jakie włosy do mnie pasują

Wiele osób marzy o trwałej zmianie w swoim wizerunku. Pierwsza myśl, która się pojawia to włosy i zmiana ich koloru. Niestety, często pojawiają się wątpliwości, co do ich barwy i wyboru samej farby. Blond, brąz, czy rudy? Jaki odcień pasuje do danego typu urody? Wybierając farbę, warto zastanowić się, który kolor najlepiej będzie podkreślał wszystkie atuty wyglądu i pasował do karnacji, twarzy, czy koloru oczu. 

Jak dobrać kolor do twarzy, karnacji i koloru oczu?

Kolor włosów jest trwały, dlatego nie ma miejsca na błędy, których będzie się długo żałować. Koloryzacja, która nie wygląda tak, jak tego chcieliśmy to nie tylko cios dla portfela, ale także komfortu i pewności siebie, dlatego warto przejrzeć się w lustrze przed podjęciem decyzji i określić, jaki mamy typ urody. Naturalnie pierwsza myśl przy jasnych oczach to blond, a przy brązowych oczach ciemniejsze odcienie. To jednak nie wszystko. Poza barwą tęczówek kluczowa jest też karnacja, dlatego najlepiej przyjrzeć się „typom” urody, by móc zdecydować, który z nich jest tym, który widzimy, spoglądając w lustro. 

Jakie są typy urody?

Chociaż pierwszą myślą dotyczącą typu urody może być pochodzenie, nie jest to niestety tak oczywiste. Nie każdy Irlandczyk jest rudy, Włoszka nie musi być brunetką, tak samo jak nie każda Słowianka ma blond włosy w odcieniu zboża. Chodzi tu o typ kolorystyczny, który podzielić można według pór roku: wiosna, lato, jesień i zima. Typ urody – podobnie jak pora roku – ma swój kolorystyczny charakter i tego typu klasyfikacja może pomóc przy podejmowaniu decyzji dotyczącej trwałej koloryzacji włosów (a także przy makijażu, czy wyborze ubrań!)

Sprawdź!  Ciemno fioletowe włosy - jak uzyskać zjawiskowy efekt?

Typ urody: Wiosna – jaki kolor włosów pasuje?

Pani Wiosna to osoba o jasnej karnacji, której skóra może przypominać brzoskwiniowy, zaróżowiony odcień. Pojawiają się na niej rumieńce i piegi, jest delikatna i gładka oraz opala się na brązowo. Oczy są jasne, chociaż niekoniecznie niebieskie, gdyż mogą być szare, czy zielone z drobnymi plamkami. Naturalne włosy typu Wiosna są blond, chociaż mogą pojawiać się również ciemniejsze lub rdzawe akcenty. Do tego typu urody pasować będą ciepłe blondy, złote brązy i rudości, a także odważniejsze odcienie, wchodzące w czerwień.                                         

Typ urody: Lato – jaki kolor włosów pasuje?

Typ urody Lato należy do „mysich” blondynek oraz brunetek i również charakteryzuje się jasną karnacją, chociaż jest ona bardziej chłodna i ziemista. Oczy nie różnią się od Wiosny: są niebieskie, szare lub zielone, chociaż rzadziej występują na nich złotawe plamki. Warto dodać, że jest to dość „słowiański” typ urody, gdyż Lato to typ urody znaczącej ilości Polek. Kolor włosów, który świetnie się sprawdzi to platynowy blond, czy popielaty brąz. Kolory powinny być stonowane, niezawierające czerwonych, czy złotych akcentów. 

Sprawdź!  Kiedy najlepiej obcinać włosy zgodnie z fazami księżyca?

Typ urody: Jesień – jaki kolor włosów pasuje?

Jesień to ciepły typ urody, jednak karnacja może być zarówno jasna, jak i lekko brązowa, na której zazwyczaj pojawiają się piegi. W tym typie urody pojawiają się też kłopoty z opalenizną, która częściej jest czerwona, niż brązowa.  Pani Jesień bardzo rzadko ma jasnoniebieskie oczy, częściej pojawiają się głębokie zielenie, brązy i błękity, jednak mimo tak różnej palety barw tęczówek, kolory są zawsze ciepłe i może pojawić się na nich charakterystyczne „nakrapianie”. Włosy tego typu urody są najczęściej ciemnobrązowe i przy koloryzacji zdecydowanie warto podkreślić tę barwę przy pomocy mahoniu, miedzi, czerwieni, czy złocistych brązów. Warto dodać, że ten typ urody bardzo „lubi” farbowanie, więc wiele kolorów sprawdzi się rewelacyjnie, o ile pojawi się cieniowanie, które doda autentyczności i głębi koloru. 

Sprawdź!  Dredy - jak zrobić i je pielęgnować?

Typ urody: Zima – jaki kolor włosów pasuje?

Można wyróżnić dwa „oblicza” Pani Zimy: typ południowy i typ Królewny Śnieżki. Ten pierwszy charakteryzuje się oliwkową, chociaż chłodną barwą skóry, która szybko opala się na zimny, popielaty brąz. Na twarzy pojawiają się szarawe piegi, chociaż nie jest to częste. Typ Królewny Śnieżki to porcelanowy, prawie przezroczysty odcień skóry, która odbija się błękitami. Oczy Pani Zimy mogą być intensywnie zielone, ciemnobrązowe lub szaro-niebieskie. Ze skórą kontrastują brązowe lub czarne włosy, do których warto wybrać farbę, która podkreśli kolor, nie zmieniając go drastycznie. Sprawdzi się również podkręcenie koloru za pomocą fioletowych i ciemnoniebieskich refleksów, które podkreślą odcień skóry. 

Dobieranie farby do włosów nie jest łatwe, chociaż stosowanie klasyfikacji czterech typów urody to sprawdzony sposób, który może w tym pomóc. Nie zawsze jest on jednak stuprocentowo skuteczny. Przez podtypy (takie jak chociażby u Zimy), czy różne stopnie „chłodnych” i „ciepłych” odcieni, mogą pojawić się problemy z ocenieniem tego, co najlepsze będzie dla włosów. Właśnie dlatego przed koloryzacją warto zapytać o radę przyjaciół, rodziny lub najlepiej samego fryzjera, który może doradzić i ewentualnie zmienić koncepcję tak, by nie żałować decyzji i wyjść z salonu fryzjerskiego zadowolonym i odświeżonym.