Henna stanowi ciekawą, a przy tym bezpieczną, alternatywę dla chemicznych farb do włosów. Przy jej stosowaniu należy pamiętać jednak o tym, że efekt końcowy zależy głównie od tego, w jakiej kondycji znajdują się obecnie włosy i jakim zabiegom były wcześniej poddawane. Sprawdź, co musisz wiedzieć o tym produkcie zanim zdecydujesz się na jego użycie.
Henna do włosów – czym właściwie jest?
Henna to sproszkowany barwnik, który uzyskuje się z liści i pędów tropikalnej rośliny – lawsonii bezbronnej. Produkt ten posiada przede wszystkim właściwości koloryzujące, ale oprócz tego ma w sobie szereg składników odżywczych – dobroczynnie wpływających na stan i kondycję włosa.
Działanie henny jest bardzo proste, bowiem działa ona na zasadzie wnikania do kory włosa – co oznacza, że łączy się z włosem zamiast go oblepiać. W korze zachodzi natomiast reakcja, w której naturalne barwniki henny łączą się z włóknami keratynowymi – co finalnie prowadzi do zmiany koloru włosów.
Jakie efekty daje hennowanie włosów?
Przy użyciu henny można zafarbować włosy na wiele kolorów – niemożliwe będzie jednak uzyskanie koloru czarnego z włosów blond i odwrotnie. Włosy blond najłatwiej zmienić na kolor rudy oraz różne odcienie brązu, a także ciemniejsze odcienie blondu.
Ciemne włosy można natomiast zafarbować na czarno, delikatnie je przyciemnić, lub nadać im blasku przez uzyskanie rudych bądź czerwonych refleksów. Jeśli chodzi o włosy w kolorze rudym to świetnie sprawdzą się na nich różne odcienie brązu.
Ponadto, należy wziąć pod uwagę, że henna nałożona na rozjaśniane włosy, lub potraktowane farbą o odcieniu jaśniejszym niż naturalny kolor włosów, może doprowadzić do powstania zielonych refleksów. Dzieje się tak na skutek zawartego w hennie indygo o niebieskim odcieniu. Zielonkawy kolor może pojawić się także u naturalnych blondynek. Włosy farbowane na brąz lub naturalnie ciemne nie przyjmą natomiast takiego odcienia.
Czy henna psuje włosy?
Hennowanie to metoda bezpieczna dla włosów, ponieważ produkt ten nie zawiera amoniaku ani innych substancji, które mogłyby zniszczyć włosy. Ponadto, henna pozytywnie wpływa na ich kondycję, a także jest odpowiednia dla osób uczulonych na składniki klasycznych farb chemicznych.
Ze względu na to, że henna może wysuszać włosy, po farbowaniu należy je jak najbardziej nawilżyć. Każda naturalna, ziołowa henna może pozostawiać po użyciu uczucie suchych włosów, dlatego po upływie około trzech dni należy zacząć używać odżywek, a ponadto można także wykonywać zabieg olejowania – który pomoże we właściwym nawilżeniu włosów.
Jak długo henna utrzymuje się na włosach?
Henna zazwyczaj nie wypłukuje się przed czasem określonym przez producenta na opakowaniu produktu. To, jak naprawdę utrzyma się kolor zależy w dużej mierze od czasu trzymania henny na włosach oraz od częstotliwości ich mycia. Dobrze traktowana henna potrafi utrzymać się na włosach nawet do kilku miesięcy – oczywiście kolor z czasem będzie zmniejszał swoją intensywność.
Przy używaniu henny, podobnie jak ma to miejsce z zastosowaniem klasycznych farb, należy pamiętać o regularnym farbowaniu odrostów, a włosy na całej długości odświeżać mniej więcej co trzy miesiące. Przedłużony efekt farbowania pozwoli uzyskać włączenie do codziennej pielęgnacji szamponu z henną, który pomoże w podtrzymaniu intensywnego i wyrazistego koloru włosów.
Naturalna henna czy farba – co wybrać?
