Głównym zadaniem każdego peelingu – i tego do ciała, i tego do skóry głowy – jest porządne oczyszczenie skóry. Kosmetyk ma złuszczać skalp, usunąć z niego martwy i zrogowaciały naskórek, a także ewentualne inne zanieczyszczenia oraz bakterie. Wykonując taki peeling do głowy, można też oczyścić włosy z rozmaitych pozostałości po kosmetykach, zwłaszcza tych przeznaczonych do stylizacji, które lubią niestety osadzać się na pasmach i nieraz nie dają się zmyć samą wodą.
Peeling usprawni też krążenie, a to z kolei pozwoli skórze przyjmować i wchłaniać więcej dobrych dla niej substancji odżywczych. Wskutek tego zabiegu regulacji ulegnie nawet praca gruczołów łojowych. Nie będą one aż tak silnie i intensywnie stymulowane, dzięki czemu zaczną produkować mniej łoju. A mniej łoju, to i mniejszy problem z przetłuszczaniem się włosów i skóry. Peeling do głowy pozwala dłużej cieszyć się świeżością i czystością pasm. Dzięki niemu nie trzeba więc tak często sięgać po szampon i można zmniejszyć częstotliwość mycia głowy.
Każdy peeling skóry głowy przede wszystkim oczyszcza więc tę skórę i włosy. Koi ją i sprawia, że staje się ona wyraźnie uspokojona, dzięki czemu występujące na niej gruczoły łojowe przestają tak intensywnie i bezustannie pracować. Skóra zaczyna też znacznie lepiej radzić sobie z przyjmowaniem pielęgnacyjnych kosmetyków. Nareszcie wykonywane na niej zabiegi przynoszą dobre efekty.
Wszelkiego rodzaju maski, odżywki i olejki o wiele lepiej wchłaniają się we włosy i odżywiają je już nie tylko od zewnątrz, ale też i od wewnątrz. Włosy zaczynają też odbijać się u nasady. Efekt? Wyglądają na bardziej puszyste i świeże. Peeling skóry głowy może nawet doprowadzić do efektu, w którym włosy będą szybciej rosnąć. Pobudzeniu ulegną ich cebulki. Na głowie nagle pojawi się istny wysyp małych włosków, nazywanych określeniem pobranym z języka angielskiego, czyli baby hair.
Niesamowite jest również to, że przy pomocy takiego prostego peelingu można poradzić sobie nawet z poważnymi problemami. Specjalistyczny peeling trychologiczny poradzi sobie ze świądem i zdoła wyleczyć łupież. Jego moc jest wprost nieograniczona.
Domowy peeling skóry głowy – jak go wykonać krok po kroku?
Każdy peeling trzeba wykonywać w sposób delikatny. Jest to najważniejsza zasada, jaką absolutnie powinnaś przyswoić, by zawsze już o niej pamiętać. Nawet najbardziej naturalny peeling głowy mógłby przynieść ci zamiast dobrych efektów pewne skutki uboczne, jeżeli niepoprawnie byś go użyła. Jak więc wykonać go prawidłowo? Jak zrobić peeling skóry głowy w kilku prostych krokach?
- Najpierw zmocz swoje włosy. Nie musisz ich myć, ale jeśli uważasz, że są mocno zabrudzone i zanieczyszczone, możesz zastosować na nich jakiś lekki i naturalny szampon, tylko po prostu nie przesadzaj z jego ilością.
- Zmyj kosmetyk i poczekaj, aż nadmiar wody spłynie z włosów. Możesz też delikatnie osuszyć je czystym ręcznikiem, ale pamiętaj, że włosy muszą pozostać wilgotne.
- Nałóż na nie teraz wybrany peeling do głowy. Oczywiście nie możesz wcierać go w pasma. Musisz wmasowywać go w samą skórę głowy i postępować tak przez jakieś dwie, trzy lub cztery minuty.
- Masuj skórę okrężnymi ruchami. Rób to przy pomocy samych opuszków palców. Gdy uznasz, że kosmetyk dotarł już do wszystkich zakamarków skóry, od razu go zmyj, robiąc to bardzo dokładnie. Musisz wypłukać wszystkie jego drobinki. Nie możesz dopuścić do tego, by nawet niewielka ich ilość pozostała na twojej głowie. Jeżeli natomiast zastosowałaś peeling do skóry głowy z glinką albo peeling z fusów kawy, po zastosowaniu produktu raz jeszcze umyj dokładnie włosy delikatnym szamponem.
- Pielęgnację zakończ wmasowaniem i zmyciem maski bądź odżywki. Jeżeli natomiast końcówki włosów są bardzo suche, przed zastosowaniem peelingu możesz wetrzeć w nie jakiś olejek, aby dodatkowo je zabezpieczyć i uchronić przed kolejnym wysuszeniem.
Niezależnie od tego, na jaki peeling skóry głowy się zdecydowałaś, musisz używać go systematycznie. Zacznij od jednego zabiegu na tydzień. Prawdopodobnie szybko poczujesz różnicę, bo już po kilkumiesięcznej kuracji włosy będą wolniej się przetłuszczać i zostaną pięknie odżywione. Z czasem być może będziesz mogła wykonywać taki peeling na skórę głowy wyłącznie raz na dwa tygodnie, gdy już stan twojej skóry głowy ulegnie poprawie.
