jaskółka symbol tatuażu

Znalazła swoje miejsce nie tylko w starożytnych wierzeniach, ale też współczesnej sztuce. Jaskółka to wędrowny ptak, występujący niemal na każdym kontynencie. Jako symbol posiada przy tym bogate znaczenie, które wykorzystać możesz w formie tatuażu.

jaskółka ptak tatuaż
Źródło: Instagram

Co symbolizuje jaskółka?

Na przestrzeni wieków przypisywano jej różną, czasami skrajną symbolikę. Od Grecję aż po Chiny, ptak też kojarzony był jednak zwykle z dobrymi nowinami. Oto najpopularniejsze wierzenia na temat jaskółek:

 1. Wierność i lojalność aż po grób. Dymówka – bo tak też nazywa się ów ptaki – słyną z tego, że swego partnera wybierają na całe dalsze życie. Symbolizują stabilną miłość do jednej osoby, mimo dalekich, często samotnych wypraw, które podejmują każdego dnia.
 2. Mają powiązanie z nieśmiertelnymi bóstwami – w antycznych wierzeniach bogowie często przybierali postać jaskółek, schodząc na Ziemię.
 3. Nosząc tatuaż jaskółki na dowolnej części ciała, czeka Cię pomyślność i szczęście – takie znaczenie często właśnie towarzyszy podaniom na ich temat. Grecy wierzyli, że ptaki te są posłankami Afrodyty – bogini piękna i miłości.
 4. W Chinach natomiast przypisywano im odwagę i nieugiętość. Jaskółki rzadko przebywają w stanie spoczynku – przez całe dnie przemierzają tereny w locie, poszukując pożywienia.
 5. Zabijanie ich może przynieść nieszczęście – same często symbolizują bogactwo i stabilność finansową.
 6. W wielu podaniach przypisywano jaskółkom zadanie przenoszenia dusz zmarłych lub towarzyszenia im w trakcie wkraczania do krainy umarłych.
 7. Muzułmanie postrzegają je jako symbol stabilności i wytrwałości, wysławiając jaskółki zwłaszcza w trakcie długich pielgrzymek.
 1. Kultura japońska jako jedna z nielicznych nadała im negatywne znaczenie. W legendach oznaczały często zdradę, ale też zwiastun straszliwego nieszczęścia. Kiedy bogowie byli rozgniewani, zsyłali jaskółki do domostw ludzi, którzy ich rozczarowali.
 2. Nie lubią wylatywać w dalekie morze, dlatego stały się symbolem ulgi i wytchnienia dla marynarzy. Kiedy spostrzegali oni dymówki, oznaczało to, że zbliżają się do stałego lądu.
 3. Symbolizują też powrót do domu – zawsze wracają do swego gniazda, niezależnie od tego, jak daleko poniosą je skrzydła.
 4. Doświadczeni marynarze z kolei posiadali często wytatuowane dwie jaskółki na piersi, co oznaczało, że to godny zaufania towarzysz podróży.
 5. Starożytne wierzenia znalazły swoje odzwierciedlenie we współczesności – według legend, tatuaże jaskółek odlatują z ciała marynarza, gdy ten dokona żywota, zabierając jego duszą do Nieba.
 6. Jaskółka z przebitym sercem symbolizuje utratę bliskiego członka rodziny, partnera lub przyjaciela.

Znaczenie tatuażu jaskółki może być więc rozległe, w zależności od formy, jaką wybierzemy. Popularne wzory przedstawiają często je w locie z dodatkami, takimi jak kwiaty (róże), kotwice lub karty do gry. Samo umiejscowienie tatuażu to jedynie inwencja autora – estetycznie prezentuje się bowiem na każdej części ciała. Małe wzory świetne sprawdzą się na nadgarstkach, dłoniach i stopach. Większe formaty umieścić możesz na plecach, klatce piersiowej czy ramieniu.

Sprawdź!  Tatuaże pod biustem damskie - jakie wzory są najbardziej popularne?