- Khadi naturalna henna jasny brąz – ziołowa farba przeznaczona do koloryzacji włosów. Farbuje na kolor od jasnego brązu po brąz – w zależności od czasu trzymania mieszanki na włosach. Produkt może także nadać włosom połysk w lekko mahoniowym odcieniu. Siwe włosy zostają dokładnie pokryte już za pierwszym razem.
- Khadi naturalna henna ciemny brąz – ziołowa farba przeznaczona do koloryzacji włosów. Po jej zastosowaniu uzyskuje się odcień ciemnego brązu. Produkt polecany także do farbowania siwych włosów, ponieważ dokładnie pokrywa je już po pierwszym użyciu.
- Sattva naturalna henna ziołowa czerwona – farba nadająca zdrowy blask i głębie intensywnej rudości z czerwonymi refleksami. Produkt zastosowany na włosach jasnych i siwych nada im głęboki odcień intensywnej rudości z refleksami nadającymi fryzurze wielowymiarowości. W przypadku zastosowania na włosach ciemnych widoczne będą refleksy w rudawo-kasztanowym odcieniu.
- Khadi henna naturalna złoty blond – farba do włosów przeznaczona dla osób, które chcą zmienić swój kolor na krótki czas, ze względu na to, że produkt ulega stopniowemu wymyciu. Na ciemnych włosach produkt może być stosowany do uzyskiwania efektu pielęgnacyjnego i ewentualnej delikatnej zmiany odcienia na cieplejszy.
- Khadi naturalna henna z A mlą i Jatrophą – ziołowa farba przeznaczona do koloryzacji każdego rodzaju włosów. Pomaga w uzyskaniu niezwykle intensywnego i trwałego koloru – który zależy od wyjściowej barwy włosa. Na jasnych włosach produkt przybierze odcień czerwony, natomiast na ciemnych włosach odcień mahoniowy.
Hennowanie włosów krok po kroku
Przed rozpoczęciem farbowania można posmarować uszy i czoło tłustym kremem – przez co uda się uniknąć zafarbowania skóry. Następnie należy stosować się do opisanych poniżej kroków.
- Przygotuj hennę zgodnie z instrukcjami przekazanymi przez producenta.
- Umyj włosy delikatnym szamponem – najlepiej nie zawierającym SLS.
- Rozprowadź hennę równomiernie na całej długości włosów, lub tylko na odrostach – w zależności od tego, jaki jest cel wykonywanego farbowania.
- Zawiń włosy w foliowy czepek lub folię spożywczą i nałóż na nie ręcznik.
- Umyj dokładnie wszystkie miejsca na skórze, w których znalazła się henna. Jeśli wcześniej do ich zabezpieczenia użyty został tłusty krem, to krok ten powinien zostać zrealizowany bardzo łatwo i szybko.
- Hennę pozostaw na włosach od 60 do 120 minut. Im dłużej będziesz trzymać produkt tym mocniejszy efekt uzyskasz. Pamiętaj jednak, aby nie przekraczać maksymalnego czasu sugerowanego przez producenta na opakowaniu produktu.
- Zmyj hennę przy użyciu letniej wody i pamiętaj, aby nie stosować szamponu.
W celu uzyskania lepszych efektów zaleca się przez co najmniej dwa dni nie myć włosów szamponem, nie używać odżywek, ani olejków. Po upływie tego czasu włosy mogą wydawać się przesuszone, wówczas zaleca się włączenie do pielęgnacji masek, odżywek i olejków.
Czy włosy będą pogrubione po hennowaniu?
Henna to produkt posiadający wiele korzystnych właściwości – w tym odżywczych i nabłyszczających. Grubsze włosy także są efektem, który obserwuje wiele fanów roślinnego farbowania. Włosy stają się wyraźnie pogrubione, ponieważ barwnik zawarty w liściach henny łączy się na stałe z białkami włosa, a ponadto z każdym kolejnym zabiegiem z henny zioła nakładają się na siebie, tworząc nowe warstwy – przez co optycznie pogrubiają włosy. Henna to produkt, który bardzo dobrze sprawdzi się na włosach o wysokiej i średniej porowatości oraz na bardzo delikatnych i cienkich kosmykach.