Makijaż oczu i soczewki kontaktowe nie muszą się wykluczać, jednak warto przestrzegać pewnych zasad w trosce o bezpieczeństwo. Jak uniknąć problemów, wykonując makijaż codzienny bądź wieczorowy?

Jak wykonać makijaż, nosząc soczewki?

Bez względu na to, czy nosimy soczewki kontaktowe jednodniowe, czy też miesięczne, procedura wykonywania makijażu wygląda zawsze tak samo. W pierwszej kolejności należy dokładnie umyć ręce, co robią również osoby nienoszące soczewek. Następnie zakładamy szkła, a dopiero później nakładamy makijaż. Tymczasem, chcąc go usunąć, postępujemy dokładnie w takiej samej kolejności – najpierw należy zdjąć soczewki, a dopiero później wykonać demakijaż. 

Kosmetyki, których nie należy stosować, nosząc soczewki

Soczewki kontaktowe nie są przeciwwskazaniem do stosowania większości kosmetyków. Niemniej jednak istnieją pewne produkty, których lepiej unikać. Na liście znajdują się tusze pogrubiające rzęsy, gdyż zawierają one włókna, które mogą przedostawać się na soczewkę, brudząc ją. Nie będzie nadawała się do użytku, a dodatkowo, chcąc uniknąć przykrych konsekwencji, należy ją natychmiast usunąć. Ostrożnie postępujemy również z kredką do oczu, unikając malowania wewnętrznej części powiek. Osoby noszące soczewki powinny unikać sztucznych rzęs, zwłaszcza jeśli nie mają doświadczenia w ich zakładaniu oraz nie mają pewności co do jakości produktu. Problematyczne okazują się również kosmetyki utrwalające makijaż, które często przyjmują formę sprayu. Nie trzeba ich całkowicie unikać, ale aplikując je, należy zamknąć oczy. Podobnie postępujemy w przypadku aplikowania na przykład lakieru do włosów.

Postępowanie w sytuacjach awaryjnych

Co zrobić, jeśli nakładając makijaż, soczewka uległa uszkodzeniu? Na szczęście nie są to częste sytuacje, ale jeśli do nich dojdzie, należy natychmiast wyciągnąć ją z oka. Soczewka uszkodzona nadaje się wyłącznie do utylizacji – nie pomoże tutaj nawet dobry płyn do soczewek. Podobnie należy postąpić, jeśli pojawi się alergia oczu. Charakteryzuje się ona świądem, łzawieniem oraz opuchnięciem powiek. W przypadku alergii utylizacja soczewek nie będzie konieczna, ale zawsze trzeba usunąć makijaż, gdyż najprawdopodobniej kobieta jest uczulona na któryś z kosmetyków.

Makijaż i soczewki – dobre połączenie dla początkujących?

Decydując się na soczewki kontaktowe, nie musimy rezygnować nawet z mocnego makijażu. Na początek jednak lepiej wybrać nieco lżejszy make-up, zwłaszcza w okolicach oczu. Dopiero uczymy się prawidłowej pielęgnacji okolic oczu i tego, jak postępować ze szkłami kontaktowymi. Ponadto sprawdzamy, czy nie mamy alergii na wybrane soczewki lub płyn do soczewek, a silny makijaż, zwłaszcza z użyciem nowych produktów, może dawać mylące objawy albo nasilać te, które już występują. Nie ma jednocześnie żadnych przeciwwskazań ku temu, aby za jakiś czas, gdy tylko nabierzemy więcej praktyki, zacząć wykonywać skomplikowany makijaż wieczorowy. Soczewki kontaktowe w niczym nie muszą nas ograniczać, trzeba tylko wiedzieć, jak z nimi postępować. 

Materiał Partnera