Niegdyś budziły grozę i ambiwalentny stosunek… Dziś jednak, tatuaże z różą na dobre weszły do kanonu współczesnych form wyrażania siebie. Warto jednak wiedzieć, że niektóre symbole to nie tylko wyraz artystycznej ekspresji, ale też wielowiekowa tradycja o ciekawej historii. Na szczególną uwagę zasługują motywy roślinne, takie jak kwiat róży. W czym tkwi jego sekret?
Tatuaż róża – na ramieniu, plecach, czy udzie?
Tatuaż róża damski najczęściej okala ręce – szczególnie przedramiona – i tworzy coś na rodzaj wijących się pnączy. Z kolei, u mężczyzn zobaczymy tatuaż róży na ramieniu – z czego to wynika? Ponownie ukłon w stronę historii – dawniej tatuaże umiejscawiano na ciele w taki sposób, by rzucały się w oczy, informując naszego rozmówcę o sile, waleczności i odwadze.
Coś w tym jest, jednak dziś zarówno twórcy, jak i „nosiciele” nie interpretują tego w tak dosadny sposób. Ponadto, etyka niektórych zawodów coraz częściej się rozluźnia – jeszcze kilka lat temu tatuaże powinny w razie potrzeby znikać pod mankietami koszuli, co dzisiaj nie jest już tak surowo egzekwowane, nawet w zawodach takich, jak służba mundurowa. Wytatuowane dłonie, górne partie szyi a nawet twarz coraz śmielej wchodzą na salony…
Tatuaż róża – znaczenie i symbolika wzoru
Żeby poznać wszystkie sekrety kryjące się za tym kwietnym motywem, należy… odbyć historyczną wędrówkę dookoła świata. Na szczęście jednak, wystarczy poszperać w Internecie lub archiwaliach, także dostępnych on-line. Nie oznacza to jednak, że uzyskamy jednoznaczną odpowiedź – jak się okazuje, tatuaż róża to nieodgadniona zagadka ludzkości, która daje mnogość interpretacji. Poniżej zaledwie kilka znaczeń, o jakich mówią minione dzieje:
- Równowaga – tarot podpowiada, że róża to symbol bilansu, duchowego umiarkowania i szczęścia, wynikającego z poznania tajemnicy szczęścia.
- Matczyna miłość – w chrześcijaństwie, Maryja jest ukazywana z różą na znak oddania i niewyczerpalnej miłości względem Chrystusa.
- Miłość, piękno, romans – o tym z kolei opowiada nam mitologia grecka, w której to róża zmienia swoje znaczenie w zależności od sytuacji.
- Odwaga i delikatność – choć te dwa pojęcia są sobie nieco przeciwstawne, taka jest przecież róża. Pozornie lekka i zjawiskowa, jednak jej kolce i trwała łodyga są odporne na zniszczenia i można potraktować je jako archetyp siły.
- Wrażliwość i kruchość – nauki przyrodnicze sugerują konkretne wytyczne, dzięki którym róża może wydać swoje pąki. Tym samym, świadczy to o wyjątkowości i indywidualizmie.
Biorąc pod uwagę wyłącznie względy estetyczne, róże są kwiatami o nietuzinkowej urodzie – zazębiające się płatki rozwijających się pąków i pełny kształt dają możliwość zestawienia ich z niemal każdym elementem florystycznym (od gipsówki, przez trawę cytrynową czy liście eukaliptusa), nawet tym sztucznym.
Podobno pierwszy gatunek róży pojawił się na ziemi już w VII wieku, co daje kolejną możliwość interpretacji – skoro bowiem towarzyszą nam niemal od zawsze, może oznaczają ponadczasowość i wieczność?
Zwracając uwagę na żywotność róży, można pokusić się o stwierdzenie, że to trwałe i symboliczne wyrażenie wrażliwości i względnej nadziei, która potrafi nas zaskoczyć i – dosłownie – ukłuć.
Sami artyści tatuażu dopisują swoje własne interpretacje tym bardziej, że kwiatowe elementy to bardzo „wdzięczny” wypełniacz wielkopowierzchniowych tatuaży, szczególnie rękawów. Choć nie jest to pożądana przez tatuatorów opcja utrwalania związków, często różane ornamenty towarzyszom imionom partnerów/partnerek, tworząc spójne kompozycje.
Twórcy zwracają jednak uwagę na fakt, że w wielu przypadkach trzeba po czasie dołożyć pączków, listków i skutecznie przykryć imię ukochanej osoby, czyli zastosować cover up. Drażliwą kwestią jest fakt, że w zestawieniu z uczuciem, wygrywa tusz – nawet najtrwalsza deklaracja nie jest tak trwała, jak malunek na naszym ciele…
Tatuaż róża – czy kolor ma znaczenie?
Z barwami sytuacja jest równie skomplikowana, choć kanon historii sztuki stara się tę wiedzę usystematyzować. Wiemy, że czerwień oznacza miłość, a żółty – zazdrość. To jednak wcale nie wyczerpuje naszego tematu, bo kolorystyka kwiatów rządzi się swoimi prawami – wspominana czerwień to symbol miłości, jednak tej pożądliwej, o charakterze cielesnym, zaś wskazany żółty oznacza zawiść i gotowość do zemsty kochanków.
Na szczęście biel studzi nieco te emocje, oznaczając czystość, nadzieję i wierność. Róże w odcieniach błękitu najczęściej interpretowane są jako oniryczne i marzycielskie, z kolei różowe mogą być utożsamiane ze spokojem i oddaniem ukochanej osobie.
Tęczowe wariacje to kolejna szansa na zindywidualizowanie naszego wzoru. Warto zatem zastanowić się, czy nasze ciało będzie żywym, kolorowym płótnem i polem do artystycznej dyskusji, czy – po prostu – postawimy na szary, ale efektowny bukiet.
Jaka przyszłość czeka róże? Estetyka powoli wygrywa z ukrywaniem znaczeń – innymi słowy, karty historii piszą się na naszych oczach… Wciąż jednak różane tatuaże cieszą się uznaniem i nieprędko odejdą w niepamięć!