sposoby na stres

Nerwy, natłok obowiązków, destruktywny szef lub klienci o wygórowanych oczekiwaniach. Przyczyn stresu może być wiele i każdy z nas doświadcza ich na co dzień. Podstawową umiejętnością we współczesnych czasach powinno być radzenie sobie ze stresem, tak, by nie miał aż tak wielkiego wpływu na nasze zdrowie i życie codzienne. W poniższym artykule opisujemy jak skutecznie rozładować stres domowymi sposobami, które możesz zacząć stosować już dziś!

Długotrwała ekspozycja na stres w szkole i nerwy w pracy prowadzi do tymczasowego zachwiania prawidłowego funkcjonowania systemu immunologicznego organizmu. Objawia się to łatwiejszą i częstszą niż zazwyczaj zapadalnością na różne choroby, jak infekcje bakteryjne, grzybicze i wirusowe. Najbardziej zauważalnym symptomem jest pogorszenie się stanu skóry, włosów i paznokci. Objawami są:

  • wysypka,
  • trądzik,
  • przesuszanie się naskórka,
  • łupież,
  • wypadanie włosów,
  • niezdrowy, szary kolor cery,
  • łamliwe paznokcie.

Organizm odczytuje stres jako stałe narażenie na niebezpieczeństwo, dlatego w końcu zaczyna “atakować” sam siebie, dając nam tym samym do zrozumienia, że zaczyna dziać się coś złego. Stres nie daje o sobie znać tylko poprzez symptomy fizyczne, ale także psychiczne, gdy nawet najdrobniejsza rzecz jest w stanie wyprowadzić nas z równowagi. Zaczynamy myśleć, że wariujemy, stajemy się oschli, nerwowi i nieprzyjemni dla otoczenia. Na stres bardziej narażone są kobiety, bowiem nie posiadamy tak dobrego mechanizmu odcięcia się od niektórych spraw jak mężczyźni, którzy potrafią niekiedy całkiem przestać myśleć, dzięki czemu odpoczywają efektywniej i mniej przejmują się problemami.

jak poradzić sobie ze stresem

Jak pozbyć się stresu i napięcia?

Przeżywając stres na co dzień, doświadczamy także napięcia mięśniowego. Głównie nadmiernie napięte są mięśnie ramion oraz barków, a także mięśnie twarzy – tworzy się tzw. lwia zmarszczka, czyli dwie lub trzy pionowe bruzdy pojawiające się pomiędzy brwiami. Jakkolwiek łatwo jest rozluźnić napięte barki i ramiona, tak trudno spowodować rozluźnienie płytkich mięśni twarzy, które jakby same z siebie pozostają napięte.

Sprawdź!  Jak radzić sobie ze stresem w pracy w czasach epidemii?

Można wypróbować techniki masażu twarzy, albo zabieg wstrzyknięcia toksyny botulinowej, która powodując czasowy paraliż tychże mięśni, wywoła ich rozluźnienie nawet na 6 miesięcy. Pozwoli to uniknąć powstania nieestetycznych i postarzających zmarszczek. Jednakże to usunie skutek napięcia, ale nie jej przyczynę.

Aby dotrzeć do przyczyny problemu, należy zagłębić się w podświadomość i odnaleźć źródło lęku, a następnie spróbować je usunąć. Czasem jednak napięcie utrzymuje się dłużej niż stresująca sytuacja. Organizm zdaje się przyzwyczajać do stresu i nie umiemy już się z niego uwolnić. W tym przypadku mogą pomóc różne techniki relaksacyjne, które powinniśmy dobrać indywidualnie. Mogą to być nawet proste rzeczy, które zawsze sprawiają nam przyjemność. Czasem nawet zwykły spacer po lesie może dać nam ukojenie na dłuższy czas niż droga terapia.

stres i napięcie - skuteczne sposoby na długotrwały stres

Jak radzić sobie ze stresem? Oto najlepsze sposoby:

Sposób 1: Ulubiona muzyka

Relaks przed zaśnięciem ze słuchawkami na uszach jest chyba najlepszą metodą na wyciszenie przed snem. Słuchanie swojej ulubionej muzyki pozwala nawet wyregulować bicie serca, tym samym obniżyć ciśnienie krwi co bardzo ułatwia zaśnięcie, a dobry głęboki sen jest bardzo potrzebny w regeneracji organizmu przed kolejnym ciężkim dniem.