Zalety używania peelingów do skóry głowy
Najprawdopodobniej słowo peeling kojarzy ci się przede wszystkim z produktem pielęgnacyjnym przeznaczonym do dbania o ciało, a w tym głównie o nogi, ewentualnie ręce czy dłonie. Oczywiście używasz takich produktów.
Masz nadzieję, że dzięki nim zarówno wygładzisz ciało, jak i je ujędrnisz, w ten sposób pomagając sobie w pozbyciu się cellulitu bądź rozstępów. Jest to oczywiście prawda, ale musisz też wiedzieć, że istnieje też peeling skóry głowy, który jest tak samo wartościowym produktem jak ten przeznaczony do ciała.
Włącz go koniecznie do swojej codziennej pielęgnacji włosów. Sama się wtedy przekonasz, że jest to naprawdę niesamowicie wartościowy produkt.
Specjalistyczny peeling, np. ten trychologiczny, znacznie lepiej poradzi sobie z oczyszczeniem skóry od każdego szamponu. Usunie z niej resztki po przeróżnych kosmetykach, takich jak lakiery, odżywki, pianki, żele czy lotiony.
Pozwoli ci także pozbyć się martwego naskórka, który wytwarza się nawet na powierzchni skóry głowy. Wykonując peeling, zawsze przy okazji robisz sobie chociażby krótki masaż. A już ten pięciominutowy wyraźnie pobudza krążenie, dzięki czemu krew zaczyna szybciej przepływać przez naczynia krwionośne. Dociera tym sposobem do wszystkich komórek skóry i zaczyna je efektywnie odżywiać, przenosząc do nich różne substancje odżywcze oraz tlen.
Efekty na pewno pozytywnie cię zaskoczą. Na pewno się zdziwisz tym, jak wiele możesz zyskać, jeżeli tylko sięgniesz po taki jeden niepozorny produkt, jakim jest peeling do głowy.
Stosując peeling głowy w miarę systematycznie, czyli przynajmniej ten jeden raz w tygodniu, sprawisz, że włosy odbiją się u nasady i staną się bardziej puszyste. Poprawie ulegnie ich wizualna objętość. Zaczniesz odnosić wrażenie, że twoich włosów jak gdyby jest więcej niż normalnie.
Prawdopodobnie z czasem przerodzi się to w rzeczywisty efekt, bo pod wpływem regularnego peelingu włosy naprawdę zaczną ci szybciej rosnąć. Staną się też ogólnie mocniejsze i silniejsze. Peeling skóry głowy nada im również blasku, który od razu poprawi wygląd całej twojej fryzury.
Domowe peelingi do skóry głowy
Nie musisz płacić dużych pieniędzy za gotowe drogeryjne peelingi do skóry głowy. Jeżeli nie masz ochoty na kolejne zakupy kosmetyczne, które zwykle kończą się sięgnięciem po liczne i do niczego ci niepotrzebne produkty, spróbuj po prostu tworzyć takie preparaty sama. Nie ma w tym absolutnie niczego trudnego. A możesz być pewna, że dobry peeling do skóry głowy, który wykonasz w domu, zadziała tak samo skutecznie jak ten, za który musiałabyś zapłacić w drogerii nawet kilkadziesiąt złotych.
Peeling z cukru
Zacznij od czegoś prostego. Zanim przejdziesz do korzystania z wymyślnych i bardziej skomplikowanych receptur, oprzyj się na tej zupełnie podstawowej, dzięki której wykonasz popularny peeling cukrowy. Sprawdza się on dość dobrze na każdym typie skóry głowy. Do jego wykonania potrzebujesz wyłącznie dwóch produktów: cukru (może być i ten biały, i brązowy) oraz dowolnego szamponu (np. tego naturalnego). Proporcje mogą być dowolne, ale na początek możesz spróbować wymieszać ok. trzy łyżeczki cukru z jedną łyżeczką szamponu. Gotową mieszanką masuj skórę głowy przez kilka minut. Potem spłucz resztki produktu i umyj włosy zwykłym szamponem.
Peeling skalpu z kawy
Jeszcze lepsze działanie będzie mieć kawowy peeling do głowy. Kofeina, czyli podstawowy składnik każdej kawy, jest bowiem substancją typowo pobudzającą, tak więc ma zdolność do stymulowania cebulek włosów i potęgowania wzrostu włosów. Peeling kawowy jest naprawdę silnym i mocnym produktem, dlatego na początku, póki jeszcze się z nim dobrze nie oswoisz, nie używaj go przesadnie często. Zabieg wykonuj raz w tygodniu. Do peelingu wykorzystasz natomiast fusy z kawy i niewielką ilość szamponu.
Najmocniejszym działaniem oczyszczającym wykazuje się jednak peeling z sodu. Właściwości tego kosmetyku są mocno zbliżone do właściwości mikrodermabrazji, która jest jednak dość specjalistycznym zabiegiem kosmetycznym. Ten peeling sprawdza się w szczególności na włosach tłustych. Aby go wykonać, musisz wymieszać ze sobą dwie łyżki sody oczyszczonej i łyżeczkę naturalnego szamponu. Papkę nałóż na skórę, pozostaw ją na niej na kilka minut, a następnie wszystko dokładnie spłucz.