W drogerii trafisz na rozmaite kosmetyki. Wiele przeznaczonych jest do pielęgnacji specyficznych typów cery. Każda buzia ma nieco inne wymagania i problemy. Sprawdź, jak określić, do jakiej grupy należysz Ty i postaw na idealne kremy czy olejki.

Cera mieszana – jakie są jej cechy?

Cera mieszana to kombinacja różnych rodzajów skóry. Tym samym niezwykle trudno o nią zadbać. W okolicach policzków i podbródka wymaga kompleksowego nawilżenia, natomiast w strefie T konieczne okazuje się zmatowienie. Ponadto w tłustych punktach częściej pojawiają się zaskórniki.

Codzienna pielęgnacja w przypadku cery mieszanej to niezwykłe wyzwanie. Zacznij od delikatnego oczyszczenia ze szczególną ostrożnością w okolicach policzków. Postaw również na nawilżający krem do twarzy dający efekt matowej skóry. Eksperymentuj z kosmetykami i znajdź idealny zestaw na co dzień.

Sprawdź!  Jak szczotkować ciało na sucho? Pobudź swoją skórę do życia

Cera sucha – czym się wyróżnia?

Jeśli męczy Cię suchy i łuszczący się naskórek na twarzy, to znak, że możesz mieć cerę suchą. Przede wszystkim brakuje jej lipidów oraz wilgoci. To przyczynia się do niskiej elastyczności czy widocznego napięcia. Z czasem pojawia się również uporczywe swędzenie, a wtedy pod żadnym pozorem nie powinnaś się mu poddawać.

Skóra sucha jest w dużej mierze osłabiona, co oznacza zwiększoną podatność na uszkodzenia. Tym samym warto ja kompleksowo chronić przed rozmaitymi czynnikami zewnętrznymi. Sięgnij po kremy głęboko nawilżające z filtrem przeciwsłonecznym. Pomocne okażą się rozmaite maseczki i kosmetyki o formule regenerującej barierę lipidową.

Sprawdź!  Wszywka z esperalu – czy warto ją brać pod uwagę?

Cera tłusta – po czym ją poznać?

Błyszczące się czoło i często pojawiające się wypryski to sygnały, że możesz mieć cerę tłustą. Komórki produkują nadmierną ilość sebum, co prowadzi do gromadzenia się go na powierzchni. Tym samym w strefie T, czyli na nosie i czole widoczna jest tłusta warstwa, jakbyś nałożyła zbyt dużo rozświetlacza.

Jeśli męczy Cię błyszcząca się buzia, postaw na kremy o formule matującej. Mają one pomóc w ograniczeniu aktywności gruczołów łojowych. Dzięki temu jednocześnie pozbędziesz się wrażenia tłustego filmu i będziesz cieszyła się w końcu mniejszą ilością wyprysków i stanów zapalnych.

Cera naczynkowa, wrażliwa czy trądzikowa?

Oprócz klasycznych typów skóry wyróżnia się również pewne podkategorie. Wiele osób przykładowo ma doświadczenia z cerą naczynkową. Jak nazwa sama wskazuje, wiąże się ona z dużą ilością widocznych naczynek. Skutkuje to znaczną wrażliwością na zmiany otoczenia oraz powstawaniem rumieni. Podobną podatność na czynniki zewnętrzne wykazuje cera wrażliwa, która charakteryzuje się również licznymi przebarwieniami, zaskórnikami czy suchością.

Sprawdź!  Dostawka do wózka - idealny gadżet dla dwójki dzieci

Wyróżnić należy również cerę trądzikową, najczęściej występującą u osób w okresie dojrzewania. W tym przypadku intensywność występowania wszelakich zaskórników czy podskórnych stanów zapalnych jest czymś na porządku dziennym. Jeśli należysz do grona osób z taką problematyczną skórą, zadbaj o dopasowane kosmetyki. Eksperymentuj i szukaj rozwiązań idealnie komponujących się z Twoimi potrzebami i trybem życia.