństw kończy się rozwodem i co ciekawe znacznie wzrasta liczba małżeństw z krótkim stażem. Czy zawsze rozwód jest najlepszą opcją? Kiedy lepsza będzie separacja?

Powodów do rozwodu może być wiele

Żyjąc szybko i też pracując dużo małżonkowie mogą zwyczajnie nie mieć czasu dla siebie. A wiadomo, że nie spędzając wspólnie czasu trudno jest liczyć na to, by sielanka trwała. Niestety bywa różnie i relacje mogą znacząco się pogorszyć. Po latach może pojawić się też rutyna. Czy jest to powód, by od razu składać pozew o rozwód? Oczywiście, że nie. Otóż trzeba spróbować się porozumieć i naprawić relacje. Być może się to uda. Oczywiście możecie spróbować też terapii małżeńskiej, która często jest pomocna, a gdy nie ma już szans na uratowanie związku, terapeuta pomoże Wam podjąć już ostateczną decyzje. Wiadomo, że rozwód nie jest łatwą sprawą, szczególnie gdy ma się dzieci. Ale z drugiej strony jeżeli pomimo podjętych prób nadal nie potraficie nawiązać ze sobą dialogu, a przy tym nie odczuwacie już wobec siebie miłości, to dla dobra całej Waszej rodziny lepiej postarać się o rozwód.

Kiedy warto wziąć rozwód?

Są w życiu takie sytuacje, że nie należy zastanawiać się nawet dwa razy czy owy rozwód warto wziąć. W niektórych przypadkach nie ma co liczyć na to, że druga strona się zmieni. A są też sytuacje, że nawet, gdyby owa druga strona wyraziła chęć zmiany, to w żadnym wypadku nie należy dawać jej szansy i jedynym słusznym rozwiązanie jest wtedy udanie się do najlepszego adwokata w Warszawie, który wam pomoże złożyć pozew o rozwód. Jakie sytuacje tutaj mamy na myśl? Oczywiście przemoc fizyczna, seksualna, ale i psychiczna czy uzależniania. Jeżeli chodzi o zdradę to już kwestia Waszego podejścia. Nie każda osoba jest w stanie wybaczyć zdradę, ale jednak są takie, które uważają, że można wybaczyć, a nawet zapomnieć.

A co z separacją?

Czasami wydaje Wam się, że chcecie rozwodu, ale z drugiej strony nadal trudno jest Wam skończyć ot tak swój związek. W takim przypadku dobrym wyborem może być separacja. I tutaj rzecz jasna dobrym wyborem będzie separacja formalna. W kodeksie rodzinnym i opiekuńczym znajduje się informacja, czym jest separacja. W art. 611§ 1 KRiO postanowiono, że: „jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd orzekł separację”. Co oznacza zupełny rozpad pożycia? Poprzez rozpad pożycia rozumie się,że doszło do zaniku więzi fizycznych, psychicznych czy gospodarczych. Ale owy rozpad nie musi być w tym przypadku trwały. O trwałym rozpadzie mówimy już w przypadku rozwodu. Ustanowienie separacji formalnej możliwe jest tylko i wyłącznie na drodze sądowej. Z pozwem może wystąpić każdy z małżonków, ale sąd może odrzucić wniosek o separacje jeżeli miałoby ucierpieć na tym dobro dzieci.

Na czym polega separacja faktyczna?

Separacja faktyczna to porozumienie małżonków dotyczące tego, że przez określony czas nie będą oni żyć razem. Jednak nie pociąga to za sobą żadnych skutków prawnych. Zasadniczo jest to czas, w którym małżonkowie mogą przemyśleć czy chcą walczyć o małżeństwo, czy raczej wolą wybrać rozwód. W niektórych sytuacjach separacja bywa bardzo korzystna, szczególnie gdy jedna ze stron czuje zagrożenie ze strony drugiej. Trzeba też wiedzieć, że orzeczenie separacji powoduje powstanie rozdzielności majątkowej, czyli każdy z Was będzie już samodzielnie prowadzić swoje finanse. Sąd na wniosek stron może też dokonać podziału majątku.

Czy związek da się uratować?

Jeżeli uważacie, że związek da się uratować, to warto spróbować terapii. Natomiast jeżeli w związku dochodzi do nadużyć czy też przemocy, to nie należy się zastanawiać, lecz należy od razu udać się do dobrego adwokata w Warszawie, który pomoże złożyć wniosek, ale będzie też Was reprezentował.