W zależności od wybranej metody konkretny rodzaj wędkowania wyróżniają inne charakterystyczne cechy. Przyjrzyjmy się zatem tym najpopularniejszym, by każdy, kto planuje rozpocząć przygodę ze wspomnianą dyscypliną, mógł wybrać styl najbardziej mu odpowiadający. Dobrać do niego odpowiedni sprzęt wędkarski itd.

Metoda spławikowa i gruntowa – charakterystyka technik połowu


Technika spławikowa uznawana jest za najstarszą i najpopularniejszą metodę wędkarską.
Na czym dokładnie polega? Otóż główną rolę gra w niej tak zwany spławik, czyli swego rodzaju sygnalizator tego czy ryby w ogóle biorą. Za jej pośrednictwem łowi się z brzegu albo łódki, za każdym razem posługując się jednak wskazanym spławikiem – stałym, przelotowym albo odległościowym. Wędki używane podczas łowienia metodą spławikową mają różną długość.
Krótszych używa się na wodach płytszych i analogicznie, dłuższych na wodach głębszych.

Sprawdź!  Poznaj 7 najważniejszych czasowników modalnych w języku angielskim i zobacz, jak je stosować

Z kolei metoda gruntowa bazuje na przynęcie, którą umieszcza się na samym dnie zbiornika – jeziora, rzeki czy stawu. Co więcej, takową unieruchamia się tam za pomocą specjalnego obciążenia. Wykorzystując wskazaną metodę wędkowania, warto wyposażyć się w dobrej jakości sprzęt i narzędzia wędkarskie, ponieważ dedykowana jest ona dużym, wymagającym okazom ryb. Takim, do których potrzebne są wędki o co najmniej trzech metrach długości.

Metoda karpiowa i spinningowa – charakterystyka technik połowu

Technika karpiowa sprawdza się podczas połowu karpia, jest popularna zarówno w naszym kraju, jak i za granicą. Dzieli się na dwie, osobne techniki, z których pierwsza bazuje na łowieniu z gruntu, najlepiej na kulki proteinowe. By ją praktykować, należy wyposażyć się w mocne wędzisko i profesjonalne akcesoria wędkarskie. Druga technika z zakresu metody karpiowej, czyli Zig Rig to metoda powierzchniowa, dość uniwersalna, bo skuteczna na wodach płytkich i głębokich.
Jest prosta i nawet początkującym nie sprawia większych problemów.

Sprawdź!  Urządzenia na cellulit – jakie są i czy rzeczywiście przynoszą rezultaty?

Metoda spinningowa polega zaś na regularnych, systematycznych szarpnięciach.
Takowe prowokują ryby drapieżne, bo przypominają im ruchy innych ryb, którymi się żywią.
W tej technice przez cały czas, aż do skutku zarzuca i zwija się przynętę.

Metoda sumowa, muchowa, morska i podlodowa – charakterystyka technik połowu

Metoda sumowa, muchowa, morska oraz podlodowa to techniki, które nie są tak popularne, jak opisane powyżej, znajdują się jednak wędkarze, którzy i z nich korzystają. Metoda sumowa, jak sama nazwa wskazuje, koncentruje się na połowie suma. Podlodowa technika to po prostu łowienie ryb w przeręblu, a metoda muchowa oznacza połów bazujący na określonych przynętach, na przykład sztucznych z ukrytymi haczykami. W przypadku metody morskiej wcale nie chodzi o wyłączny połów w wodach słonych. Wskazaną technikę można bowiem zastosować także w zbiornikach wód słodkich, jednak na tyle dużych, by wybraną przynętę ciągnąć zaraz za łodzią.

Sprawdź!  Burberry na jesień – idealne propozycje dla niej i dla niego

Jak widać, szeroki przekrój różnych metod wędkowania daje nieograniczone wręcz możliwości wyboru. Spośród wszystkich wspomnianych, każdy wędkarz ma szansę wybrać technikę idealną dla siebie.