Sposób 2: Wyjście z przyjaciółmi

Przebywanie z ludźmi, którzy są ci bliscy sprzyja rozluźnieniu napięcia i zacieśnieniu więzi między wami, co przekłada się na lepsze samopoczucie i zniwelowanie napięcia. Czasem wystarczy zwykła rozmowa by poczuć psychiczną ulgę.

Sprawdź!  Chroniczne zmęczenie - jak sobie z nim radzić?

Sposób 3: Shopping

Rozwiązanie dla kobiet, którym przyjemność sprawia robienie zakupów w galeriach handlowych. Powłóczenie się po sklepach odzieżowych, zakup nowych butów, sukienek, czy biżuterii dla siebie lub najbliższych zajmie zmęczony problemami umysł.

Sposób 4: Gorąca kąpiel lub prysznic

Woda ogółem wpływa na nasz organizm relaksująco. Już samo patrzenie na morskie fale lub taflę jeziora wywołuje w nas dobry nastrój. Jeśli jednak nie mamy możliwości wyjazdu, warto co wieczór zrobić sobie oczyszczający (dosłownie i w przenośni) rytuał. Rozpalić w łazience świece zapachowe lub kadzidełka, przyciemnić światło, użyć dobrego i pięknie pachnącego kosmetyku i delektować się chwilą, światłem i zapachem. Ciepła woda rozluźni mięśnie, a ulubione zapachy wyciszą i wprowadzą w stan relaksu.

Sposób 5: Aktywność fizyczna

Gdy czujemy że nasze ciało jest wyjątkowo napięte, a plecy bolą coraz bardziej, warto udać się na siłownię, basen lub jogging. Aktywność fizyczna zmusi mięśnie do rozluźnienia się, a dodatkowo zacznie stymulować wydzielanie hormonu szczęścia. Dzięki temu z treningu wrócimy już w lepszym nastroju i nabierzemy chęci do częstszej aktywności, co przełoży się na nie tylko lepsze samopoczucie, ale także atrakcyjniejszy wygląd.

Sposób 6: Medytacja

Czasem musimy dać odpocząć naszemu umysłowi. Dobrym rozwiązaniem jest poznanie jednej ze sztuk medytacji. Co zrobić by dobrze medytować? Wystarczy jedna lub dwie sesje po kilka lub kilkanaście minut aby skutecznie się wyciszyć i pozbyć złych myśli. Wystarczy wybrać wygodną pozycję siedzącą lub leżącą, zamknąć oczy i skupić się na oddechu, a kiedy nadejdą myśli, przyjrzeć się im a następnie wyobrazić jak się oddalają.

Sprawdź!  Jak poradzić sobie ze stresem w szkole i na studiach?

Sposób 7: Zabawa ze zwierzakiem

Zwierzęta mają niesamowity wpływ na samopoczucie. Przebywanie i zabawa z kotem lub psem (i nie tylko) pomaga rozładować napięcie, nie tylko nam ale także naszemu pupilowi. Kontakt ze zwierzęciem obniża puls i ciśnienie krwi, przytulanie i głaskanie go prowadzi do wzmocnienia więzi i poprawia humor na resztę dnia.

Sposób 8: Czytanie

Pozwala rozładować stres poprzez skupienie się na książce, a nie na problemach czy trudnym dniu w pracy. Wyobrażeniu sobie scen, wyglądu głównych postaci i scenerii absorbuje nasz umysł tak mocno, że zapominamy o problemach a nasze ciało się rozluźnia.

Sposób 9: Seks

Chwila bliskości i uniesień z ukochanym nie tylko pogłębi więź emocjonalną, ale także dotleni umysł i ciało dodatkowo spalając całkiem sporą ilość kalorii i skłoni organizm do wydzielania kilku kluczowych dla zdrowia hormonów. Seks ma pozytywny wpływ na sen wprowadzając umysł w stan głębokiego relaksu, a częste stosunki działają odmładzająco i wpływają na zdolności poznawcze mózgu.

Sposób 10: Własna twórczość

Posiadane zdolności manualne można wykorzystać do stworzenia nie tylko czegoś pięknego, ale także do pozbycia się napięcia oraz natrętnych myśli. Kreatywny umysł zajęty tworzeniem czegoś, nie będzie zajmował się nieprzyjemnym przyziemnymi sprawami. Nagromadzone negatywne emocje można łatwo przelać na płótno, papier czy nuty, pozbywając się ich na długo ze swojego wnętrza.