tatuaż henna

Tatuaże z henny to bardzo popularna forma ozdabiania ciała na pewien czas. Zazwyczaj są piękną pamiątką wiążącą się w wakacjami w egzotycznych krajach. Henna to nic innego, jak roślinny barwnik, który szczególnie popularny jest chociażby w Indiach, gdzie posiada on wręcz mistyczną, odświętną symbolikę. 

Jak wykonać tatuaż z henny? 

Zanim zostanie powiedziane, w jaki sposób wykonać tatuaż z henny warto nadmienić, że substancją barwiącą jest sproszkowana roślina o nazwie lawsonia bezbronna (łac. Lawsonia inermis). Używa się jej suchych pędów i liści w formie sproszkowanej. Tatuowanie henną powinno odbywać się na dokładnie odtłuszczonej i osuszonej powierzchni skóry. Te dwie czynności muszą zostać zachowane, gdyż w przeciwnym razie barwnik może nierównomiernie się rozkładać, a co za tym idzie, tworzyć nieestetyczne prześwity.

Aby uniknąć pomyłek częstą praktyką jest nanoszenie w pierwszej kolejności szablonów, które kalkuje się na skórę. Dopiero potem nakłada się pastę z lawsonii cienkim aplikatorem i oczekuje się na jej całkowite wyschnięcie. Dodatkowo, należy pamiętać, że henna nie może być zmywana przed upływem około pięciu godzin. 


Ile tatuaże z henny utrzymują się na skórze? 


To, jak długo utrzymuje się tatuaż z henny determinowane jest przez kilka czynników. Po pierwsze, z całą pewnością utrzymywaniu się tego rodzaju ozdoby nie sprzyja wykonywanie peelingów czy innych agresywnych zabiegów, które dość mocno ingerują w strukturę naskórka i skóry. Po drugie, wystawianie tatuażu z henny na ekspozycję promieni słonecznych także może skracać czas utrzymywania się barwnika. Generalnie przyjmuje się jednak, że henna trzyma się przeciętnie tydzień, chociaż nierzadko zdarza się, że bez większych ubytków estetycznych pokrywa skórę do trzech tygodni. 

Sprawdź!  Jak zmyć hennę? - 10 produktów, które Ci w tym pomogą

Tatuaż z henny – czy to bezpieczne? 

Tatuaż wykonany barwnikiem pochodzącym z lawsonii bezbronnej to doskonała alternatywa dla trwałych tatuaży wykonywanych w specjalistycznych salonach przez tatuatorów. Zdarzają się jednakże przypadki, kiedy henna stanowi potencjalne zagrożenie dla zdrowia. Zazwyczaj dzieje się tak w przypadku, gdy osoba tatuowana tym barwnikiem jest uczulona na jego substancje oraz wtedy, gdy henna zawiera domieszkę PPD. Czym właściwie jest PPD? W dużym skrócie, jest to parafenylodiamina, która posiada własciwiości bardzo silnie uczulające.

Może powodować różnego rodzaju podrażnienia, wysypki, zaczerwienienia skóry oraz nieprzyjemne w skutkach owrzodzenia. W przypadku skalpu może nawet prowokować wypadanie włosów. Warto czytać skład henny i w przypadku dopatrzenia się takich składników jak: paraphenylenediamine, 1,4-diaminobenzen, p-fenylenodiamina, 4-fenylenodiamina, fenylenodiamina, 4-aminoaniline, czy p-diaminobenzen zrezygnowania z zakupu, aby uniknąć możliwych brzemiennych w skutkach efektów ubocznych. Dlaczego zatem PPD tak chętnie dodawane jest do składu henny? Niestety dlatego, że na obecną chwilę jest to najmocniejszy znany czarny barwnik o ogromnej intensywności. Całkowicie naturalna henna nie powinna jednakże wywoływać żadnych reakcji alergicznych. 

Sprawdź!  Henna pudrowa na brwi - co musisz wiedzieć o zabiegu?

Jak zmyć tatuaż z henny? 

Wcześniej zostało już wspomniane, że wykonywanie zabiegów mechanicznych skraca trwałość henny. Warto zatem wykonać na przykład peeling cukrowy podczas kąpieli, który efektywnie złuszczy naskórek nasiąknięty barwnikiem. Co dodatkowo pomaga pozbyć się tego tymczasowego tatuażu?

Drugą propozycją może być silnie natłuszczający krem. Cząsteczki substancji użytych do produkcji kosmetyku powinny być w stanie efektywnie „wypchnąć” barwnik. Trzecia opcja to wysokoprocentowy alkohol. Należy solidnie i obficie nasączyć nim wacik kosmetyczny i pocierać skórę do uzyskania zadowalającego efektu. Ostatnim miarodajnym i popularnym sposobem jest domowa pasta z soku z cytryny i sody oczyszczonej. Warto nałożyć ją na dziesięć, maksymalnie piętnaście minut, po czym dokładnie pocierać pumeksem aż do całkowitego usunięcia barwnika. 

Sprawdź!  Jakie są kolory i rodzaje henny?

Ile kosztują tatuaże z henny? 

Tak jak w przypadku tatuaży tradycyjnych, koszt, jaki należy ponieść, aby posiadać ozdobę z henny uzależniony jest od wielkości i stopnia trudności jej wykonania. Proste, niezbyt skomplikowane wzory zaczynają się od około dziesięciu złotych. Te bardziej wymagające, których wykonanie pochłania więcej czasu i wymaga znacznie bardziej zaawansowanych umiejęności zazwyczaj oscyluje w granicach stu złotych. Nie wydaje się więc być to nadto wygórowana kwota, szczególnie, jeśli porównamy ją do tradycyjnych tatuaży wykonywanych za pomocą tuszu. 

Reasumując, henna to doskonała alternatywa dla zwykłego tatuowania. Pozwala na ocenienie, czy dany wzór podoba się na tyle, aby na stałe nanosić go na ciało. Jej dodatkowym atutem jest możliwość zmycia w dowolnym momencie lub poczekania na to, aż samoistnie wyblaknie. Henna to również często wspaniała pamiątka po pobycie egzotycznym kraju. Warto ją wykonać, gdy ceni się nietuzinkowe ozdabianie skóry. Może stanowić na przykład swoistą biżuterię dla dłoni czy mieć określone znaczenie w pewnych kręgach kulturowych.