Henna jest znana i używana od zarania dziejów. Można nią ozdabiać ciało, barwić włosy, brwi oraz rzęsy. Dlatego też często decydujemy się na samodzielne użycie henny w domu, zaoszczędzając tym samym czas i pieniądze. Niestety często efekt jest niezadowalający. W związku, z czym nasuwa się pytanie, jak szybko skorygować efekt? Czym zmyć hennę?
Henna – co to jest?
Henna to naturalny barwnik pozyskiwany z liści i pędów rośliny lawsonii bezbronnej. Zawiera witaminy A, B, D, błonnik, potas, cynk, wapń, żelazo, kwas oleinowy i linolowy oraz kompleks enzymów odpowiedzialnych za wzmocnienie i odżywienie skóry i włosów. Dodatkowo pod wpływem wody henna nie traci swoich właściwości.
Henna to produkt cieszący się ogromną popularnością. Często też jest wykorzystywana do wykonywania ozdób na ciele. Kto z nas nie widział tatuaży wykonywanych z henny w nadmorskich kurortach? Jest to świetna alternatywa dla prawdziwych tatuaży- w tym przypadku efekt jest krótkotrwały i możemy wielokrotnie zmieniać wzór.
Bez wątpienia najczęściej wykorzystywana jest w kosmetyce. Dostępna jest na wyciągnięcie ręki w każdej drogerii, czy to w postaci proszku, czy to w postaci żelu. To za jej pomocą możemy zabarwić na ciemniejszy kolor brwi, rzęsy oraz włosy. Jednak nieumiejętne nałożenie koloru często może zabarwić też skórę znajdującą się wokół farbowanej części. W takich przypadkach warto wiedzieć, jak usunąć hennę.
Jak zmyć hennę z brwi, włosów i skóry?
Brwi są ramą dla naszych oczu i to właśnie one nadają wyrazu całej twarzy. Dlatego bardzo ważne jest dobranie odpowiedniego koloru henny dla brwi. Często za ciemne brwi wyglądają karykaturalnie. Hennę wykorzystuje się też bardzo często w ziołowej koloryzacji włosów. Z racji, iż jest to barwnik bezpieczny i nie powoduje uczuleń, dość chętnie henna wybierana jest w domowej koloryzacji włosów. Nie tylko barwi włosy, ale i poprawia ich kondycje. Bardzo często podczas farbowania włosów i brwi dochodzi do zafarbowania też skóry w tych okolicach, co jest efektem nieodpowiedniego zabezpieczenia skóry.
Może też zdarzyć się tak, że znudził nam się tatuaż wykonany z henny i chcemy już się go pozbyć. Co zrobić jeśli efekty nie są zadowalające? Usunięcie henny w domu jest możliwe i wcale nie potrzebujesz do tego celu specjalnych środków. Jeśli doskwiera Ci któryś z powyższych powodów lub natychmiast chcesz usunąć hennę, lub ściągnąć jej nadmiar. Poznaj 10 produktów, które pozwolą usunąć Ci hennę.
Woda i mydło
To najprostszy sposób na usunięcie henny z brwi. Bardzo ważne jest to, aby woda była ciepła i żeby zabieg został przeprowadzony jak najszybciej po farbowaniu.
Płyn do demakijażu
Płyn do demakijażu sprawdzi się w przypadku, kiedy po farbowaniu brwi henną minął już jakiś okres czasu. Wacik nasącz płynem do makijażu i przyłóż do brwi jak kompres na kilka minut, pocierając na sam koniec. Płyn do demakijażu może delikatnie rozjaśnić nasze włoski.
Tłusty krem
Dobrym rozwiązaniem jest próba usunięcia henny, za pomocą tłustego produktu o oleistej konsystencji. To właśnie dzięki niej, zajdzie zjawisko wiązania pigmentu i kolor farby stopniowo zblednie. Nałóż grubą warstwę kremu na brwi i po kilku minutach zetrzyj wacikiem.
Pianka do golenia
Pianka do golenia zawiera emolienty, pozwalające w szybki sposób usunąć barwnik z włosków. Nałóż piankę na brwi i po kilku minutach zmyj nasączonym wacikiem.
Spirytus kosmetyczny
Wacik nasącz spirytusem i przyłóż do brwi jak kompres na około 2 minuty, następnie delikatnie pocieraj. Bardzo ważne jest, aby spirytus nie dostał się do oka.
Tłusty krem lub oliwka
Dzięki zawartym w nich emolientom barwnik „odczepi” się ze skóry, tym samym zmniejszając widoczność tatuażu lub plam. W tym przypadku bardzo ważne jest systematyczne natłuszczanie części ciała, z której chcemy usunąć hennę.
Peeling
Za pomocą peelingu jesteśmy w stanie pozbyć się henny. Do tego celu potrzebny jest peeling gruboziarnisty, który wraz z martwym naskórkiem usunie barwnik ze skóry. Tutaj równie ważna jest systematyczność, ponieważ za pierwszym razem efekt może być niezadowalający.
Płyn do usuwania henny
Płyn do usuwania henny, to zdecydowanie najskuteczniejszy sposób na usunięcie barwnika. Należy pamiętać o tym, że im więcej pigmentu mamy na skórze, tym więcej płynu należy zastosować.
Szampon przeciwłupieżowy
Szampon przeciwłupieżowy posiada właściwości złuszczające, dzięki którym usuniemy kolor skóry naszej głowy, oraz osłabimy pigment farby na włosach. Ważna jest tutaj systematyczność, by stopniowo rozjaśniać włosy po hennie.
Soda oczyszczona i szampon
Podczas mycia włosów do szamponu dodaj łyżeczkę sody oczyszczonej. W ten sposób uzyskasz drobnoziarnisty peeling, który usunie barwnik. Na sam koniec użyj płukanki z octu jabłkowego lub soku z cytryny, w celu dodatkowego rozjaśnienia włosów.
Usuwanie henny z brwi, włosów oraz ze skóry to złożony proces, na który należy poświęcić trochę czasu i prawdopodobnie taką próbę będzie trzeba powtórzyć kilka razy. Przy wykorzystaniu powyższych produktów jesteśmy w stanie usunąć plamy z henny na skórze, czy też rozjaśnić włosy. Należy mieć na uwadze jednak to, że domowe sposoby najlepiej sprawdzą się na hennie chwilę po jej wykonaniu.